Co musíte ráno vědět (3. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak se v prosinci dařilo českému zpracovatelskému sektoru a jaká nová atrakce se brzy otevře v Berlíně? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie na úvod roku 2018 výrazně posílily, S&P 500 a Nasdaq Composite vylepšily rekordy

Americký akciový trh vstoupil do nového roku pravou nohou. S výjimkou veřejných služeb posílily v úterý všechny hlavní sektory. Index Nasdaq Composite poprvé v historii pokořil hladinu 7 000 bodů. Index Dow přidal 0,42 % na 24 824,01 bodu, S&P 500 posílil o 0,83 % na 2 695,79 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,50 % na 7 006,90 bodu. Okolo dvou procent přidala odvětví energetiky a základních surovin, dařilo se také technologiím a sektoru zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 11,5 % na 9,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než pět bazických bodů na 2,4597 %. Solidní začátek roku zažila i většina kryptoměn.

Akcie: Lekce z roku 2017 aneb Někdy to není složité
Prakticky denně se ve světové politice a ekonomice děje něco, co by mohlo ovlivnit ceny aktiv. Na prahu roku 2018 je dobré si připomenout, že občas nemá smysl sledovat a zpracovávat tuny informací.

2. Evropské burzy v úterý uzavřely v mínusu, akcie společnosti Steinhoff však zdražily o bezmála 10 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v negativním pásmu, když investoři zaměřili pozornost na protesty v Íránu, při kterých zemřelo již více než 20 lidí. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,21 % na 388,35 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,52 % na 7 648,1 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,45 % na 5 288,6 bodu a německý index DAX klesl o 0,36 % na 12 871,39 bodu. Proti trendu šly cenné papíry výrobce nábytku Steinhoff (+9,75 %), který oznámil, že kvůli nesrovnalostem v účetnictví zřejmě bude muset přeúčtovat nejen výsledky za loňský a předloňský rok, ale také výsledky za rok 2015. Akcie firmy za poslední měsíc klesly o více než 90 %.

Kdo ví, co přijde v dalších letech. Tato země je ale připravena na nejhorší
Každý prožívá období míru a prosperity jinak. Někdo vyznává opatrný optimismus, někdo je takový optimista, že zapomíná na rizika, a jiný myslí na nejhorší. Dnes si povíme něco o zemi, která třetí zmíněný přístup tlačí do extrému. V budoucnu se jí to může vyplatit.

3. Pražská burza v úterý nepatrně klesla, v plusu však uzavřela většina titulů

Pražská burza zakončila první seanci nového roku téměř beze změny, index PX odepsal 0,04 % na 1 078,16 bodu. Do červených čísel burzu stáhly akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Komerční bance, Philip Morris ČR a ČEZ. Objem obchodů byl s necelými 340 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry Komerční banky (+1,09 %). Stouply i další finanční tituly s výjimkou Erste Group Bank (-0,83 %). MONETA Money Bank získala 0,85 % a VIG si polepšila o 0,97 %. V červených číslech naopak uzavřely CME (-0,3 %), Pegas Nonwovens (-1,35 %) a Unipetrol (-0,29 %).

ANKETA: Pražská burza v roce 2018 analytickou optikou
Když dividendu, tak Monetu Money bank a ČEZ, když sázku na makro, tak VIG. Jasným kandidátem na prodej jsou naopak akcie Pegasu Nonwovens. Nejen to prozradili oslovení investiční odborníci v anketě, jejíž otázka zněla jasně: Které tituly na pražské burze kupovat, které prodávat a které držet na prahu roku 2017?

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit německé nezaměstnanosti a britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na stavební výdaje, finální prosincový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od institutu ISM, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a zprávu o prodejích automobilů. Hospodářské výsledky ve středu zveřejní v USA společnost Rite Aid a Fed večer odtajní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Do čeho úspěšně investovat v roce 2018? Poradilo 13. Investiční fórum
Jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a komoditní trhy v roce 2018 a co čeká nejen v příštích 12 měsících svět alternativních investic? Unikátní výhled nabídlo 13. Investiční fórum, které se konalo ve středu 3. ledna 2018. Na konferenci vystoupili přední ekonomové a investiční experti z ČR i ze zahraničí. Investiční web prezentace a diskuze všech hostů celý den sledoval živě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru jsou nejlepší od února 2011

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v prosinci zlepšily na nejlepší hodnotu od února 2011. Index PMI totiž stoupl na 59,8 bodu z listopadových 58,7 bodu. V úterý o tom informovala společnost IHS Markit. Výsledek podpořil výrazný nárůst objemu výroby a nových zakázek.

6. Temelín loni vyrobil 16,48 TWh elektřiny, nejvíce v historii

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila loni 16,48 TWh elektřiny. Je to nejvyšší roční výroba, rekord z roku 2012 překonala o 1,18 TWh. Letos bude výroba nižší. V úterý to uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.

7. Těžba ropy v Rusku loni dosáhla třicetiletého maxima

Těžba ropy v Rusku v loňském roce mírně vzrostla, a dostala se tak na nejvyšší úroveň za 30 let. Produkce se zvýšila o zhruba 0,2 % na 10,98 milionu barelů denně z 10,96 milionu barelů denně v předchozím roce, vyplývá z údajů ruského ministerstva energetiky. Růst těžby nicméně zpomalil v důsledku zapojení Ruska do dohody o omezení dodávek ropy na trh.

8. Nejvyšší duchovní Egypta podpořil zákaz obchodování s bitcoiny

Nejvyšší duchovní Egypta podpořil zákaz obchodování s virtuální měnou bitcoin, který v Egyptě platí od minulého měsíce. Velký muftí Šaukí Ibráhím Allám řekl, že digitální měna je spojená s rizikem podvodů a její používání je v rozporu s islámem. V úterý o tom informoval zpravodajský server BBC.

9. Vedení a odbory ČEZ se zatím nedohodly na růstu mezd v roce 2018

Vedení a odbory energetické společnosti ČEZ se zatím nedohodly na výši růstu mezd v letošním roce. V úterý to uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Firma má s odboráři uzavřenou dlouhodobou kolektivní smlouvu až do roku 2022, diskuze se vede o podobě dodatku, který stanoví růst mezd v konkrétním roce. Další kolo jednání by se mělo konat příští týden. Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27 000 lidí.

10. Předseda dozorčí rady O2 Czech Republic Štefunko ke konci roku odstoupil

Předseda dozorčí rady O2 Czech Republic Martin Štefunko odstoupil k 31. prosinci minulého roku z funkce. Zároveň ukončil i členství v dozorčí radě a zaniklo rovněž jeho členství v dozorčí radě O2 Slovakia. Společnost to v úterý uvedla v oznámení pro investory. Jeho nástupce firma neoznámila.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Berlíně roste nová atrakce

V Berlíně se letos v březnu otevře nezvyklá atrakce - arktický ledový svět. Rozhodně přitom nemá jít o klasický ledový bar, ale především o místo, které dětem i dospělým o něco více přiblíží život v Arktidě, říká Thilo J. von Beyme, který za projektem stojí. Zatím do jeho realizace investoval kolem milionu eur.

Atrakce Angiyok nazvaná podle inuitského výrazu, který znamená velkolepý, bude rozdělená na dvě části - teplou a studenou. V té druhé bude konstantně teplota deset stupňů pod bodem mrazu a návštěvníci zde na 124 metrech čtverečních mezi 60 tunami ledu budou moci objevovat arktické prostředí. V místnosti bude třeba iglú nebo řada ledových soch.

"V ledovém světě se snažíme oslovit všech pět smyslů," vysvětluje von Beyme. "Snažíme se toho dosáhnout samozřejmě chladem a velkým množstvím ledu, ale v místnosti budou i interaktivní projekce na podlaze a na stěnách. Takže třeba půjdete přes ledové kry, na kterých vám to bude pěkně křupat, a kolem vás popluje mrož nebo velryba," líčí.

"Chceme oslovit jiné klienty než běžný ledový bar. U nás nejde tolik o alkohol a nápoje, ale spíše o arktický zážitek, který chceme lidem přiblížit," zdůraznil von Beyme, jemuž už se hlásí první školky a školy, které by měly zájem o návštěvu. "Školní třídy si zde třeba budou moci udělat svůj vlastní školní projekt," plánuje von Beyme a chystá také promítání dokumentů z oblasti.

Nezapomíná ale ani na lidi, kteří večer přijdou jen posedět do baru. Pro ně připravuje mimo jiné zvláštní značku vodky nebo energetického nápoje. Toho, že se pohybují v arktickém prostředí, si podle něj ale každopádně všimnou úplně všichni. "Bude to znát všude, na barvách, stěnách i toaletách," podotýká.

Vstupné pro dospělé, v jehož ceně je speciální teplé oblečení i dva nápoje, bude 21,5 eura. Pro školy a další skupiny bude 40minutový pobyt v ledové místnosti, kam se vejde až 70 lidí, o něco levnější. První návštěvníci by do nové atrakce, která vyrůstá nedaleko Berlínského dómu a Alexandrova náměstí, měli zavítat v březnu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat