Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak světové trhy uzavřely uplynulý týden, kolik vzniklo v červenci v USA pracovních míst, co nového v Íránu a jak se kostely v Británii zapojují do boje s klimatickou změnou? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek posílily díky příznivým firemním výsledkům, stouply i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek zpevnily díky pozitivním hospodářským výsledkům firem, které převážily nad obavami z eskalace obchodní války mezi USA a Čínou. V pozadí zájmu investorů zůstal i slabší než očekávaný červencový přírůstek počtu pracovních míst v USA. Index Dow v pátek vzrostl o 0,54 % na 25 461,77 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,46 % na 2 840,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,12 % na 7 812,02 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,51 % na 11,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba čtyři bazické body na 2,95 %. Za celý týden S&P 500 stoupl o 0,76 % a Nasdaq Composite přidal 0,96 %. Index Dow stagnoval.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nebojujte s Applem
Index S&P 500 má za sebou další ziskový týden, připsal si 0,76 %. Hospodářské výsledky Applu udělaly své, samotný titul přidal za týden bezmála 9 % a tržní kapitalizace firmy poprvé v historii přesáhla bilion dolarů.

2. Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden ale ztratily přes půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a statistiku z amerického trhu práce. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,65 % na 389,16 bodu, za celý týden však odepsal 0,75 %. Britský FTSE 100 stoupl o 1,1 % na 7 659,1 bodu (týden: -0,55 %), francouzský CAC 40 získal 0,33 % na 5 478,98 bodu (týden:-0,6 %) a německý DAX zpevnil o 0,55 % na 12 615,76 bodu (týden: -1,94 %).

TOP 15 měst budoucnosti
Více než polovina světové populace žije ve městech, do roku 2050 to budou dvě třetiny. Městská centra se na tento vývoj musejí připravit. Poradenská společnost A.T. Kearney již několik let monitoruje, které metropole si v tomto ohledu vedou nejlépe. Při sestavování žebříčku se soustředí na čtyři kritéria – osobní spokojenost, ekonomiku, inovace a řízení. Která města mají nejlépe našlápnuto?

3. Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden přišla o 0,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od ztrát z předcházejících seancí, index PX zpevnil o 0,28 % na 1 092,19 bodu. Nahoru burzu táhly cenné papíry ČEZ, nedařilo se naopak Komerční bance. Objem obchodů byl s necelými 354 miliony korun podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 0,95 % na 583,50 Kč. V pozitivním pásmu uzavřely také Avast (+0,75 % na 67,50 Kč), CME (+0,94 % na 86,20 Kč), Erste Group Bank (+0,45 % na 942 Kč), Stock Spirits (+0,94 % na 64,30 Kč) a O2 Czech Republic (+0,58 % na 261 Kč). Nejhlubší ztrátu zaznamenala Kofola ČeskoSlovensko, jejíž cenné papíry odepsaly 0,68 % na 291 Kč. V mínusu seanci zakončily také Komerční banka (-0,58 % na 936,50 Kč) a Unipetrol (-0,13 % na 378,50 Kč). Za celý týden pražská burza přišla o 0,1 %. Nejlepší akcií týdne se stala Erste Group Bank, která po pozitivních výsledcích za druhé čtvrtletí přidala 0,7 %. Největším ztráty utrpěly akcie Stock Spirits (-3,3 %).

Agentura Fitch zvýšila ČR rating na AA-, výhled je stabilní
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky ze stupně A+ na AA-. Výhled byl v důsledku zlepšení ratingu změněn z pozitivního na stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.
Štěpánek & Zamrazilová: 60 % HDP není cíl zadlužení, deficitní rozpočet v době expanze je nebezpečný
Maastrichtské kritérium, tedy veřejný dluh na úrovni maximálně 60 % HDP, nemá být cílem či metou, do které je nárůst zadlužení v pořádku. Otevřená ekonomika se specifickými starostmi, jako je ta česká, by naopak měla držet dluh spíše pod 40 % HDP, řekl ekonom Pavel Štěpánek předsedkyni Národní rozpočtové rady Evě Zamrazilové v rámci projektu Alter Eko. Kompletní rozhovor si můžete poslechnout vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

4. Očekávané události

Na začátku týdne budou oznámeny průmyslové objednávky v Německu, míra inflace v Rusku a index investorské důvěry Sentix v eurozóně. V České republice budou investoři hodnotit čerstvé statistiky z maloobchodu, průmyslu a stavebnictví. Hospodářské výsledky na pražské burze oznámí fotovoltaická společnost Photon Energy, v Americe například Marriott, Mosaic či Tyson Foods a v západní Evropě UniCredit či HSBC. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v červenci vytvořila 157 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,9 %

Ve Spojených státech v červenci mimo zemědělství vzniklo zhruba 157 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 190 tisíc míst po 248 tisících v červnu (revidováno z 213 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 3,9 % z 4 % v předchozím měsíci. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu mezd zůstalo na 2,7 %.

Obchodní schodek USA vzrostl nejrychleji za rok a půl
Schodek zahraničního obchodu USA zaznamenal v červnu nejvyšší růst za více než rok a půl. Předchozí růst vývozu sójových bobů totiž zeslábl a dražší ropa zvýšila hodnotu dovozu. Schodek činil 46,3 miliardy USD a proti předchozímu měsíci se zvýšil o 7,3 procenta, což byl nejvyšší procentní růst od listopadu 2016. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo obchodu.

6. Írán uvolňuje restrikce na devizové obchody

Írán v neděli oznámil opatření, která uvolňují pravidla pro devizové obchody. Pokouší se tak zmírnit důsledky propadu domácí měny a čelit novým sankcím Spojených států. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace íránské státní televize.

Írán zadržel sedm osob obviněných z hospodářské kriminality
V Íránu bylo zadrženo sedm osob včetně bývalého náměstka guvernéra centrální banky a pěti obchodníků s devizami. Obviněni jsou z hospodářské kriminality. Oznámily to soudní orgány, jména zatčených však uvedena nebyla.

7. Berkshire Hathaway zvýšila čtvrtletní zisk o 67 %

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní zisk meziročně o 67 % na 6,89 miliardy dolarů. Přispěly k tomu zejména výsledky pojišťoven. Z růstu ekonomiky a zlepšení poptávky ale těžily i další i podniky konglomerátu miliardáře a filantropa Warrena Buffetta, uvedla agentura Reuters.

8. Cena zlata v dolarech klesla od začátku roku o 7 %, ztrácejí i další drahé kovy

Cena zlata v dolarech klesla od začátku roku o sedm procent na pátečních 1 206 dolarů. Stříbro zlevnilo o devět procent a platina o deset procent. Cenového maxima zlato letos dosáhlo koncem ledna, kdy jeho cena prudce vzrostla z 1 250 dolarů až na téměř 1 380 dolarů za unci, řekl ČTK analytik ze společnosti Golden Gate Pavel Ryba. Hlavním důvodem poklesu cen zlata je podle něho významně posilující americký dolar.

9. Turecko chystá první emisi dluhopisů v čínské měně

Turecko chystá první emisi dluhopisů denominovaných v čínských jüanech. Oznámil to v pátek prezident Recep Tayyip Erdoğan. Cílem tohoto kroku je diverzifikovat finanční zdroje, opatření ale podle agentury Reuters také odráží Erdoğanovu nespokojenost s požadavky západních trhů.

10. Venezuela po 15 letech oznámila zmírnění regulace devizového trhu

Venezuelská vláda tento týden oznámila po 15 letech zmírnění regulace devizového trhu. Ta podle expertů výrazně přispěla k hluboké ekonomické krizi, v níž se tato země už několik let nachází. Podle španělského deníku El País by nové opatření mohlo ulevit ekonomice, snížit kurz měny na černém trhu a zvýšit nabídku zboží v obchodech. Experti oslovení serverem BBC Mundo ale od nového opatření příliš změn nečekají, zatím totiž ani nejsou jasné detaily fungování nového systému.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Přes 5 500 britských kostelů přechází na obnovitelnou energii

Přes 5 500 britských kostelů se rozhodlo přejít na obnovitelné zdroje energie a přispět k řešení klimatických problémů. Patří k nim také 15 katedrál včetně těch nejslavnějších v Salisbury, Liverpoolu nebo Coventry, napsal list The Guardian.

Představitelé církví označili změnu klimatu za "jednu z velkých morálních výzev naší doby", která v první řadě postihne chudé. "Církve jsou součástí globální sítě. Velice dobře si uvědomují, jaká je situace našich bratrů a sester, kteří trpí suchem, povodněmi a extrémními klimatickými podmínkami po celém světě," řekl bývalý arcibiskup z Canterbury a předseda církevní organizace Christian Aid Rowan Williams. Vládu vyzval, aby vytyčila cíl snížit emise v Británii do roku 2050 na nulu.

Listu sdělil, že anglikánská církev se rozhodla prodat své akcie energetických společností, které nesplní cíle pařížské dohody o klimatu. Vzhledem k tomu, že jeden kostel vydá za elektřinu v průměru 1 000 liber ročně, britské kostely přesouvají z fosilních paliv na obnovitelné zdroje přes pět milionů liber.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat