Co musíte ráno vědět (9. října)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jaká byla v září míra nezaměstnanosti v ČR a jaký megalomanský projekt se chystá v Dánsku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí převážně klesaly, dolar posílil

Americké akcie v pondělí kopírovaly vývoj na globálních akciových trzích a oslabovaly. Mohly za to rostoucí obavy investorů z dopadů obchodní války mezi USA a Čínou a páteční růst výnosů amerických dluhopisů na několikaletá maxima. Index Dow se zvýšil o 0,15 % na 26 486,78 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,04 % na 2 884,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,67 % na 7 735,95 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,87 % na 15,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 3,23 %. Evropská měna na devizovém trhu oslabila a vůči dolaru se propadla na nejnižší hodnotu za sedm týdnů. Důvodem byla roztržka mezi Itálií a Evropskou unií kvůli rozpočtovým plánům Říma.

Na akciovém trhu se nafukuje obří bublina, varuje tento ukazatel
Aktuální ocenění amerických akcií je nadprůměrné nejen podle populárního ukazatele CAPE. Varovný signál vysílá u některých titulů i poměr ceny akcií a tržeb.

2. Evropské burzy v pondělí klesly, výrazně ztratily italské akcie

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v negativním pásmu, když investory nadále znervózňovaly rozpočtové plány Itálie. Pozornost investorů poutala také slova japonského premiéra Šinzá Abeho, jenž prohlásil, že by Británii vřele uvítal v Transpacifickém partnerství (TPP). Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 1,12 % na 372,21 bodu, britský FTSE 100 odepsal 1,16 % na 7 233,33 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,15 % na 5 300,25 bodu a německý DAX přišel o 1,36 % na 11 947,16 bodu. Index italských akcií FTSE MIB oslabil o 2,43 % na 19 851,47 bodu.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2018
Ekonomický růst pokračuje, ale politická nejistota vytváří rizika. Fed zvyšuje sazby, zatímco ECB nadále podporuje ekonomiku uvolněnými měnovými podmínkami. Výnosy dluhopisů by měly v závěru roku zůstat víceméně stabilní a napřesrok růst jen mírně. Silné hospodářské fundamenty podporují akciový trh.

3. Pražská burza v úvodu týdne uzavřela v mínusu, akcie likérky Stock Spirits zlevnily o necelá 3 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v negativním pásmu, index PX ztratil 0,72 % na 1 095,40 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank a energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak Erste Group Bank a Komerční bance. Objem obchodů byl s necelou miliardou korun výrazně nadprůměrný. Cenné papíry Monety Money Bank byly nejobchodovanější a ztratily 1,46 % na 80,80 Kč, nejvyšší ztrátu zaznamenaly akcie společnosti Stock Spirits, které přišly o 2,81 % na 58,90 Kč.

Investorský magazín: Český vodík si razí cestu srdcem USA
Vodík má nakročeno stát se palivem budoucnosti. Technologie, které ho jednou dostanou i pod kapotu vašeho auta, vznikají v Česku a už jsou v provozu ve Spojených státech. Jak vydělat na vodíkové ekonomice, napovídá aktuální Investorský magazín, ve kterém nechybí ani pražská burza, podzimní akciové tipy nebo tradiční lekce z finanční gramotnosti. Závěr patří jako vždy ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý zveřejní Japonsko výsledek běžného účtu, obchodní bilanci a údaje o strojních objednávkách. Dopoledne doplní Německo výsledek běžného účtu a obchodní bilance a Česko inflaci a výsledek bilance mezinárodního obchodu a odpoledne v zámoří vyjde index optimismu malých firem. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MONETA Money Bank jedná o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Creditu

Finanční ústav MONETA Money Bank informoval o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Ceditu. Po dokončení transakce, které se očekává k 1. červenci 2019, by měla vzniknout česká finanční dvojka ve spotřebitelských úvěrech a trojka ve velikosti bankovní sítě. Hodnota transakce je 19,75 miliardy Kč. Realizace transakce je podmíněná dokončením due dilligence (hloubkové kontroly) a získáním souhlasu příslušných regulátorů.

6. Nezaměstnanost v Česku klesla na 3 %

Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3 %. Bez práce bylo 224 331 lidí, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 316 000. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Analytici podobný vývoj očekávali. Loni v září byla míra nezaměstnanosti 3,8 %.

7. Meziroční růst českého průmyslu v srpnu zpomalil na 1,9 %

Průmyslová výroba v ČR v srpnu výrazně zpomalila meziroční růst na 1,9 % z červencových 10,3 %. Klesla výroba aut a produkce v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Rostla naopak výroba počítačů a elektrických zařízení. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

8. Čína znovu snížila požadavek na rezervy komerčních bank

Čínské komerční banky mohou nově držet opět méně likvidních rezerv. Změny v pravidlech držení minimální povinné výše hotovosti oznámila v neděli čínská centrální banka. Peking doufá, že takto uvolněné peníze povzbudí uprostřed eskalujícího konfliktu se Spojenými státy reálnou ekonomiku.

9. Devizové rezervy ČNB v září klesly na 123,1 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky se v září proti předchozímu měsíci snížily o 905 milionů eur na 123,1 miliardy eur. Meziročně byly nižší o 1,184 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které v pondělí banka zveřejnila. V korunách devizové rezervy meziměsíčně i meziročně klesly. Také v dolarech byly proti letošnímu srpnu i loňskému září nižší.

10. Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Nordhaus a Romer

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané William Nordhaus a Paul Romer za integraci klimatických změn a technologických inovací do makroekonomických analýz. Oznámila to v pondělí Královská švédská akademie věd. Na držitele ocenění čeká finanční odměna devět milionů švédských korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dánsko chystá stavbu ostrova pro 35 000 lidí

Dánsko hodlá poblíž kodaňského přístavu vybudovat ostrov, kde má vzniknout rezidenční čtvrť pro 35 000 lidí. Projekt, který počítá i s vybudováním dopravního obchvatu a trasy metra, ještě musí schválit parlament. Hotov má být do roku 2070.

"Hlavní město se rychle rozvíjí a buduje dosud nevídaným tempem. To je dobré, ale také to znamená, že Kodani nakonec dojdou pozemky. To je důvod, proč chceme vybudovat nový ostrov," prohlásil Rasmussen.

Projekt s provizorním názvem Lynetteholm, který počítá s podmořským tunelem a trasou metra, si vyžádá investici kolem 20 miliard dánských korun (přes 69 miliard Kč). Podílet se na něm bude stát, hlavní město a společnost CPH City & Port Development.

Lynetteholm bude vybudován na rozloze dvou milionů metrů čtverečních. Řešit má tři problémy - nedostatek bytů v metropoli, přetížení dopravy v centru města a ochranu města před zvyšováním mořské hladiny. Stavba má začít v roce 2035.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat