Burzovní kalendář (8. 10. - 12. 10. 2018)

Na Wall Street se v druhém říjnovém týdnu velké banky pochlubí hospodářskými čísly za třetí čtvrtletí, Spojené státy, Německo a ČR zveřejní inflační statistiky a na Bali se uskuteční summit ministrů financí zemí G20.
Ohlédnutí
Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, Dow o 0,04 %, S&P 500 o 0,97 % a Nasdaq Composite o 3,21 %. V mínusu skončily i evropské benchmarky, STOXX Europe 600 ztratil 1,77 %, britský FTSE 100 klesl o 2,55 %, německý DAX odepsal 1,1 % a francouzský CAC 40 přišel o 2,44 %. Pražská burza za týden podle indexu PX naopak zpevnila o 0,1 %.
Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 5. října 2018
Investoři se na začátku října zaměřili na finální zářijové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb, nezaměstnanost v eurozóně a USA, zprávu o vývoji české ekonomiky či data o amerických podnikových objednávkách.
Páteční data z amerického trhu práce mimo jiné ukázala, že celková míra nezaměstnanosti v USA v září klesla na 48leté minimum 3,7 %. Průměrná hodinová mzda se v září meziročně zvýšila o 2,8 %, analytici toto tempo očekávali, v srpnu růst činil 2,9 %, a byl tak nejrychlejší od roku 2009.
Nejen české investory pak zaujala zpráva, že novým členem bankovní rady České národní banky bude ekonom Aleš Michl. Neověřenou informaci na začátku týdne přinesly Lidové noviny, ve čtvrtek ji poté potvrdil prezident Miloš Zeman, který členy rady ČNB jmenuje. V listopadu mandát skončí viceguvernérům Mojmíru Hamplovi a Vladimíru Tomšíkovi.
Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti PepsiCo, Acuity Brands, Lennar, Constellation Brands nebo Costco Wholesale a v Británii na trh čísla poslal maloobchodník Tesco.
I třetí START Day na novém trhu pražské burzy potvrdil, že dravé a inovativní české společnosti jsou pro zkušené investory mimořádně atraktivní. Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV a developerská společnost UDI CEE upsali souhrnně akcie za více než 320 milionů Kč. Příští úpis nových akcií na trhu START proběhne 27. listopadu, zájem již potvrdila společnost AtomTrace vyrábějící přístroje pro laserovou analýzu materiálů.
Výhled
Ve druhém říjnovém týdnu se investoři budou soustředit zejména na data o německé a čínské obchodní bilanci, britské průmyslové výrobě, výrobní inflaci USA, amerických velkoobchodních zásobách a americké a německé inflaci. Série zajímavých dat vyjde rovněž v ČR, zveřejněny budou údaje o stavební a průmyslové výrobě, nezaměstnanosti, maloobchodních tržbách nebo inflaci.
Ve čtvrtek 11. a v pátek 12. října se na Bali uskuteční summit ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny 20 největších ekonomik světa (G20). Státy Evropské unie na setkání podle dokumentů připravených pro tento summit plánují varovat ostatní země, že rostoucí obchodní napětí může mít vážný nepříznivý vliv na globální ekonomický růst.
Na Wall Street v druhém říjnovém týdnu odstartuje výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. Jako tradičně se mezi prvními investoři dozvědí čísla od velkých amerických bank jako JPMorgan Chase, Citigroup nebo Wells Fargo. Zajímavé budou také výsledky firem jako Delta Air Lines nebo Walgreens Boots Alliance.
"Denní graf je v býčím nastavení, index S&P 500 se vrátil do širšího pásma 2 800 až 2 900. Sto bodů je aktuálně zhruba 3,4 % hodnoty indexu, což stále považuji za úzké rozpětí. Nejbližší supporty jsou nyní na 2 875 (zesílený 50denním klouzavým průměrem) a na důležité hladině 2 800," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Vzhledem k tomu, že je index S&P 500 nadále poblíž maxima, není od věci přenastavit portfolio směrem k větší defenzivě. Denní graf je sice stále v býčím nastavení, ale růst v nejbližší době nemusí přijít. Říjen se řadí mezi volatilní měsíce, v jeho druhém týdnu začíná výsledková sezóna. Vyšší výnosy amerických bondů prospívají bankovním titulům, většina akcií ale zažívá pokles zájmu investorů, byť růst sazeb je projevem solidní kondice ekonomiky. Další týdny napoví, jak se do almanachu zapíše celý rok 2018."
Výhled pro jednotlivé dny
V pondělí nad ránem na trh dorazí čínský index nákupních manažerů ve službách a dopoledne se trhy zaměří na německou průmyslovou výrobu, sérii českých dat (stavební a průmyslovou výrobu, nezaměstnanost, tržby maloobchodních prodejců) a ukazatel důvěry spotřebitelů v ekonomiku eurozóny od společnosti Sentix.
V noci na úterý zveřejní Japonsko výsledek běžného účtu, obchodní bilanci a údaje o strojních objednávkách. Dopoledne doplní Německo výsledek běžného účtu a obchodní bilance a Česko inflaci a výsledek bilance mezinárodního obchodu a odpoledne v zámoří vyjde index optimismu malých firem.
Středeční dopoledne bude patřit britským datům, konkrétně obchodní bilanci, průmyslové výrobě a HDP. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou index výrobních cen a zprávu o velkoobchodních zásobách. Za řečnický pultík se postaví šéf chicagského Fedu Charles Evans a čtvrtletní výsledky hospodaření na Wall Street odtajní společnost Fastenal.
Ve čtvrtek se investoři začtou do zápisu z posledního měnověpolitického zasedání Evropské centrální banky a vyhodnocovat budou také zprávy o americké inflaci a vývoji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Hospodářské výsledky na Wall Street představí firmy Delta Air Lines a Walgreens Boots Alliance.
V pátek se Čína pochlubí výsledkem obchodní bilance, Německo na trh dopoledne pošle inflační statistiku a eurozóna data o průmyslové výrobě. V USA odpoledne vyjdou indexy dovozních a vývozních cen, předběžný říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a bilance federálního rozpočtu. Veřejně vystoupí šéf atlantského Fedu Raphael Bostic a kvartální hospodářské výsledky odtajní na Wall Street mimo jiné finanční domy JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo.
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- I tento týden se finanční trhy budou soustředit na politické události. Italský parlament totiž bude projednávat rozpočet a Evropská komise se sejde, aby nastínila budoucnost vztahu mezi EU a Spojeným královstvím.
- Průmyslová produkce zemí eurozóny by měla naznačit příznivé růstové vyhlídky měnové unie. Oživení v průmyslu by mělo dát zapomenout na slabší výsledky z předchozích měsíců.
- Zahraniční obchod v Německu (ale i v Číně) by měl vykázat zpomalení. Zatím se ale nejedná o důsledek zavádění cel, jejich efekt by se měl projevit později.
- Páteční údaje ukáží na zpomalování americké inflace. Půjde nicméně o důsledek statistické základny cen pohonných hmot. Jádrová inflace by měla zůstat nad dvěma procenty, a Fedu tak nebude nic bránit v dalším utažení měnové politiky již v prosinci.
Aktuality
