Dá Bidenovo ohromující utrácení ve volbách šanci republikánům?

Image
Joe Biden - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Americký prezident Joe Biden má podle průzkumu RealClearPolitics po 100 dnech ve funkci podporu 53 % Američanů. To je o 12 procentních bodů více, než měl 100 dnů po nástupu do úřadu předchozí prezident Donald Trump. Ale je to stále druhá nejnižší podpora pro jakéhokoli prezidenta USA po roce 1945. V textu nazvaném trefně "Joe Biden je muž za šest bilionů dolarů" to k plánovaným výdajům nynějšího prezidenta napsal komentátor ekonomického listu The Wall Street Journal Karl Rove.

"Bidenova administrativa se přesto chová tak, jako kdyby měla široký mandát k prosazení té nejambicióznější levicové agendy v historii, včetně masivního rozšíření federální vlády a neudržitelného zvyšování výdajů," píše autor, který dříve působil v administrativě republikánského prezidenta George Bushe mladšího. "Tak ohromující výdaje na jeho radikální agendu znamenají v roce 2022 příležitost pro republikány."

Jako příklad Rove uvádí částku 1,9 bilionu dolarů na boj s pandemií. Peníze jdou přitom většinou do nových programů, které nemají s koronavirem nic společného. Podobně z 2,3 bilionu dolarů, které chce Biden na infrastrukturu, půjdou stovky miliard na výstavbu a opravy silnic, mostů, přístavů, letišť, energetických sítí a širokopásmového internetu, ale bezmála 1,5 bilionu dolarů i na jiné věci.

"Všechna tato velkorysost vyžaduje konfiskační zvyšování daní, které by přes větší zdanění kapitálových výnosů bylo trestem pro úspory, přes větší daň ze zisku zdevastovalo malé podniky, které zisky předávají svým vlastníkům, a zvýšením firemní daně výrazně nad úroveň zahraničních konkurentů učinilo americké firmy méně konkurenceschopnými," stojí dále v textu. Ten upozorňuje také na návrhy, které by "federalizovaly volby, donutily americkou pracovní sílu k zakládání odborů a z federálního distriktu kolem Washingtonu udělaly samostatný stát". Poukazuje i na komisi, která by zkoumala možnost rozšíření počtu členů nejvyššího soudu a omezení jeho pravomocí, když posuzuje rušení neústavních zákonů a exekutivních příkazů.

6 bilionů USD

Biden ve svém projevu před Kongresem 28. dubna také zveřejnil plán výdajů za 1,8 bilionu dolarů na podporu vzdělávání, rodin a dětí. Počítá i s vysokými částkami na podporu systému zdravotní péče, kterou prosadil bývalý prezident Barack Obama, v jehož administrativě byl Biden viceprezidentem. "Tím se celková částka výdajů, které Biden za prvních 100 dnů ve funkci navrhuje, dostává na šest bilionů dolarů," upozorňuje komentátor.

"A pak je zde ještě extravagantní slib na podporu klimatu. USA do roku 2030 sníží emise uhlíku více než třikrát rychleji, než je snížily mezi lety 2005 a 2019, zatímco Čína a Indie mohou emise skleníkových plynů dále zvyšovat. Není tedy divu, že se Biden dočkal nadšené chvály z levého křídla Demokratické strany, včetně senátorky Elizabeth Warrenové, senátora Bernieho Sanderse a kongresmanky Alexandrie Ocasiové-Cortezové. Ale jeho agresivně progresivní agenda by mohla podkopat jeho podporu a uškodit jeho straně v kongresových volbách v příštím roce," uzavírá svůj příspěvek komentátor WSJ.

Kritika

Republikánský senátor Tim Scott minulý týden kritizoval výdajové plány americké vlády a zpochybňoval její podíl na úspěchu vakcinační kampaně, když přednesl oficiální reakci své strany na projev prezidenta Joea Bidena v Kongresu. Vymezil se proti "socialistickým snům" levice a obvinil demokraty z prohlubování příkopů v americké společnosti. Obavy z Bidenových investičních plánů později vyjádřil také demokratický senátor Joe Manchin, demokraté přitom v Senátu potřebují k prosazení svých cílů každý hlas.

Scott vystoupil s projevem poté, co Biden na společné schůzi Kongresu představil další masivní investiční plán zaměřený na podporu rodin a vzdělávání. Jediný černošský senátor Republikánské strany balíček předpokládající výdaje 1,8 bilionu dolarů označil za "velké vládní plýtvání".

"Měli bychom rozšiřovat možnosti a příležitosti pro všechny rodiny, ne nalévat peníze do určitých oblastí jen proto, že si demokrati myslí, že oni ví, co je nejlepší," prohlásil. Bidenův "plán pro americké rodiny" také odsoudil jako manévr s cílem umístit Washington do středu životů Američanů "od kolébky až po vysokou školu". "Naše nejlepší budoucnost nevzejde z washingtonských intrik či socialistických snů," citovala senátora agentura Reuters.

Scott také zopakoval častou kritiku zaznívající z úst jeho stranických kolegů, podle nichž se prezident Biden nedrží svých dřívějších slov a neusiluje o spolupráci s republikány. Připomenul poslední balíček na zmírnění dopadů koronavirové krize, který v Kongresu nepodpořil jediný republikán, a obvinil demokraty, že nemají zájem o spolupráci v případě Bidenova plánu investic do infrastruktury. "Prezident, který slíbil, že nás sjednotí, by neměl prosazovat agendu, která nás tlačí od sebe," řekl zástupce státu Jižní Karolína a oddaný spojenec exprezidenta Trumpa.

Právě bývalému prezidentovi a Republikánské straně připisoval Scott zásluhy na dosavadních úspěších vakcinační kampaně proti covidu-19 a postupné obnově ekonomiky. Zmínil program Trumpovy administrativy na podporu vývoje vakcín a jejich masové výroby, jakož i loňské stimulační balíčky, které měly i republikánskou podporu. "Tato administrativa zdědila bitvu, která už směřovala k vítězství. Koronavirus je na ústupu," uvedl Scott podle agentury AP.

Demokrat ze Západní Virginie Manchin řekl televizi CNN, že je rozhodně znepokojen nově představeným Bidenovým investičním plánem i úmyslem navyšovat některé daně. "Myslím si, že potřebujeme daňovou reformu. Nesmíme to ale přehnat do bodu, kdy v podstatě zablokujeme hospodářský růst pro roky 2022, 2023, 2024 a dále. S tím nesouhlasím, nikdy jsem s tím nesouhlasil, a říkal jsem jim, že s tím nesouhlasím," řekl senátor.

Demokraté drží v Senátu nejtěsnější možnou většinu. Mají stejně senátorů jako republikáni, navíc však disponují hlasem viceprezidentky Kamaly Harrisové, která má právo rozhodovat vyrovnaná hlasování.

Nedávno se jim rozhodnutím činitelů horní kongresové komory otevřela cesta, jíž by mohli obejít nutnost shánět pro Bidenovy plány podporu alespoň některých republikánů. Aby však měli i tak šanci chystanou legislativu prosadit, potřebují hlasy všech svých senátorů. Média přitom již delší dobu spekulují o tom, že s Bidenovými ambiciózními plány zřejmě nebudou souhlasit umírnění demokratičtí zákonodárci.

Zdroj:
ČTK
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat