Evropské akcie ve čtvrtek opět posílily, pomohl jim zejména Fed

Akcie na západoevropských trzích pokračují v růstu, jediným indexem v minusu byl ve čtvrtek opět britský FTSE 100, který klesl tento týden už potřetí.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,30 % na 397,28 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,30 % na 6 551,06 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,03 % na 5 549,46 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,75 % na 13 667,25 bodu.
Optimismus na trzích v Evropě podpořily kroky americké centrální banky, která udržuje úrokové sazby na nule a plánuje nadále podporovat ekonomku. Také Bank of England ve čtvrtek ponechala svou základní sazbu na 0,1 % a bude pokračovat v nákupu aktiv. Dobrou zprávou pro investory je také posun v jednáních o stimulačním balíku o obejmu 900 miliard dolarů.
Dalším pozitivním faktorem je postupné rozšiřování očkování do dalších zemí. Německo a Francie plánují začít s očkováním už koncem prosince, jakmile vakcínu od firem Pfizer a BioNTech schválí Evropská agentura pro léčiva.
"Vakcíny jsou základem celé této rally a bez nich by se asi trhům tak dobře nevedlo. Každé schválení vakcíny ze strany regulačních orgánů účinně napomáhá jakémukoli hospodářskému oživení," míní Craig Erlam z firmy OANDA Europe.
Hlavní čtvrteční události v Evropě
- Meziroční míra inflace v Evropské unii v listopadu klesla na 0,2 % z říjnových 0,3 %, oznámil ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Naproti tomu eurozóna je i nadále v deflaci, ceny tam proti stejnému období loni klesly o 0,3 %. To je stejný výsledek jako v říjnu a odpovídá to předběžné zprávě, kterou statistický úřad za eurozónu vydal zhruba před dvěma týdny. Meziměsíčně ceny v EU i v eurozóně klesly o 0,3 %.
- Britská centrální banka na prosincovém měnověpolitickém zasedání rozhodla podle očekávání o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Program skupování aktiv zůstal po listopadovém navýšení jeho objemu na 895 miliard liber ze 745 miliard liber rovněž beze změny. Ponechání sazby beze změny podpořilo všech devět účastníků zasedání.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v listopadu po předchozím tříměsíčním poklesu stoupla, a to na 7,38 procenta z říjnových 7,35 procenta. Informovalo o tom ve čtvrtek slovenské ústředí práce, které v zemi řídí úřady práce. Situace na trhu práce je horší než loni, tedy před vypuknutím koronavirové krize.
- Pandemie covidu-19, která letos zasáhla celý svět a způsobila obrovské ztráty na životech i ekonomické škody, má prokazatelně i jeden pozitivní efekt - snížení obsahu znečišťujících látek v ovzduší. V evropských zemích nyní pokles emisí způsobený opatřeními proti koronaviru přesně propočítali vědci ze služby Copernicus, podle nichž mezi únorem a červencem klesly emise oxidů dusíku a oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv o více než deset procent. Emise z letecké dopravy se snížily dokonce o polovinu.
- Software, který německá automobilka Volkswagen instalovala do svých vozů kvůli manipulaci s emisemi, byl nelegální. Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie. Podle agentury DPA se tak pět let od vypuknutí aféry přezdívané dieselgate otevírá cesta k dalším soudním sporům, v nichž by mohla být pozice zákazníků výrazně silnější.
- Majitelé naftových aut, kteří o emisních podvodech koncernu Volkswagen věděli už v roce 2015, ale žalobu se rozhodli podat až v roce 2019 či později, se náhrady škod domáhat nemohou. Takové žaloby ve čtvrtek německý Spolkový soudní dvůr (BGH) označil za promlčené. Podle nejvyššího německého soudu se tak na emisní skandál vztahuje tříletá promlčecí lhůta.
- Moskevský soud ve čtvrtek vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu tři miliony rublů (skoro 900 000 Kč) za to, že neodstranila z výsledků vyhledávání obsah, který je v Rusku zakázán. Informovala o tom agentura Interfax. Podle ní je to čtvrtá pokuta, kterou Google v Rusku dostal za to, že odmítá filtrovat výsledky vyhledávání, jak to žádá ruský cenzurní úřad Roskomnadzor.
- Evropská komise ve čtvrtek schválila plán americké internetové společnosti Google převzít za 2,1 miliardy dolarů výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit. Souhlas komise je ale podmíněn tím, že Google dodrží opatření, která mají zabránit negativním dopadům transakce na hospodářskou soutěž a spotřebitele. Jedním ze závazků je, že Google data Fitbitu ohledně zdravotního stavu uživatelů nepropojí se svými údaji, které využívá pro reklamu.
Zdroj: CNBC, Reuters