I jako intervence ČNB: Bankovní rada se změní. Máme na kurzový závazek zapomenout? (Investiční abeceda na rok 2016)

Část trhu věští, že intervence oslaví třetí narozeniny, část s poukazem na evropské kvantitativní uvolňování nevylučuje jejich brzký konec. Kurzový závazek České národní banky je prostě nadále analytickým oříškem. Potvrdili to i účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít na paměti. V souvislosti s intervencemi mnozí zmínili výměnu dvou členů bankovní rady, možná klíčovou.

Michala Moravcová (BOSSA)

ČNB hlásí, že intervence neukončí, dokud ECB nezastaví program odkupu aktiv. Zajímavé bude sledovat personální změny v bankovní radě. V červenci 2016 končí mandát guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena bankovní rady Kamila Janáčka. Nové členy jmenuje prezident, který fixaci kurzu koruny vůči euru nepodporuje. Až budeme znát nové členy bankovní rady a jejich názor na intervence a také termín ukončení programu odkupu aktiv v eurozóně, bude odhad termínu a způsobu ukončení intervencí mnohem jasnější. Aktuálně dostupné informace naznačují, že to bude nejdříve na konci roku 2016.

Marek Hatlapatka (CYRRUS)

Intervence ČNB budou žhavým tématem pro tuzemské investory. Velká část z nich se v posledních letech orientovala na eurové a dolarové investice, a většina z nich má na svých účtech díky tomu slušné zisky plynoucí z kurzových rozdílů. Klíčovou otázkou nyní je, jak tyto zisky ochránit v roce 2016. Ačkoliv očekávám, že ke změně měnové politiky dojde nejdříve v poslední části roku 2016, investoři by se měli připravovat již nyní.

David Brzek (Fio banka)

Toto téma nás bude provázet po celý rok 2016. Ukončení intervenčního řízení zamotá hlavu nejednomu investorovi (ale možná i nejednomu centrálnímu bankéři). Nepředpokládám skokové posílení koruny, ale pokud by k němu došlo, dopad na pražskou burzu nebude pozitivní. 40 % váhy indexu PX tvoří tituly s primárním trhem ve Vídni, kde se obchoduje v eurech. Každý pokles EUR/CZK o korunu tak bude znamenat pro domácí index ztrátu zhruba 1,5 % kvůli přepočtu cen z primárního trhu. Silná koruna tedy může být brzdou lepšího vývoje domácího trhu.

Petr Žabža (Patria Finance)

Intervence ČNB zabraly, o tom není pochyb. Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí o 4,5 %, což je vynikající výsledek. Odhady ministerstva financí sice optimismus pro příští rok mírně ochlazují, ale i tak jde o skvělé číslo. Problémem může být takzvaný exit z kurzového režimu. ČNB tvrdí, že skokové posílení nedopustí, tak uvidíme.

Vladimír Vávra (Wood & Company)

Při absenci nenadálých externích šoků ČNB pravděpodobně intervenční režim koruny neukončí dříve než s koncem roku 2016. Změnu režimu přitom pravděpodobně nepřinese ani jmenování guvernéra ČNB a nových členů bankovní rady. Investoři by i tak měli začít zvažovat alternativy pro zajištění měnového rizika u aktiv držených v cizích měnách pro případ možného skokového posílení koruny.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Stále zastávám názor, že by mohlo dojít k přehodnocení současného závazku držet korunu nad 27 EUR/CZK. Jedním z důvodů může být i aktuální změna evropského QE, které zřejmě přinese další eura do ČNB. Jen si vzpomeňme, kdy švýcarská centrální banka opustila svůj závazek – bylo to poté, kdy vyšlo najevo, že ECB začne s odkupy aktiv. ČNB nicméně sleduje své cíle, a konkrétní vývoj je proto velice těžko odhadnutelný.

Helena Horská (Raiffeisenbank)

Dva roky intervencí jsou za námi. Během nich ČNB nakoupila minimálně 15 miliard eur. Devizové rezervy už překonaly třetinu českého HDP. Pokud bude ČNB bránit hranici 27 korun za euro až do konce roku 2016, mohou se naše devizové rezervy snadno přehoupnout přes hranici 50 % HDP. Podle ČNB by to nebyl problém.

Aleš Tůma (Partners)

Nehodlám riskovat to samé, co někteří kolegové z trhu, a vysloužit si krátkou kritikou intervencí mnohonásobně delší slovní "intervenci" ze strany ČNB. Do takové argumentační bitvy je těžké se pouštět, protože asi nikdo není větší expert na monetární teorie než pánové z ČNB. V praxi banka nejspíše nebude spěchat s exitem, takže bych nesázel na to, že se něco změní dříve než na konci roku 2016.

Petr Gapko (GE Money Bank)

Pokud nedojde ke změně přístupu centrálních bankéřů, intervence oslaví v listopadu 2016 třetí narozeniny. Čeští exportéři budou nacházet podporu ve slabší koruně (na hladině 27 EUR/CZK nebo slabší) déle než do poloviny roku 2016, konkrétně se nyní jedná o termín okolo konce roku 2016.

Jakub Skryja (Verdi Capital)

Meziroční míra inflace je aktuálně nižší než na začátku intervence v listopadu 2013. Není nijak oslnivá ani po očistění o změnu cen pohonných hmot. Bankovní rada v současném složení bude určitě usilovat o udržení závazku alespoň do poloviny roku 2016. Je však dobré pozorovat vývoj nákladů ČNB na bránění kurzového závazku. V případě, že by tyto náklady začaly výrazně růst vlivem spekulativních útoků na korunu, Česká národní banka by mohla následovat příklad Švýcarské národní banky. Prodloužení závazku do konce roku 2016 by dávalo z ekonomického hlediska smysl. Bude ale potřeba sledovat vývoj politických faktorů a vyjádření nových členů bankovní rady.

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

Rok 2016 se pro české investory jistě ponese také v duchu "intervenčních" očekávání. Lze předpokládat, že ČNB nebude schopna dlouhodobě udržet svůj intervenční cíl a bude muset hledat jiné strategie. Rok 2016 tak možná bude milníkem v dosavadním vývoji. Zda nabude podobu skokové změny v devizových kurzech, nebo pomalého stahování měnové smyčky v řádu desítek bazických bodů, se teprve ukáže.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Očekávám, že bankovní rada ČNB bude intervenční režim držet po celý příští rok a k jeho ukončení dojde teprve na konci 1. čtvrtletí 2017. Spotřebitelská inflace se totiž nachází výrazně pod 2% cílem ČNB. V roce 2016 by mělo sice dojít k postupnému růstu spotřebitelských cen, ale neočekávám, že by se inflace dostala na 2 % dříve než v závěru roku. Více než inflace tak nakonec může být pro ukončení intervencí důležitější výměna dvou členů bankovní rady v únoru 2017.

Miroslav Frayer (Komerční banka)

Měnová politika ČNB by měla zůstat beze změny do poloviny příštího roku. To znamená, že centrální banka bude verbálně nebo přímo intervenovat na hranici 27 EUR/CZK. Změnu v nastavení měnové politiky čekáme na srpnovém zasedání ČNB. I poté však nelze vyloučit aktivitu ČNB na trhu, právě naopak. Centrální banka nedopustí rychlé posílení koruny, tomu bude aktivně bránit.

Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat