Jak číst měnové zasedání ECB aneb Co Draghi ve čtvrtek (ne)řekl

Bankéři z ECB se v březnu rozhodli šlapat vodu. O to větší byl zájem o slova, kterými svůj tah zdůvodnili. Top analytici a investoři po celém světě pitvali každou slabiku, kterou prezident ECB Mario Draghi na závěr měnového zasedání pronesl. Ochutnávku toho, jak rozbor vyjádření centrálního bankéře vypadá, nám nabídl portfoliomanažer Global Macro Interest Rate programu hedgeového fondu C-View Nick Beecroft.

Euro zaútočí na 1,40 EUR/USD. Draghiho řeč je potřeba zkoumat podobně jako Trichetovu

Rozhodnutím jsem nebyl překvapen, žádnou akci jsem nečekal. Šlo o typické zasedání ECB, na němž vedení ukázalo svůj příklon k jestřábům. Bylo to ale celkem zajímavé představení. Nepatrný záblesk, který mohl dát jistou naději těm, kteří čekají na uvolnění, přišel na začátku konference, když Draghi zveřejnil nové výhledy růstu a inflace do roku 2016. V případě inflace, než přešel k číslům, řekl v souvislosti s rokem 2016, že budeme blíže ke 2 %; neřekl blízko. Pokud tedy hledáte signál, který by nasvědčoval dalšímu uvolnění, hned na začátku jste ho mohli najít.

Čísla jako taková jsou od 2 % poměrně daleko, v roce 2016 čeká ECB 1,5% inflaci. Následně ovšem Draghi dodal, že v 4Q2016 má být 1,7 %. Říkám si, jestli nezačíná být složitější Draghiho "číst", ať už to dělá schválně, nebo ne. Možná budeme muset Draghiho slova začít zkoumat tak důkladně jako dříve Trichetova.

Pokud se na jeho projev podíváme touto optikou, zazněly ve čtvrtek ještě dvě zajímavé věci. Zaprvé, poměrně dlouho mluvil o nevyužitých kapacitách, které ECB v ekonomice vidí. Mně přitom přišlo bizarní, že použil velkou porci nevyužitých kapacit jako jedno ze zdůvodnění rozhodnutí neměnit politiku. Draghi řekl, současný postoj bude reálně za nějaký čas působit jako uvolněnější. Inflace se zvýší a reálné sazby půjdou více do záporu. Zní to hezky, ale závisí to na tom, že ekonomika poroste a že se inflace opravdu zvýší. Když Draghi něco podobného říká, měl by si v tom držet palce. V případě nevyužitých kapacit se totiž obyčejně mluví o potenciálu výrazné dezinflace nebo deflace. Proto mě právě tato část jeho vystoupení hodně zaujala.

Zaujalo mě také, jak a v jakém kontextu se zaměřil na euro. Několikrát prohlásil, že 10% posílení eura od roku 2012 snížilo míru inflace o zhruba 0,4 procentního bodu. To byla jeho odpověď na otázku, zda v ECB sledují společnou evropskou měnu (řekl také, že sledovat euro není v mandátu ECB). Mám pocit, že šlo o varovný výstřel nad hlavy býků, kteří táhnou euro vzhůru. Podle mě ale pro jejich vyplašení bude muset udělat více. Myslím si, že euro míří k úrovni 1,4 EUR/USD a že posílí i vůči japonskému jenu. Pokud tedy nedojde k vyhrocení konfliktu na Ukrajině.

V 1H2014 se na 60 % dočkáme nějakého uvolnění. Zřejmě půjde o snížení sazeb

Možnost uvolňování je stále na stole. Čtvrteční rozhodnutí neznamená, že k dalšímu povolení opratí už nedojde. Jeden z novinářů na tiskové konferenci se ostatně právě na to v podstatě zeptal. A na základě Draghiho odpovědi jsem přesvědčen o tom, že k uvolnění dojde.

Pravděpodobnost dalšího snížení sazeb podle mě zvyšuje rozhodnutí nesterilizovat SMP (program odkupu dluhopisů z roku 2010 – pozn. red.). Kdyby něco takového ECB udělala, bylo by asi namístě přemýšlet o tom, zda to náhodou není vše, k čemu se odhodlá. V takovém případě by se se sazbami asi už nehýbalo. To se ale nastalo. Pravděpodobnost, že dojde k dalšímu snížení sazeb, zvyšuje i posilování eura. Myslím si totiž, že posun depozitní sazby do negativního teritoria je nejefektivnější zbraň, kterou mohou bankéři v boji za slabší euro použít.

Podle mě tak existuje 60% pravděpodobnost, že dojde k dalšímu uvolnění měnové politiky před červnovým měnovým zasedáním. Nevím, zda k tomu dojde v dubnu, nebo květnu, ale domnívám se, že se nejpozději do pololetí dočkáme nějaké formy uvolňování. A zřejmě půjde o snížení sazeb.

Co sledovat: Inflace, růst ekonomiky a indexy nákupních manažerů mohou naznačit další kroky centrálních bankéřů

Co se makroekonomických ukazatelů týče, určitě budu sledovat měsíční odhady inflace a konečná čísla. Ta naznačí, zda a kdy ECB přistoupí k akci. Zároveň bude dobré sledovat různé růstové ukazatele.

V této souvislosti mě napadá ještě jeden zajímavý moment z Draghiho tiskovky – zmínil index nákupních manažerů. Možná tím naznačil, že právě ten nyní ECB sleduje, takže bychom ho asi měli sledovat také. Další ukazatel, který mě napadá, je růst půjček společnostem mimo finanční sektor. Ten Draghi také zmínil, zmiňuje ho v podstatě pokaždé.

Eurozóna
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Mario Draghi
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat