Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala 3,18 miliardy Kč, meziročně téměř o 6 % více

Komerční bance v letošním prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 5,9 % na 3,18 miliardy Kč. Výnosy se jí meziročně zvýšily o 5,1 % na 7,96 miliardy Kč. Díky silnému ekonomickému prostředí a dalším pozitivním faktorům banka opět vykázala čisté rozpuštění opravných položek k úvěrům.

Čistý úrokový příjem Komerční bance v prvním čtvrtletí stoupl o 9,2 % na 5,89 miliardy Kč, a to především díky nárůstu objemu úvěrů a vkladů a vyšším tržním úrokovým sazbám, které podpořily výnosy z reinvestování vkladů a kapitálu.

Čistý příjem z poplatků a provizí klesl meziročně o 2,1 % na 1,43 miliardy Kč. Zlepšily se příjmy za služby podnikům a stále větší část zákazníků přechází na balíčky se širším rozsahem předplacených služeb. To však více než kompenzoval nižší příjem z transakčních a úvěrových poplatků. Čistý zisk z finančních operací klesl o 13,5 % na 0,57 miliardy Kč, což bylo ovlivněno i přeceněním derivátových pozic.

Provozní náklady Komerční bance v prvních třech měsících roku stouply o 3,2 % na 4,19 miliardy Kč, přičemž personální a ostatní provozní náklady rostly podobným tempem. Rychlejší růst mezd byl částečně kompenzován poklesem průměrného počtu zaměstnanců o 3,9 % na 8 167.

Kvalita úvěrového portfolia banky zůstala velmi dobrá, což společnosti umožnilo vykázat čisté rozpuštění opravných položek k úvěrům ve výši 176 milionů Kč. K tomu přispěly silné ekonomické prostředí, nízká míra nesplácení a dobrá výkonnost vymáhání nesplácených úvěrů.

Objem úvěrů poskytnutých klientům se v prvním čtvrtletí zvýšil o 4 % na 637,3 miliardy Kč. Z toho úvěry na bydlení (poskytované společnostmi KB a Modrá pyramida) se zvýšily o 3,9 % a spotřebitelské úvěry (poskytované společnostmi KB a ESSOX) vzrostly o 3,4 %. Objem úvěrů poskytnutých podnikům a ostatních úvěrů poskytnutých skupinou KB byl větší o 4,2 %.

Vklady klientů stouply meziročně o 4,5 % na 826,1 miliardy Kč. Objem aktiv klientů skupiny KB v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 5,5 % na 172,9 miliardy Kč.

Kapitálová přiměřenost Komerční banky dosahovala na konci prvního kvartálu silných 18,9 %, přičemž podíl jádrového Tier 1 kapitálu na rizikově vážených aktivech byl 18,4 %.

"Investovali jsme značné zdroje v oblasti digitálních kanálů, aby byly pro klienty uživatelsky příjemné a bezpečné. V poměrně krátké době se pak ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí, neboť uživatelé velice rychle přijímali výhody digitálního bankovnictví Komerční banky. Díky tomu máme větší počet klientů mobilního bankovnictví a větší objem plateb prostřednictvím mobilního bankovnictví než kterákoli jiná česká banka. Považuji také za důležité, že digitální bankovnictví KB snadno ovládají všechny generace klientů a že spokojenost zákazníků s mobilní bankou nadále roste," uvedl Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.

"Finanční výsledky za první čtvrtletí potvrdily pozitivní linii celkových výnosů, a to především díky čistým úrokovým výnosům. I při investicích do digitalizace a do přeměny banky jsme zachovali disciplinovaný přístup k řízení provozních nákladů. Výsledek na úrovni čistého zisku je ale samozřejmě podpořen i dobrou platební morálkou dlužníků," dodal Juchelka.

Analytici: Výsledky jsou smíšené až mírně negativní

"Výsledky vnímáme mírně negativně. Vyjma čistého úrokového výnosu a nižších nákladů na riziko zaostala banka na všech úrovních hospodaření za tržními odhady i za naší projekcí. Negativně vnímáme zejména slabší poplatkové výnosy, které navzdory předpokladům managementu z úvodu roku zaznamenaly další pokles, a to i vlivem nižších výnosů z křížových prodejů. Slabší výsledek na provozní úrovni nepodpořily ani provozní náklady, jejichž tempo růstu bylo v prvním čtvrtletí nad úrovní inflace (celoroční cíl KB). Meziroční růst obchodních objemů banky (úvěry a vklady) zůstává podprůměrný," uvedl analytik Michal Křikava z Fio banky.

"Výsledky jsou celkově smíšené. Rizikové náklady byly podstatně lepší než odhady, protože KB zaznamenala další čtvrtletí s rozpuštěním opravných položek, zatímco my jsme předpokládali, že se rizikové náklady začnou stabilizovat. Provozní náklady byly vyšší kvůli regulačním poplatkům, ale plně se shodovaly s naším předpokladem. Výnosy ale byly mírným zklamáním. Čistý úrokový výnos pokračoval v růstu v důsledku zvýšení sazeb v Česku, ale čisté výnosy z poplatků a provizí, stejně jako obchodní výsledek, meziročně klesly a zároveň zůstaly pod očekáváním. Provozní zisk byl proto slabší, než se očekávalo," doplnil analytik Thomas Unger z Erste.

"Pozitivní vývoj z druhé poloviny roku 2018 pokračuje a provozní zisk se zvýšil o solidních 7 %, nicméně po výborných výsledcích za poslední tři měsíce loňského roku bylo očekávání trhu ještě vyšší," dodal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 %. Komerční banka a její dceřiné společnosti obsluhovaly na konci prvního čtvrtletí 2,38 milionu klientů, samotná Komerční banka měla 1,66 milionu klientů.

Zisk Société Générale v prvním čtvrtletí klesl o 26 %
Francouzské bance Société Générale, která vlastní většinový podíl v české Komerční bance, klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 26 % na 631 milionů eur. Zisk stáhly dolů nižší příjmy a růst nákladů, překonal však očekávání analytiků. Vyplývá to z pátečního prohlášení banky.
Zdroj:
Komerční banka, ČTK
Komerční banka
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat