Mai Doan (Bank of America): Férová cena koruny je 24,10 EUR/CZK, ČNB zřejmě opět odloží exit

ČNB straší deflace, problém by za ni ale mohlo vyřešit ohlášené kvantitativní uvolnění v eurozóně. Proto čeští centrální bankéři budou vyčkávat, tvrdí ekonomka z londýnské pobočky Bank of America Mai Doan. Nakonec se podle ní Singer a spol. rozhodnou pro odklad ohlášeného exitu o pár měsíců. Posun intervalu, ve kterém chtějí mít korunu vůči euru, teď není pravděpodobný, nelze ho ale vyloučit, dodává Doan.

Od listopadu 2013 ČNB drží korunu nad 27 EUR/CZK. V poslední době se spekuluje o dalších krocích banky. Jak současné dění vnímáte vy?

Česko jsme navštívili loni v listopadu. Už tehdy se nám centrální banka zdála příliš sebejistá, jako kdyby podceňovala zahraniční rizika. Na konci roku jsme se tak dočkali zintenzivnění jestřábí politiky. V této souvislosti jsme zdůrazňovali rizika spojená s cenami ropy a s deflací v eurozóně. V první polovině ledna české radní trochu znervóznila deflační rizika v Evropě. Proto se objevily komentáře naznačující další uvolnění měnové politiky. Současně je ale potřeba si uvědomit, že jim Evropská centrální banka svým způsobem podala pomocnou ruku.

Vezměme tedy v potaz hrozbu deflace v Česku i příslib roztočení inflační spirály díky krokům ECB. Který faktor při rozhodování rady ČNB převáží?

Česká národní banka se může držet zpět a počkat, co se stane. Nechce totiž být příliš aktivní a reagovat na ceny ropy, i když inflace na začátku roku 2015 flirtuje s deflačním pásmem. Vezmeme-li nicméně v potaz, jak rychlý propad ceny barelu byl, je obtížné se poklesu cenové hladiny vyhnout. To může centrální banky v regionu, tedy nejen ČNB, dotlačit k tomu, že budou mít tendenci zvažovat další uvolnění měnové politiky. Polská a rumunská centrální banka podle nás letos nakonec také sníží sazby.

Od ČNB, jak říkáte, nic podobného v dohledné době nečekáte. Jak se i proto bude podle vás vyvíjet kurz koruny vůči euru? Bude česká měna dále oslabovat, jak někteří experti nedávno tvrdili?

Zatím neměníme svou loňskou předpověď, že se koruna bude pohybovat u horní hranice intervalu 27-28 EUR/CZK. Minimálně v první polovině roku by se na tom nemělo nic měnit, krok ECB se totiž ve statistikách neprojeví dříve než za šest měsíců. V této době se centrální bankéři budou muset vypořádávat s nízkými cenami ropy a nízkou inflací. S úrovní 27,7-28 EUR/CZK tak zřejmě budou spokojení.

Dalším z důvodů, proč se o možných dalších krocích ČNB v poslední době mluvilo, bylo ukončení intervencí ze strany švýcarské centrální banky. Bylo to podle vás oprávněné?

Trh určitě ovlivnily spekulace, že by ČNB mohla opustit fixní kurz vůči euru, když se jej podobně vzdala Švýcarská národní banka. Podle mě je na to ale brzy. Česká národní banka totiž pracuje s inflačním cílením a měna je hlavním nástrojem, který má rada k dispozici. Zároveň je ČNB mnohem opatrnější, co se rétoriky a komunikace s trhem v případě možného exitu týče. A do třetice, pokud se zaměříme na cenu intervencí v porovnání s tím, kolik stály SNB, zjistíme, že jsou české náklady omezené na listopad 2013. Od té doby, na rozdíl od švýcarské centrální banky, čeští bankéři nic nedělali.

I tak ale spekulace o zvýšení hlídané úrovně kurzu oslabila korunu a vedla k úvahám o útoku na hranici 29 EUR/CZK. Pro zajímavost, kolik by podle vás stála česká koruna bez intervencí?

Pro stanovení fundamentální hodnoty koruny používáme model, který zohledňuje dlouhodobé faktory jako běžný účet, demografii a tak dále. Podle tohoto modelu je česká koruna vůči euru podhodnocená, jde ale opravdu o velice dlouhodobý výhled, jisté vodítko. EUR/CZK podle naší metodiky vychází na 24,10.

Navzdory propastnému rozdílu mezi touto férovou hodnotou a aktuálním kurzem a navzdory zmíněným tlakům v ekonomice čekáte, že ČNB bude vyčkávat. Jak dlouho si to může dovolit?

Podle mě do konce prvního čtvrtletí, na prahu toho druhého budou muset bankéři něco udělat. Myslím si však, že by k posunu cíleného intervalu koruny vůči euru přistoupili pouze kvůli reálné hrozbě deflace. A tak daleko, pokud se bavíme o skutečném, trvajícím riziku, situace ještě nepokročila. Proto si myslím, že se radní nejprve rozhodnou prodloužit období, v němž bude kurz pod dohledem banky. Dosud mluvili o začátku roku 2016, do konce prvního čtvrtletí exit zřejmě odloží na později během roku 2016.

Vraťme se na závěr k možnosti posunu hlídaného intervalu, tedy posunutí úrovně, pod kterou ČNB nechce nechat korunu posílit. Za jakých podmínek by k tomu mohlo dojít?

Podle mě ČNB s touto hladinou nechce hýbat, pokud se tedy nezlepší data přicházející z eurozóny poté, co se v březnu spustí kvantitativní uvolňování ECB. Pokud bude nadále situace špatná, pak bychom se teoreticky mohli dočkat posunu stropu pro posílení koruny nejdříve v polovině roku. Vezmeme-li ovšem v potaz, jak konzervativní čeští centrální bankéři jsou – než se pro intervenci rozhodli, trvalo jim to skutečně dlouho – a to, jak výrazné kritiky se za svůj krok dočkali, čekám, že si další oslabení koruny chtějí schovat pro případ, že by opravdu museli jednat.

Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat