MONETA vykázala za loňský rok čistý zisk 4 miliardy Kč, očekává vyplacení konečné dividendy 3,35 Kč na akcii

Finanční skupina MONETA Money Bank vykázala za rok 2019 čistý zisk 4 miliardy korun, meziroční běžná ziskovost se zvýšila o 13,4 %. Banka očekává, že vzhledem k výsledkům vyplatí akcionářům konečnou dividendu 3,35 Kč na akcii tak, aby dostála závazku celkové dividendy za rok 2019 na úrovni 6,65 Kč na akcii. Pololetní dividendu 3,30 Kč na akcii banka akcionářům vyplatila v polovině prosince.

Celkový čistý úrokový výnos vzrostl Monetě o 7 %, především v důsledku meziročního růstu hrubých výkonných pohledávek retailového segmentu o 20,2 %. Růst v segmentu komerčního bankovnictví dosáhl 2,2 %. Silný růst retailových úvěrů táhla především výkonnost hypotéčního portfolia, které meziročně vzrostlo o 38,9 % a bance zajistilo 3,3% podíl na trhu hypoték, ale také solidní růst spotřebitelských úvěrů. Ty vzrostly o 9,2 %.

Běžná ziskovost (ziskovost očištěná o jednorázové vlivy) vzrostla o 13,4 %, zejména díky rostoucím provozním výnosům a řízení nákladů. Úspěšné dokončení strategie prodejů historického portfolia úvěrů v selhání (NPL) přineslo v roce 2019 zisk 358 milionů korun před zdaněním. Celková nominální hodnota prodaných NPL činila 3,2 miliardy Kč. Očištěné náklady na riziko dosáhly i díky pozitivnímu dopadu prodejů NPL portfolia úrovně 57 bazických bodů (v roce 2018 to bylo 72 bazických bodů).

"Jsem nesmírně vděčný celému týmu za to, že jsme dosáhli takových výsledků, které nejen splňují, ale překračují naše závazky vůči akcionářům. Skvělou zprávou je, že neustále zlepšujeme svoji běžnou ziskovost, a to i přesto, že byl náš celkový čistý zisk ještě stále ovlivňován úspěšným prodejem úvěrů v selhání. Tato etapa je po třech letech u konce. V budoucnu se proto musíme soustředit na udržitelný výkon. Výsledky z loňského roku ukazují, že jsme na správné cestě," uvedl ve výsledkové zprávě předseda představenstva a generální ředitel skupiny MONETA Tomáš Spurný.

Nový kapitálový cíl managementu: 15,9 %

MONETA úspěšně pokračuje v digitální transformaci, což se odráží ve vzrůstajícím podílu objemu spotřebitelských úvěrů založených on-line (34,8 % ze všech uzavřených úvěrových smluv) a v růstu drobných podnikatelských půjček poskytnutých on-line (27,4 %).

Kapitálovou pozici Monety na úrovni 18 % vylepšilo vydání dluhopisů Tier 2 v září loňského roku a rovněž pokles poměru RWA vůči celkovým aktivům při poměru CET 1 na 16,4 %. Management zvýšil kapitálový cíl z 15,5 % na 15,9 %. Celkový kapitálový požadavek se zvýší ze 14,6 % na konci loňského roku na 14,9 %, kterých by MONETA měla dosáhnout v druhé polovině roku 2020.

Klientská základna banky se v roce 2019 rozrostla o 64 tisíc, což je téměř dvojnásobek růstu za rok 2018. Celkový počet klientů, kteří mají Monetu jako primární banku, se ve srovnání s koncem roku 2018 zvýšil o 4,3 %.

V 4. čtvrtletí banka vydělala 932 milionů Kč

Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku MONETA vykázala provozní výnosy 2,69 miliardy Kč (4Q2018: 2,64 miliardy Kč) a čistý zisk 932 milionů Kč (4Q2018: 837 milionů Kč). Bance se meziročně zvýšil čistý úrokový výnos, výnos z poplatků a provizí naopak klesl.

V říjnu MONETA získala souhlas regulátora (ČNB) ke zpětnému odkupu akcií až do objemu 11 milionů kusů, přičemž maximální výše vynaložených prostředků byla stanovena na jednu miliardu korun. Tento krok byl v listopadu schválen na valné hromadě, kvůli ohlášené akvizici českých dceřiných společností Wüstenrotu byl ale odložen.

MONETA Money Bank podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy Kč
Zástupci Monety Money Bank ve čtvrtek podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu o koupi stavební spořitelny a hypotéční banky Wüstenrot v Česku za 180,4 milionu eur. Transakce má být vypořádána 1. dubna 2020. Podléhá ale ještě schválení ze strany České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Firmy to večer oznámily v tiskové zprávě. MONETA chce koupi financovat z přebytku vlastního kapitálu a volné likvidity.

Výhled: Do roku 2022 výnosy minimálně 13,1 miliardy Kč a zisk 4,8 miliardy Kč

Na základě výsledků dosažených v roce 2019 představenstvo upravilo své odhady a výhled. Aktuálně čeká za samotnou Monetu růst výnosů na minimálně 11,8 miliardy Kč a čistého zisku na nejméně 4,2 miliardy Kč do roku 2022. V kombinaci s českými dceřinými firmami Wüstenrotu očekává růst výnosů na minimálně 13,1 miliardy Kč a čistého zisku na nejméně 4,8 miliardy Kč do roku 2022. Dividenda by se měla do roku 2022 zvýšit až na minimálně 9,40 Kč na akcii.

Analytici: Výsledky za čtvrté čtvrtletí jsou neutrální až mírně negativní, výhled je dobrý

"Samotná čísla za čtvrté čtvrtletí nepřinesla výraznější překvapení a rozdíly oproti odhadům u jednotlivých položek jsou relativně malé. Výhled pak hodnotíme pozitivně vzhledem k solidnímu očekávanému růstu zisku a dividendy, kde by se měl hrubý dividendový výnos během dvou let posunout k 9 %. Pozitivní je také okamžitý potenciální přínos akvizice do hospodaření banky, a to i přes náklady spojené s akvizicí. Akcie nadále nabízejí kombinaci vysoké dividendy a rostoucí společnosti s posilující pozicí na trhu," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Zisk za čtvrté čtvrtletí byl mírně pod odhady. Základní příjmy byly slabší, než se očekávalo, zklamáním byl čistý příjem z poplatků a provizí. Výdaje byly mírně nad očekáváním a náklady na tvorbu rezerv byly v souladu s odhady. Výhled je do značné míry v souladu s našimi odhady," dodává analytik Thomas Unger z Erste.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura je poměrně roztříštěná, podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Zdroj:
MONETA Money Bank, ČTK
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat