Portfolio na rok 2014: Sledujte Fed a buďte ve střehu, radí experti. Hotovost se bude hodit

Neblázněte, diverzifikujte a mějte prst na spoušti. Velké centrální banky v čele s Fedem totiž mohou trh z ničeho nic hodně rozkývat. To radí na přelomu roku experti, které oslovil Investiční web. Vedle centrálních bankéřů doporučují ostřížím zrakem sledovat také nízkou likviditu na trhu firemních dluhopisů nebo třeba případné výrazné spekulace investorů na posílení koruny, které by šly proti nedávným intervencím České národní banky.

Úklid portfolia: Nelajdat to, ale ani nepřehánět. Diverzifikace je nadále alfou i omegou

Michala Moravcová (BOSSA): Zejména velké centrální banky budou stejně jako letos hrát na finančních trzích důležitou roli. Proto by portfolio mělo být diverzifikováno, investor by neměl hrát jen s jednou kartou, i když třeba silnou.

Aleš Tůma (Partners): Přílišná aktivita může narušit pohodu v domácnosti i v portfoliu. Neměl by to tedy být radikální předvánoční úklid, stačí vymést zapomenuté pavouky a portfolio trochu rebalancovat. S čím začít? Pokud jsou mezi čtenáři tací, kteří mají i nějaké konzervativní investice, pak s nimi. Potenciál státních dluhopisů je prakticky nulový a i díky intervenci ČNB s cílem zvýšit inflaci by nominální výnosy mohly začít stoupat.

Jan Prachař (Bank Gutmann): Pokud se investor nechce věnovat svému portfoliu nebo nemá dostatek času sledovat vývoj na trzích, měl by využít služeb profesionálních portfoliomanažerů či poradců. Jsem přesvědčen o tom, že je to určitě lepší řešení, než nechat portfolio několik měsíců nebo let jen tak ležet.

Tomáš Menčík (Cyrrus): Podle mě je nejdůležitější diverzifikované portfolio. Bez ohledu na to, zda investor očekává další růst trhů, mělo by jeho portfolio být vyvážené, a to včetně složky hotovosti. Osobně bych to viděl na 50 % LONG cyklické akcie, 20 % LONG defenzivní akcie, 20 % hotovost a 10 % SHORT.

Investiční ano a ne: Připravte se na konec QE. Třeba sázkou na Evropu

Petr Hlinomaz (BH Securities): Nabízí se určité zvýšení podílu hotovosti v portfoliích při vstupu do roku 2014, protože v USA budou na začátku roku existovat minimálně čtyři faktory, které je možné považovat za argumenty pro pokles – dluhový strop, rozpočtová vyjednávání, horší výkonnost ekonomiky v posledním čtvrtletí (projeví se říjnový shutdown vlády) a letošní významný růst cen akcií. To by mohlo vést k dočasnému poklesu akciového trhu nejen v Spojených státech, ale i ve světě. Současně se nabízí možnost využít dočasného zlepšení sentimentu ohledně evropských akcií, který by měl být vyvolán právě negativními očekáváními a komplikacemi v USA.

Jan Prachař: Investoři by neměli zbrkle reagovat na výkyvy trhu. Naopak, měli by se dlouhodobě držet svého investičního a rizikového profilu.

Tomáš Menčík: Je důležité být připraven na nepředvídatelné důsledky ukončování kvantitativního uvolňování, tedy mít portfolio správně diverzifikované s akcentem na růstové složky. Pokud se na trzích začnou objevovat častější negativní informace, neměl by se investor bát prodávat dlouhé pozice třeba i 5 % pod maximy. Pokud naopak ani na začátku roku nebudou chodit negativní zprávy, měl by využívat krátkodobých poklesů ke vstupu do dlouhých pozic se zachováním diverzifikace. Rok 2014 nebude jiný než předchozí roky, bude potřeba reagovat na aktuální vývoj a přizpůsobovat mu strategii.

Aleš Tůma: Tip platný bez ohledu na situaci je dobře diverzifikované portfolio. Ne všichni mohou mít kladnou alfu. Investor by si měl také dobře rozmyslet, zda se mu vyplatí trávit čas snahou porazit trh vybíráním jednotlivých titulů či sektorů.

Černé labutě: Sledujte Fed, co jiného. V Česku mohou příjemně překvapit akcie Telefóniky

Michala Moravcová: Černou labutí i alfou a omegou všeho bude měnová politika, a to hlavně v režii amerického Fedu. Jakákoli změna jejího kurzu či rétoriky bankéřů ovlivní celý finanční trh – od měn přes akciové trhy, dluhopisy i některé komodity –, a to nejen na vyspělých, ale i na rozvíjejících se trzích. Letos jsme měli možnost si to vyzkoušet.

Aleš Tůma: Černé labutě z definice nelze předvídat. Ale poměrně málo probíraným rizikem pro budoucí měsíce či roky, které má smysl sledovat, je nízká likvidita na trhu firemních dluhopisů, odkud se v důsledku nových pravidel stahují dealerské banky.

Petr Hlinomaz: Ze zámoří by mohla vyletět černá labuť v podobě zahájení ústupu od kvantitativního uvolňování dříve než v březnu 2014. Evropa může trhy nepříjemně překvapit, pokud se v řádu měsíců nedohodne na racionálním postupu při regulaci elektřiny, na podpoře systému emisních povolenek a redukci podpory obnovitelných zdrojů. V Česku by za černou labuť, která by potěšila, mohla být považována případná vysoká cena případného povinného odkupu akcií Telefóniky. Labutí se záporným znaménkem by byly výrazné spekulace investorů na silnější korunu, tedy proti intervencím ČNB.

David Brzek (Fio banka): Veškerá podpora pochází aktuálně od Fedu. Investoři téměř bezmezně důvěřují pozitivním vlivům jeho politiky na akciový trh. Pokud tedy někde hledat překvapivou rozbušku aktuální situace, musíme právě k Fedu. Přestože nic nenaznačuje změnu postoje s příchodem nové šéfky banky, Janet Yellenová nakonec může trh překvapit.

Investiční portfolio
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2014
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat