Pražská burza v pátek podruhé v řadě posílila, za celý týden ale index PX i tak spadl o 12 %

Pražská burza v pátek stoupla, posílila tak podruhé v řadě. Index PX vzrostl o 4,18 % na 738,80 bodu. Z hlavních emisí oslabily jen akcie operátora O2 Czech Republic, výrazně naopak posílily zejména mediální CME a technologická společnost Avast. Celý uplynulý týden byl ovšem pro pražskou burzu výrazně ztrátový.

Pražská burza se v posledních týdnech kvůli obavám z šíření nového typu koronaviru propadla postupně až na nejslabší hodnoty za posledních 11 let. Zhruba od poloviny února, kdy postupný propad začal, se index PX snížil o více než třetinu.

V pátek na pražském parketu zažily úspěšný den především cenné papíry CME, které zdražily o 14,7 % na 64 korun. Dvouciferný růst zaznamenal i Avast, který si polepšil o 10,87 % na 102 Kč. V červeném tak skončily pouze akcie O2 C.R., které odevzdaly 0,47 % a uzavřely na 210 Kč.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka představuje určité riziko nadcházející víkend, kdy nebude možné reagovat na nové události. "V první řadě jde o velmi strmé šíření nákazy, které nadále zrychluje a bude tlačit politiky k razantnějším protiopatřením. Trhy budou nejvíce citlivé na dění v USA, kde si vláda musí velmi rychle vybrat, zda ekonomiku ještě více přidusí omezeními, nebo politicky ustojí výhledově až stovky obětí viru denně, jak to vidíme v případě Itálie," uvedl.

Podle Vlka už žádná dobrá volba nezbývá a vše směřuje spíše k první možnosti, která by znamenala prodloužení recese a další přepisování hospodářských čísel k horšímu. "Nemyslíme si, že je na toto trh úplně připravený, ačkoli do cen už byl započítán slušný ekonomický průšvih," dodal.

Česká měna v pátek díky optimismu smazala část ztrát z končícího týdne. K euru posílila téměř o 30 haléřů na 27,35 EUR/CZK, k dolaru zpevnila o více než 20 haléřů na 25,60 USD/CZK.

Týden na BCPP: Index PX -12 %, CME -28 %, ČEZ v reakci na výsledky +5,6 %

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX klesly o 11,7 %. Od začátku roku už index PX ztrácí téměř 34 %. Největší pokles postihl v uplynulém týdnu akcie mediální skupiny CME, výrazně ztrácely také banky. Nejvíce posílily akcie elektrárenské společnosti ČEZ.

"Hlavní téma zůstalo stejné, a to šíření koronaviru a jeho očekávané negativní ekonomické dopady. Další preventivní opatření na globální úrovni mají negativní dopad do jednotlivých ekonomik. Nervózní obchodování a zvýšená rozkolísanost s převládajícím prodejním tlakem se promítly i do akciového obchodování," napsal k dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí společností minulého týdne byl ČEZ s růstem o 5,6 % na 395,80 Kč. ČEZ zveřejnil lepší než očekávané výsledky. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byla CME s propadem o 27,7 % na 64 Kč. Podle některých spekulací by nemusela být dokončena plánovaná fúze skupiny s dceřinou firmou PPF.

Obchodování se neslo v duchu výprodejů hlavně na bankovních titulech z důvodu doporučení České národní banky nevyplácet dividendy, aby si banky udržely silnější kapitálovou pozici před možnými negativními dopady spojené s pandemií koronaviru, doplnil analytik WOOD & Company Ronald Schubert.

Erste Group Bank v uplynulém týdnu ztratila 19,2 %, Komerční banka 20 % a MONETA Money Bank dokonce 27,3 %. Doporučení ČNB zasáhlo především ty investory, kteří nakupují akcie právě kvůli dividendovým výnosům, ti se jich totiž velmi agresivně zbavovali.

"Příští týden bude trh stále sledovat dění kolem koronaviru. Prodlužování bodu kulminace znamená rostoucí ekonomické škody. I pro příští týden zůstáváme velmi obezřetní a opakujeme, že očekáváme pokračování velmi kolísavých seancí s přetrvávajícím prodejním tlakem," uzavřel Vaníček z J&T Banky.

Průběžné páteční zpravodajství

Ve čtvrtek obchodování na pražské burze začalo v plusu, kolem 9.30 index PX rostl o asi 2,5 %. Po celé dopoledne benchmark zisky navyšoval a před polednem přidával až 4,3 %. Odpoledne ale pražský parket o část zisků přišel a nakonec index PX zpevnil o 2,72 % na 709,15 bodu. Výrazně posílily akcie vývojáře antivirového softwaru Avast.

V pátek ráno byly výrazně v plusu akcie Avastu (v 9.25 +8,15 %) a Erste Group Bank (+4,78 %). Většina ostatních titulů rostla o 1 až 3 %.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


V poledne přidávaly akcie energetické skupiny ČEZ bezmála 10 % na 413 Kč. Téměř o 7 % rostly cenné papíry vývojáře antivirového softwaru Avast, finančního domu MONETA Money Bank a Komerční banky. V plusu byly ovšem všechny emise s výjimkou slovenského správce sportovních areálů a zábavních parků Tatry Mountain Resorts, jehož akcie byly na nule.

Odpoledne index PX část zisků odevzdal, stále byl ale výrazně v plusu, ve 14.40 rostl o 4,25 % na 739,32 bodu. Výrazně nad nulou byly odpoledne stále akcie Avastu (+7,61 %), ČEZ (+4,03 %) nebo Erste (+4,06 %).

Zdroj:
ČTK, BCPP
Akcie ČR
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v ČR
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat