Průmysl 4.0: Tohle potřebujete vědět o další průmyslové revoluci

V západní Evropě může do roku 2035 návratnost investovaného kapitálu (ROCE) vystoupat až na 28 %. Továrny budoucnosti vytvoří okolo deseti milionů nových pracovních míst, z toho sedm milionů ve službách a IT. Průmyslové podniky musejí intenzivně pracovat na strategiích digitalizace.
Přechod průmyslového sektoru na takzvaný Průmysl 4.0 je více než jen otázkou technologií. Změna se promítne nejen do korporátních strategií, ale také do národní ekonomiky a politiky zaměstnanosti. Jak by tyto efekty mohly vypadat? Klíčem je pohled na návratnost investovaného kapitálu (ROCE) ve výrobním sektoru.
"Průmysl 4.0 by rozhodně neměl být zaměňován s automatizací. Zlepšení výrobních procesů automatizací vyžaduje zvýšení kapitálových vstupů," říká Thomas Rinn, partner ve společnosti Roland Berger a vedoucí globálního kompetenčního centra Engineered Products and High Tech. "Průmysl 4.0, tedy čtvrtá průmyslová revoluce, umožňuje efektivní využití kapitálu."
Inspirace z Německa
V Německu je digitalizace produkce jednou z politických priorit. I díky stabilní podpoře Průmyslu 4.0 je Německo jedinou zemí na světě, ve které ukazatel ROCE v posledních 15 letech narostl. Beze změny rychlosti obratu aktiv se ROCE navýšila ze 12 % v roce 2000 na více než 30 % v roce 2014.
Z ankety Svazu průmyslu a dopravy ČR a Elektrotechnické asociace ČR vyplynulo, že Česká republika si jako země se silnou průmyslovou tradicí a vysokým podílem průmyslové výroby plánuje udržet svoji pozici a "neprospat" příchod čtvrté průmyslové revoluce. Firmy vidí v jejím nástupu zpravidla příležitosti pro své podnikání, především zvýšení produktivity práce. Většina zároveň očekává podporu ze strany státu, například daňovou podporu vývojových a inovačních aktivit, digitální komunikaci státní správy nebo finančně nenáročné zpřístupnění výsledků vědecko-výzkumných aktivit.
V roce 2015 Česká republika představila vlastní iniciativu v oblasti Průmyslu 4.0, v současnosti se dokončuje akční plán pro její implementaci. Achillovou patou českého prostředí zůstává nedostatek kvalifikované pracovní síly. Firmy se shodují na potřebě podpory duálního vzdělávání a jasné vize vzdělávacího systému obecně. "Některé podniky již na potřebu nové kvalifikace zareagovaly tím, že odborníky vychovávají ve svých vlastních vzdělávacích kurzech. V České republice se připravují i nové studijní obory," dodává Philip Staehelin, šéf pražské kanceláře Roland Berger.
Jak se s přechodem na Průmysl 4.0 vyrovnávají jednotlivé ekonomiky?
Francouzské průmyslové podniky roky bojovaly se stárnoucí strojní základnou, ztrátou pracovních příležitostí a poklesem ziskovosti. Digitalizace produkce umožní francouzskému průmyslovému sektoru návrat k růstu a přivede zpět výrobní postupy, které byly dříve kvůli nižším nákladům přemístěny do zahraniční. Vzniknou nové pracovní příležitosti a z průmyslových podniků se opět stane zajímavé pracovní prostředí.
Americké společnosti již před lety přemístily své výrobní prostředky, a to většinou do zemí s nízkými náklady, jako jsou Mexiko nebo Čína. V důsledku toho ztratila Amerika mezi lety 2000 a 2014 více než pět milionů pracovních míst. Současná vláda by ráda tento trend zvrátila a stala se konkurenceschopnější.
Japonský průmysl zažil mezi lety 2010 a 2014 propad zisků o 80 % a zánik dvou milionů pracovních míst. Síla jenu, která stáhla vývoz dolů, ještě zvýraznila pokles průmyslové aktivity. Japonská vláda nyní následuje německý vzor a zaměřuje se na Průmysl 4.0 s cílem opět nastartovat průmyslový sektor a pracovní příležitosti v zemi.
V Číně je nutná změna paradigmatu, pokud má její průmyslový sektor zůstat globálně konkurenceschopný. Klesající poptávka po levných produktech společně s rostoucími platy a náklady na energie je scénář, který čínské průmyslové podniky nemohou přežít. Vláda proto zahájila iniciativu Chytrá výroba 2025 (Intelligent Manufacturing 2025), jejímž cílem je tento proud zvrátit a prosadit se se zbožím vysoké kvality pro náročnější zákazníky.
Potenciální přidaná hodnota pro západní Evropu: 420 miliard eur
Přechod výroby na digitální úroveň bude mít pro západní Evropu pozitivní efekt. Inteligentní, digitálně propojené systémy a procesy váží méně kapitálu a zlepšují výnosnost kapitálu. Experti ze společnosti Roland Berger vycházejí z toho, že ukazatel ROCE se větším zapojením Průmyslu 4.0 zvýší ze současných 18 % na 28 % v roce 2035. To znamená dodatečnou přidanou hodnotu 420 miliard eur díky vyšším výnosům a nižší vázanosti kapitálu.
Průmysl 4.0 bude mít zásadní vliv na pracovní trh. Mělo by dojít ke snížení počtu pracovních míst v tradičních oborech. Zároveň je očekáván vznik 10 milionů pracovních míst, především v oblasti služeb a IT. Výrobní metody a způsoby práce budou zásadně odlišné od těch stávajících. Výsledkem bude změna obchodních modelů a vznik nových profesí. Evropské firmy budou potřebovat dostatek kvalifikovaných zaměstnanců, aby zvládly náročný proces digitalizace. "To ve výsledku povede ke kladné bilanci, kdy Průmysl 4.0 vykompenzuje ztráty pracovních míst," dodává Thomas Rinn. "Digitální transformace již byla zahájena. Pokud průmyslové podniky nechtějí zůstat ve vzduchoprázdnu, musejí se připravovat na změny, které Průmysl 4.0 přinese, a začít pracovat na strategii digitalizace."
Zdroj: Roland Berger