Svět zítřka si žádá nové myšlení. Úspěch tkví v technologiích, vzdělá(vá)ní, komunikaci a koncepčnosti

Zažité hospodářské a politické pořádky mizí, chaos se stal novým normálem. Koronavirová pandemie navíc umocňuje rychlost změn, které probíhají napříč ekonomikou, politikou i společností. Experti se shodují, že vítězové zítřka musejí disponovat nejen odolností, ale i flexibilitou. O podrobnostech diskutovali v pátek 6. listopadu na fóru Kostelec 2020 pořádaném poradenskou společností Alter Eko přední domácí odborníci na ekonomiku, byznys a riziko.

Fórum dělené do tří tematických bloků v první části přineslo zamyšlení nad tím, proč a v čem (ne)bude svět zítřka i kvůli probíhající koronavirové krizi jiný. Své postřehy nabídli mimo jiné hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer nebo ekonom a filozof Tomáš Sedláček. Ve druhém bloku riziko spojené s nastartovanými změnami okomentovali generál Petr Pavel, hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil či generální ředitel EGAP Jan Procházka. A o své recepty na úspěch v turbulentních časech se v rámci třetího bloku podělili spolumajitel společnosti M.L. Moran a krizový manažer Zdeněk Šmejkal či členka vedení IBM Central Region Milena Jabůrková.

Vzdělávání(m) k novým technologiím

Účastníci konference na úvod potvrdili, že koronavirová krize ukázala, jak důležitou roli v současném světě hrají technologie – internet nebo robotizace a automatizace. Jak poznamenal ekonom a filozof Tomáš Sedláček, "snad poprvé v historii se stalo, že jsme byli na šok, který přišel, připraveni; s nástupem koronaviru jsme se přesunuli na internet, který fungoval, a v zásadě nám nic nechybělo". I s ohledem na dnešní situaci je přitom pravděpodobné, že technologie do budoucna nejenže zůstanou důležité, ale jejich význam v byznysu i běžném životě dále poroste.

S rozvojem využívání technologií úzce souvisí potřeba adaptace českého vzdělávacího systému. Jak řekla členka vedení IBM Central Region Milena Jabůrková, základním předpokladem pro to, abychom se posouvali vpřed, je posilování digitálního vzdělávání a připravování společnosti na změny trendů. Andrea Colantoni z personální agentury Adecco zase vyzdvihl význam průběžného vzdělávání. "Když dnes člověk absolvuje technickou univerzitu, se znalostmi nevydrží dlouho, protože svět technologií se vyvíjí extrémně rychle," upozornil.

Koncepčnost přináší dlouhodobou prosperitu

Neméně důležitou roli nejen v těžkých časech hraje komunikace, a to nejen uvnitř firem, v rámci managementu nebo mezi vedením a zaměstnanci, ale i mezi různými zájmovými skupinami. "Nejdůležitější je neházet firmám klacky pod nohy," uvedl předseda představenstva EGAP Jan Procházka. Také podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila by celkovou kultivaci prostředí v Česku podpořilo, kdyby byl vztah veřejného a soukromého sektoru založen více na dialogu a vzájemném naslouchání si.

A mezi klíčové faktory pro posilování prosperity Česka patří podle diskutujících i koncepčnost, dlouhodobé cíle a oddanost jejich naplňování. "Česká republika má na to, aby konvergovala rychleji, museli bychom ale lépe investovat peníze, podporovat vyšší produktivitu a změnu struktury ekonomiky," zamyslel se David Navrátil. Nedostatečná koncepčnost ovšem není problémem jen České republiky. Generál Petr Pavel v této souvislosti připomněl Čínu, která díky sázce na vzdělávání a dlouhodobé strategie už v některých technologických oblastech předběhla Západ.

Naznačené změny, jež by přispěly k posílení pozice Česka na světové (nejen) ekonomické mapě a které by zvýšily odolnost tuzemských firem i celého hospodářství v době turbulentních změn, se ale podle diskutujících neobejdou bez změny myšlení a celkového nastavení společnosti. "Úsilí by mělo směřovat k tomu, abychom byli konkurenceschopní, ne k tomu, abychom kolem sebe budovali bariéry, jež nás mají chránit," řekl na závěr Andrea Colantoni z Adecca.

Netradiční časy, netradiční řešení

Fórum Kostelec, které se tradičně koná na Novém zámku rodu Kinských v Kostelci nad Orlicí, letos kvůli epidemii proběhlo výjimečně on-line. Organizátoři se i proto rozhodli nabídnout celý program zdarma široké veřejnosti. Výběr těch nejzajímavějších debat přitom už teď nabízejí ze záznamu na stránce www.altereko.info/kostelec20. Na stejném místě bude od pondělí 9. listopadu také ke stažení briefing, tradičně připravovaný analytickým týmem Alter Eko pro potřeby Kostelce. Ten je letos věnovaný výzvám a příležitostem spojeným s nastartovanou reorganizací globálních výrobních sítí, na nichž je česká ekonomika do značné míry závislá.

Součástí fóra Kostelec 2020 byla také pomoc pracovníkům bojujícím s nemocí covid-19 v první linii v nemocnici v Ústí nad Orlicí. Záštitu nad tím převzala partnerská nadace Konto Bariéry. Na transparentní účet finančně přispěli organizátoři a partneři Kostelce a totéž mohli učinit také diváci on‑line přenosu.


Alter Eko je poradenská společnost nabízející interdisciplinární analýzu událostí a trendů, které (z)mění náš svět, a na míru šitá řešení, jak se na to připravit. Mezi její klienty patří soukromý sektor i státní instituce. Analytický tým vedou globální stratég a zakladatel Alter Eko Roman Chlupatý a hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka. Společnost zároveň disponuje unikátní sítí spolupracovníků a partnerských institucí, mezi něž patří v Česku například 6D Academy a ve světě ADA Economics nebo spoluzakladatel mezinárodní politické ekonomie Roger Tooze.


Více informací najdete na www.altereko.info/kostelec2020.


Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Vzdělání
Přestat sledovat
Komunikace
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Anna Píchová, CYRRUS)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
27. 1. 2023 12:06
Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny může posunout dále jedině na nich budovaná infrastruktura.…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
26. 1. 2023 10:24
Kubíček (WOOD & Company): Obchodní centra ustála krizové roky se ctí, do dvou let se inflace a vyšší…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat