TOP Automotive: Co potřebují firmy z odvětví, které je chloubou Česka

TOP Automotive je nový program z řady specializovaných programů Erste Corporate Banking pro malé a střední podniky a velké korporace. Je zaměřen na automobilové odvětví, dominantní oblast českého průmyslu, a zahrnuje ucelenou nabídku služeb Finanční skupiny České spořitelny přizpůsobenou specifickým potřebám společností z automobilového průmyslu.

Význam automobilového průmyslu v ČR

Česká republika s roční produkcí 118 aut na 1 000 obyvatel patří mezi světové automobilové velmoci a s roční výrobou přes 1,2 milionu aut se řadí na 16. místo na světě (v roce 2014 dosáhla výroba rekordních 1,278 milionu vozů). Český automobilový sektor zaměstnává více než 150 tisíc lidí a tvoří více než 20 % českého zpracovatelského průmyslu i českého exportu. Vedle tří hlavních automobilek (Škoda, Hyundai, TPCA), výrobců autobusů (IVECO, SOR) i nákladních automobilů (AVIA, TATRA, ZETOR) zahrnuje tento sektor rozsáhlou síť dodavatelů, kteří se na celkových tržbách podílejí z více než dvou pětin a zaměstnávají více než dvě třetiny lidí z odvětví. Celkové tržby oboru v roce 2014 dosáhly téměř bilionu korun.

VÍCE O TOP AUTOMOTIVE ZDE

VÍCE O SPECIALIZOVANÝCH PROGRAMECH ZDE

Podpora z veřejných zdrojů

Česká republika nabízí novým i existujícím investorům z automobilového sektoru podporu především prostřednictvím systému národních investičních pobídek. Specifické aktivity jako inovace, energetické úspory, založení výzkumných a inovačních center, školicích středisek, investice do renovací a podobně mohou být podpořeny i ze strukturálních fondů EU.

V Erste poskytuje poradenské služby v oblasti dotací i pobídek dceřiná společnost Erste Grantika Advisory, jedna z předních společností na českém dotačním trhu. Pro programové období 2014-2020 připravila Erste Corporate Banking společně s Erste Grantika Advisory i komplexní řešení (financování + dotační poradenství) pro investiční projekty s dotacemi z operačních programů v podobě nového produktu EU Program+, který je určen podnikům s obratem nad zhruba 60 milionů Kč.

Specifika

Automobilový průmysl disponuje řadou specifik, která ho odlišují od jiných odvětví a předurčují jeho potřeby. Typickými znaky tohoto odvětví jsou stabilní vertikální dodavatelsko-odběratelský řetězec, silná pozice automobilek (OEM = Original Equipment Manufacturer) a Tier 1 dodavatelů (přímo dodávajících OEM) vůči ostatním subdodavatelům (TIER 2, 3 a další), řízení zásob "just-in-time", cyklický charakter odvětví či vysoké výdaje na výzkum, vývoj a inovace.

Trendy

V současnosti dochází k řadě velkých změn nejen v technických parametrech samotných automobilů, ale i v procesu výroby a v obchodním modelu. K hlavním trendům patří pokračující tlak automobilek na snižování nákladů a zvyšování efektivity výroby ve vlastních továrnách i u dodavatelů. Do budoucna tak budou moci uspět jen dodavatelé, kteří mají diverzifikované portfolio produktů, globálních trhů a investují do vývoje a inovací.

Dalším faktorem je pokračující zpřísňování ekologických požadavků (na vypouštění oxidu uhličitého), a bezpečnostních standardů (požadavky na airbagy, systémy ESP a e-call, snižování spotřeby a další).

Samostatnou kapitolu tvoří nové pohony, kde prim hraje elektromobilita (i když například v ČR se elektromobily podílejí na celkových prodejích stále jen 0,1 %). Rozvíjí se však i pohony na CNG či vodík.

Uživatelsky zajímavé inovace probíhají v propojování aut s mobilními telefony a v systémech autonomního řízení. Auta bez řidičů sice již některé automobilky, ale i společnosti mimo obor (Google) testují v ostrém provozu, jejich uvedení na trh však zůstává otázkou budoucnosti, již kvůli zatím nejasnému vymezení toho, kdo ponese odpovědnost za případné nehody.

Velkou příležitost pro automobilový průmysl představuje také zavádění pokročilé automatizace, robotizace či 3D tisku do výroby.

Aby Erste Corporate Banking co nejlépe rozuměla potřebám klientů z automobilového odvětví, musí sledovat a rozumět nejnovějším trendům. Snaží se nahlížet na trendy a tendence v odvětví proaktivně, odhadovat možný vývoj, nespokojí se jen s reaktivním přístupem k novým situacím na trhu ve chvíli, kdy již klient od banky potřebuje mít hotové řešení. Má k dispozici tým Knowledge Centre a několik dalších specialistů na automobilovou problematiku napříč celou skupinou.

Erste Corporate Banking disponuje i dlouhodobě budovaným know-how v oblasti inovací a energetických úspor, včetně zvýhodněných specializovaných produktů na financování investic do energeticky úsporných (TOP Energy Efficiency) či inovativních projektů (TOP Inovace).

Erste Corporate Banking prostřednictvím dvou leasingových dceřiných společností České spořitelny nabízí jak leasing strojů a technologií (Erste Leasing), tak na míru šitá řešení v oblasti leasingu osobních a nákladních automobilů (SAutoleasing).


Českému automobilovému průmyslu se daří - export loni vzrostl o 15 % a letos má být ještě vyšší. Mohou za to zejména nové generace Škody Superb a Fabia, pozadu nezůstávají ani modely z továrny TPCA, která navyšuje výrobu. Co za posílením páteře české výroby stojí a jak je český automobilový průmysl oblíbený mezi zahraničními investory? Nejen to vysvětluje Radek Novák, analytik z Knowledge Centre České spořitelny.

Zdroj:
Erste Corporate Banking
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat