VIG loni vzrostl zisk před zdaněním o 9,7 % na 485,4 milionu eur, společnost navrhne dividendu jedno euro na akcii

Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group (VIG) vzrostl v loňském roce zisk před zdaněním o 9,7 % na 485,4 milionu eur. Přispěly k tomu zejména výsledky v pobaltských státech, Bulharsku, Česku a Maďarsku. VIG navrhne zvýšit dividendu za loňský rok o 11 % na jedno euro na akcii.

"Výsledky za rok 2018 ukazují, že jsme výrazně překonali své předpovědi pro všechny klíčové ukazatele," uvedla ve výsledkové zprávě ředitelka VIG Elisabeth Stadlerová. Platí to podle ní především pro střední a východní Evropu, kde skupina hodlá dále investovat.

Hrubé předepsané pojistné se v loňském roce VIG zvýšilo o 2,9 % na 9,66 miliardy eur. K nárůstu nejvíce přispěly Česko, pobaltské státy, Bulharsko a Maďarsko. V Česku bylo hrubé předepsané pojistné vyšší o pět procent.

Bez započtení segmentu jednorázového životního pojištění se objem hrubého předepsaného pojistného zvýšil meziročně o 5,2 % na 8,71 miliardy eur. Objem hrubého předepsaného pojistného v segmentu jednorázového životního pojištění dosáhl v loňském roce 948 milionů eur, předloni to bylo 1,11 miliardy eur.

Náklady na hlášené pojistné události meziročně stouply o 1,1 % na 6,95 miliardy eur. Náklady na akvizice a administrativní činnost se zvýšily o 4,9 % na 2,14 miliardy eur a ostatní náklady stouply o 7,8 % na 325,2 milionu eur.

Největší podíl na zisku před zdaněním měly loni státy střední a východní Evropy, jejich podíl na výsledku skupiny dosáhl 53 %.

Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému (kombinovaný poměr), což je měřítko ziskovosti, se loni snížil o 0,7 procentního bodu na 96 %. Čím níže je ukazatel pod 100 %, tím větší je ziskovost pojišťovny. Překročení hranice 100 % znamená ztrátu. Pokles ukazatele byl podpořen absencí přírodních katastrof. Přínosem byl především vývoj v Rakousku, Česku a Polsku. V Rakousku se ukazatel snížil na 94,2 % z 95,5 %.

Na letošní rok skupina předpovídá hrubé předepsané pojistné 9,9 miliardy eur a zisk před zdaněním 500-520 milionů. V příštím roce by se tyto sumy měly zvýšit na 10,2 miliardy eur, respektive 530-550 milionů eur. Kombinovaný poměr by měl letos dále klesnout k 95 %.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní

"Výsledky hospodaření VIG nás potěšily. O největší překvapení se postaral nezdaněný zisk, který loni dosáhl 485 milionů eur. Tím výrazně předčil výhled managementu 450-470 milionů eur. Podařilo se naplnit odhady i u hrubého předepsaného pojistného. Na druhou stranu čistý zisk po minoritách pozitivní překvapení mírní, když kvůli vyššímu zdanění a podílu minorit zaznamenal téměř 10% pokles," napsal analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Management v souladu s našimi odhady navrhl dividendu 1 euro na akcii, což vzhledem k aktuální ceně akcií představuje velmi slušný dividendový výnos 4,5 %. Zároveň pojišťovna upravila dividendovou politiku, když výplatní poměr ukotvila v pásmu 30-50 % čistého zisku po minoritách," dodal Kostka.

"Celkové vyznění zveřejněných informací je pro nás pozitivní vzhledem k pokračujícímu růstu pojistného, výraznému nárůstu výnosů z investic a solidnímu výhledu na tento a příští rok," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Čísla za čtvrté čtvrtletí potvrzují pozitivní trend

Za samotné čtvrté čtvrtletí společnost vykázala čistý zisk téměř 62 milionů eur. Hrubé předepsané pojistné dosáhlo tří miliard eur a provozní zisk před zdaněním 133,1 milionu eur.

"Výsledky za čtvrté čtvrtletí potvrzují solidní růst hrubého předepsaného pojistného v regionu. Pozitivně překvapil výsledek finančních investic a navrhovaná dividenda. VIG stále udržuje (i po zvýšení) relativně nízký výplatní poměr, a my tak očekáváme další růst dividendy. Negativním překvapením naopak byl vysoký podíl minorit, který snížil čistý zisk, což trochu kalí jinak pozitivní obrázek," uvedli analytici z Erste Group Bank.

Pojišťovna VIG působí v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří asi 50 společností v 25 státech, s jeho akciemi se obchoduje i na pražské burze. V Česku je společnost zastoupena prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny.

Zdroj:
Vienna Insurance Group (VIG), ČTK
Evropské akcie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Vienna Insurance Group (VIG)
Přestat sledovat
Pojišťovny
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat