Elektrotechnický průmysl se stabilizuje, chybějí větší investice

Po letech hospodářské krize, kdy český elektrotechnický průmysl opustilo zhruba 10 tisíc lidí, se obor stabilizuje. Firmy výrazněji nepropouštějí, naopak ale v Česku chybí nová investice, která by zaměstnala několik tisíc lidí. Vyplývá to z informací, které na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (MSV) řekl ředitel Českomoravské elektrotechnické asociace Jan Prokš. V oboru pracuje podle jedné z používaných metodik asi 170 tisíc lidí.
"Zakázky se realizují ve více malých kontraktech. Je v tom trochu nedůvěra v budoucnost," uvedl Prokš. Na trhu jsou podle něj společnosti, které zaznamenaly významný pokles objemu zakázek a výroby. "Na druhou stranu jsou ale firmy, kterých se krize vůbec nedotkla. Elektrotechnika je široký pojem, od velkých dodávek do energetiky až po nejmenší nanotechnologie, proto se těžko generalizuje," uvedl Prokš.
Podle něj jsou v dobré finanční kondici firmy, které investovaly do výzkumu a vývoje, nových technologií a do vzdělání zaměstnanců. "Protože 80 % české elektrotechniky je exportováno, je důležitá podpora exportu na všech úrovních od spolupráce s EGAP a Českou exportní bankou přes podporu na veletrzích," uvedl Prokš.
V minulosti podle něj Česko opouštěly především firmy, které svou obchodní strategii řídí globální poptávkou. Rušily se zejména montovny.
Elektrotechnika podle Prokše tvoří 13 % zpracovatelského průmyslu. Je úzce propojená se strojírenstvím. "Je to natolik provázané, že nejde někdy najít mezi obory hranici," uvedl Prokš.
Zdroj: ČTK