Eurozóna chce o své reformě debatovat i se státy EU bez eura

Diskusí o různých aspektech budoucích změn v podobě evropské měnové unie se budou - kdykoliv to bude možné - účastnit také členské země Evropské unie, které neplatí eurem. Po pondělním jednání euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, to řekl nový šéf těchto schůzek Mario Centeno z Portugalska.

O reformě měnové unie se bude hovořit už na summitu příští týden. Finální rozhodnutí o tom, jak s eurozónou dál, by ale mělo padnout až na schůzce šéfů států a vlád EU v červnu. A někteří ministři financí eurozóny už dnes dávali najevo pochybnosti o realističnosti tohoto termínu.

Pondělní debatu euroskupiny o reformě eurozóny ovšem Centeno po jednání označil za konstruktivní. Jednou z jejích částí je diskuse o dokončení bankovní unie, kde se podle něj jedná dál jak na politické, tak na expertní úrovni. Další například debata o snižování rizik plynoucích z nesplácených bankovních půjček a vznik společné záchranné sítě.

Úvahy o fiskálních otázkách, tedy třeba o případném vlastním rozpočtu pro eurozónu, jak navrhoval francouzský prezident Emmanuel Macron, je ale podle Centena teprve na počátku a jedná se o dlouhodobou otázku. "Soustředili jsme se na možnou stabilizační funkci, ale také na další významný cíl, kterým je podpora investic," upozornil nový šéf euroskupiny.

Další diskuse ale je podle něj třeba u tak základních věcí jako je rozhodnutí, jaké cíle by měla "centrální fiskální kapacita" eurozóny mít a také jakou by vůbec vlastně mohla mít formu. "Očekávám, že se k tomuto tématu vrátíme po summitu eurozóny," dodal Centeno.

Onen summit eurozóny bude součástí řádné březnové schůzky šéfů států a vlád zemí EU příští pátek. V posledních měsících je pravidlem, že na okraj řádného unijního summitu se konají také další související schůzky vrcholných představitelů zemí EU. Jednou bývá například právě "eurosummit", ovšem obvykle i za účasti premiérů či prezidentů zemí bez eura, druhou setkání 27 zemí unie k brexitu, tedy bez britské premiérky Mayové.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici připomněl, že březnový summit by měl dát mandát ministrům financí pro další fázi rozhovorů o reformě měnové unie. "Červnový summit bude rozhodující, okno příležitosti pro reformu měnové unie nevydrží otevřené věčně," varoval Moscovici. Připomněl, že podle jeho názoru je třeba také posílit v eurozóně řízení i demokratickou odpovědnost.

Podle německého Spiegelu byla zatím, především kvůli průtahům okolo formování německé vlády, odložena práce na společné francouzsko-německé představě o reformě eurozóny. O věci mají mluvit i německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Macron. Možnou letní dohodu na summitu v červnu komplikuje i nynější situace v Itálii, kde ve volbách uspěly euroskeptická uskupení.

"Nemám z toho radost. Možnost provést zásadní změny nám utíká pod prsty," komentoval zdlouhavá jednání o prohlubování eurozóny slovenský ministr financí Peter Kažimír. Diskuse podle něj nepřestávají, je však nejspíš třeba zamyslet se nad tím, zda je stávající časový plán skutečně realistický. Je podle něj třeba posunout dopředu otázku dokončení bankovní unie i transformaci ESM. "To bychom snad stihnout mohli," dodal.

Zdroj:
ČTK
Eurozóna
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat