Evropská centrální banka ponechala v lednu hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě

ECB v souladu s odhady ponechala na lednovém zasedání všechny sazby beze změny - hlavní úroková sazba zůstává na 0,25 %, depozitní na 0 % a mezní zápůjční na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme vám nabídli v on-line reportáži.

Draghi podle agentury Reuters pravděpodobně ujistí investory, že ECB nebude tolerovat setrvávání inflace v "nebezpečné zóně" pod jedním procentem. Statistický úřad Eurostat tento týden oznámil, že míra inflace v eurozóně v prosinci překvapivě klesla na 0,8 % z listopadových 0,9 %.

Inflace se nyní nachází hluboko pod dvouprocentní hranicí, kterou ECB stanovila jako strop cenové stability. Nízká inflace by mohla zvýšit tlak na ECB, aby v příštích měsících přikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Podle některých analytiků by ECB mohla během příštích několika měsíců uskutečnit další kolo programu levných úvěrů LTRO. ECB už v předchozích dvou kolech tohoto programu poskytla komerčním bankám přes bilion eur.


14.30 Tisková konference začíná. Draghi všechny vítá v novém roce a vítá Lotyšsko v eurozóně.

14.33 Draghi: Čeká nás delší období nízké inflace.

14.33 Draghi: Očekáváme, že hlavní sazby ECB zůstanou na těchto nebo nižších hodnotách delší dobu.

14.34 Draghi: Jsme připraveni zasáhnout, bude-li to třeba.

14.35 Draghi: Ekonomickou aktivitu eurozóny by měla podpořit vyšší poptávka ze zahraničí.

14.35 Draghi: Oživení si najde cestu do reálné ekonomiky.

14.36 Draghi: Podle Eurostatu inflace zpomalila na 0,8 % v prosinci z 0,9 % v listopadu. Tento vývoj byl víceméně očekáván v důsledku poklesu cen za služby.

14.38 Draghi: Inflační riziko zůstává vyvážené.

14.39 Draghi: Půjčky domácnostem meziročně v listopadu vzrostly o 0,3 %, vývoj celý rok je tedy podobný, ale půjčky nefinančním institucím v listopadu klesly o 3,1 % a následovaly 3% propad v říjnu. Slabá úvěrová dynamika odráží obchodní cyklus i úvěrové riziko.

14.41 Draghi: Je nutné udržet fiskální konsolidaci ve střednědobém výhledu.

14.43 Draghi: Ani použili jsme silnější slova k potvrzení našich plánů. Dvě věci by nás mohly přimět jednat - nechtěné omezení likvidity na peněžních trzích a nečekaný vývoj inflace ve střednědobém období.

14.47 Draghi: Máme několik nástrojů, které můžeme použít. Který zvolíme, to bude záležet na tom, co by se stalo - některé z nich se více hodí pro zásah na krátkodobé bázi, jiné se hodí na dlouhodobá řešení. Máme mandát udržovat cenovou stabilitu, všechny nástroje, které EU uvádí jsou tedy použitelné.

14.49 Draghi: Co vás vede k tomu, že vlády nemají žádné systémy jištění (backstops) v případě zavedení bankovní unie? Není důvod zpochybňovat závazky vlád.

14.51 Draghi: Obecně řečeno, AQR (asset-quality review) má zajistit silnější bankovní systém. Banky se určitě budou snažit ozdravit své rozvahy ještě před zavedením AQR a finanční trhy získají v bankovní instituce větší důvěru, když budou vědět, co mají v rozvahách a budou vědět, že ustály program AQR.

14.54 Draghi: Nechce zopakovat chybu jiných zemí a neopravit bankovní systém, když je to třeba.

15.00 Draghi: Inflace se bude držet pod dvěma procenty minimálně 2 roky. Zakročíme, pokud získáme dojem, že se výhled inflace pro střednědobé období zhorší.

15.01 Draghi: Tržní sazby závisí na mnoha faktorech. Zpřesnění naší politiky vedlo ke stabilizaci, vyjasnili jsme to, že jsme schopni zakročit. Ale tržní sazby ovlivňují i jiné věci - částečně vnitřní (ekonomikou eurozóny) a částečně vnější. Eurozóna je víceméně chráněná před vývojem za svými hranicemi.

Byl byl velmi, velmi opatrný ohledně tvrzení, že je eurozóna venku z nejhoršího.
Mario Draghi

15.03 Draghi: Byl byl velmi, velmi opatrný ohledně tvrzení, že je eurozóna venku z nejhoršího. Nezaměstnanost je stále nad 12 %. Jediné pozitivní ohledně nezaměstnanosti je to, že je stabilní. Ale stále je nad 12 %. Oživení vidíme, ale je slabé, křehké a skromné, existují tedy rizika, od finančních, přes ekonomická, geopolitická, politická, která mohou oživení zarazit. Je nutné, aby posílila domácí poptávka. Je tedy předčasné vyhlašovat vítězství. Jsou zde však tři pozitivní faktory - monetární politika se konečně propracovává do reálné ekonomiky, na trhy se vrací důvěra a fiskální politika přestává být brzdou růstu. Ještě před třemi měsíci bych to neřekl, ale nyní je zřejmé, že se vrací a posiluje důvěra a to je dobře.

15.08 Draghi: Data o inflaci za prosinec byla výrazně ovlivněná jedinou věcí - daty z Německa.

15.09 Draghi: Migrace do SEPA (Jednotná oblast pro platby v eurech) se zvyšuje.

15.13 Draghi: Ve svém projevu minulý týden jsem citoval amerického prezidenta Abrahama Lincolna, který řekl, že nemůžete učinit slabého silným tak, že oslabíte silného. Nemůžeme pomáhat slabším zemím tím, že budeme oslabovat ty silné. Nikdy jsem nechápal myšlenku, že oslabením Německa pomůžeme jiným zemím. Je-li třeba, aby tyto země dělaly reformy, musejí je dělat.

15.20 Draghi: Technicky vzato ECB nemůžou dojít peníze.

15.24 Draghi: Nemyslím si, že eurokrize skončila a obavy Němců chápu. Mají pravdu v tom, že nízké úrokové sazby jsou velkým problémem pro lidi, kteří spoří na stáří. Ale i přesto se domnívám, že jejich obavy jsou mírně odchýlené od rozumných obav.

15.27 Draghi: Státní dluhopisy budou v rámci AQR brány jako bezrizikové.

Tisková konference je ukončena.

Zdroj:
ČTK, Bloomberg
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat