Evropské akcie mají za sebou další výrazné propady, nejvíce ztrácely ropné firmy

Evropské akcie v pátek pokračovaly v propadech a jsou nejníže za sedm měsíců. Na trhy stále doléhá nejistota spojená se šířením koronaviru.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal v pátek 3,6 %, když největší ztráty zaznamenaly společnosti v sektoru těžby ropy a plynu. Ty doplácely na propad ceny ropy až o 8 % poté, co se země vyvážející ropu na svém zasedání ve Vídni nedokázaly dohodnout na omezení těžby.
Novým typem koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se již po celém světě nakazilo přes 100 000 lidí. Počet případů v posledních dnech roste především v Íránu a Jižní Koreji, aspoň jeden potvrzený případ nákazy už ale ohlásila také většina evropských zemí.
"Problém, který lidé v podobných situacích mají, je skutečnost, že je velmi obtížné poznat, kdy se trh dostane na své dno," uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA. "Nejhorší ještě není za námi, protože se zdá, že v mnoha zemích se nacházíme v počáteční fázi šíření viru. Když vidíme politiky přicházet se stimulačními opatřeními, naznačuje to, že se i oni domnívají, že mohou vzniknout významné škody," dodal.
Akcie společnosti Capita odepsaly v pátek dalších 11 % poté, co Barclays a Deutsche Bank po čtvrtečních propadech (téměř -40 %) snížily cílové ceny na tento titul. Dalšími tituly, které výrazně ztrácely, byly akcie společnosti Metro, které ztratily 11 % poté, co Evropská komise schválila prodej jejího podílu v Real Hypermarkets skupině SCP.
Index FTSE 100 v pátek ztratil 3,62 % na 6 462,55 bodu, CAC 40 odepsal 4,14 % na 5 139,11 bodu a německý DAX klesl o 3,37 % na 11 541,78 bodu.
Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 2,36 %, FTSE 100 o 1,79 %, CAC 40 o 3,22 % a DAX o 2,93 %.
STOXX Europe 600 - 6. března 2020
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Aerolinky ze skupiny Lufthansa nabízejí cestujícím kvůli koronaviru flexibilní změnu rezervace letenky.Cestující Lufthansy s rezervací letu do 30. dubna si budou moci rezervaci zdarma změnit na pozdější termín, bez ohledu na to, kam letí, uvedla v pátek letecká společnost. Podobnou nabídku mají na svém webu také aerolinky Air France a KLM.
- Maloobchodní tržby v Itálii se v lednu meziročně zvýšily o 1,4 % po prosincovém růstu o 0,8 % (revidováno z 0,9 %).Analytici očekávali zvýšení o 1,3 %. V meziměsíčním srovnání tržby stagnovaly po růstu o 0,5 % v prosinci (odhad: -1 %).
- Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila tempo meziročního růstu na dvě procenta z téměř šestiletého minima 1,3 % ve třetím kvartálu. Výsledek byl ale mírně horší než dřívější odhad růstu, který předpokládal vzestup o 2,1 %. Informoval o tom v pátek slovenský statistický úřad. V mezičtvrtletním srovnání hospodářství vzrostlo v posledním kvartálu loňska o 0,6 %.
- Zakázky německého průmyslu se v lednu zvýšily ve srovnání s předchozím měsícem o 5,5 %, což byl nejvyšší růst od července 2014.Přispěl k tomu obrovský růst zakázek v letectví a strojírenství, oznámil dnes spolkový statistický úřad. Zpracovatelský sektor tak na začátku čtvrtletí prudce vzrostl, další vývoj je ale kvůli šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem nejistý.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Italská ekonomika loni vzrostla o 0,3 %, což je lepší výsledek, než se čekalo. Znamená to ale výrazné zpomalení proti předchozímu roku, kdy ekonomika vykázala růst o 0,8 %. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl italský statistický úřad. Vláda v poslední prognóze počítala s růstem o 0,1 %.
- Šéf společnosti Nokia Rajeev Suri (52) na konci srpna odstoupí z funkce, nahradí ho Pekka Lundmark (57), který teď řídí energetickou skupinu Fortum a už dříve pro Nokii pracoval, oznámil dnes finský podnik, který je významným světovým dodavatelem zařízení pro telekomunikační sítě. Agentura Bloomberg uvedla, že Suri, který ve firmě působí 25 let, neobstál v konkurenci budování nastupujících mobilních sítí páté generace (5G).
- Výrobní aktivita ve Velké Británii roste nejrychleji od května minulého roku. Po lednovém růstu na 50 bodů vzrostl index nákupních manažerů od firem IHS Markit a CIPS v únoru na 51,7 bodu. Po lednových předběžných číslech sice analytici čekali růst na 51,8, ale i tak jde o pozitivní údaje.
- Útlum aktivity v průmyslu eurozóny v únoru navzdory obavám z dalšího šíření koronaviru a dopadů na ekonomiku polevil. Konečná hodnota indexu, který aktivitu sleduje, vzrostla na 49,2 z lednových 47,9 bodu, oznámila dnes organizace IHS Markit. Předběžná zpráva, která byla zveřejněna před více než týdnem, stanovila hodnotu indexu o desetinu bodu nižší.
- Pokud to bude potřeba, je Evropská centrální banka (ECB) připravena přijmout "přiměřená a cílená opatření", aby podpořila hospodářství postižené šířením nového typu koronaviru. V prohlášení to v pondělí uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová, informovala agentura AP.
- Meziroční míra inflace v eurozóně v únoru klesla na 1,2 %, a byla tak dvě desetiny procentního bodu pod lednovou úrovní. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Po mírném růstu z minulých měsíců tak inflace navzdory snaze Evropské centrální banky (ECB) opět klesla. Data za celou Evropskou unii dnešní předběžná zpráva neobsahuje.
- Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie zůstala v lednu na rekordním minimu 6,6 %. Jde o údaj za 27 zemí, tedy bez Velké Británie. V samotné eurozóně činila míra nezaměstnanosti 7,4 % a nadále je na minimu od května 2008. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat.
- Evropská komise by chtěla mít možnost rozhodovat o úpravách krátkodobých klimatických cílů Evropské unie bez přímého souhlasu členských států a Evropského parlamentu. Počítá s tím návrh normy označované jako "Evropský klimatický zákon", který komise zveřejní ve středu. Cílem nařízení je zajistit, aby unie splnila cíl dosažení takzvané uhlíkové neutrality do poloviny století.
- Evropská komise ve středu přišla s návrhem takzvaného klimatického zákona, podle něhož bude Evropská unie muset do poloviny století vyvážit všechny emise skleníkových plynů ekologickými opatřeními. Nařízení nepočítá s okamžitým zpřísněním limitů k roku 2030, po němž volají některé země, Evropský parlament či klimatičtí aktivisté. Dává však unijní exekutivě možnost v budoucnu rozhodovat o úpravách krátkodobých klimatických cílů EU bez přímého souhlasu členských států či europarlamentu, což patrně narazí na odpor části zemí.
- Podniky v eurozóně v únoru převážně odolávaly negativnímu vlivu šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem a jejich aktivita rostla nejrychleji za šest měsíců. Ve výhledu jsou ale firmy spíše pesimistické, zejména kvůli poklesu poptávky ze zahraničí a narušení dodavatelských řetězců. Vyplývá to ze zprávy společnosti IHS Markit, která je založena na průzkumu mezi nákupními manažery.
- Spotřebitelé v eurozóně i v celé Evropské unii v lednu utráceli více než v prosinci. Tržby maloobchodů v EU tak proti předchozímu měsíci stouply o 0,5 %, v zemích platících eurem pak o 0,6 %. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. V únoru ale bude situace podle analytiků patrně jiná, protože lidé se od poloviny měsíce kvůli šíření koronaviru začínají vyhýbat nákupním centrům.
- Kvůli šíření nového koronaviru přijde italský cestovní ruch v období od března do května o 7,4 miliard eur. Odhadl to ve středu podnikatelský svaz Confturismo-Confcommercio. Do Itálie podle něj od 1. března do 31. května přijede o 31,6 milionu méně turistů, než se čekalo před rozpukem nákazy. Odhad se zakládá na vývoji z posledního týdne, uvedl svaz podle agentury ANSA.
- Největší německá letecká společnost Lufthansa kvůli novému typu koronaviru a jeho dopadů na cestování odstaví 150 letadel. Firma ve středu potvrdila dřívější informace agentury Reuters. Celá skupina Lufthansa provozuje flotilu zhruba 750 letadel.
- Evropská komise letos přichystá závazná pravidla, která mají pomoci vyrovnávat stále existující mzdové rozdíly mezi muži a ženami. Unijní exekutiva také spustí kampaň proti násilí na ženách a přetrvávajícím genderovým stereotypům. Počítá s tím pětiletá strategie pro rovnost mužů a žen, kterou ve čtvrtek představily místopředsedkyně EK Věra Jourová a komisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová.
- V Německu se za posledních 24 hodin objevilo přes 100 dalších případů nákazy novým typem koronaviru. Celkem jich tedy úřady zatím zaznamenaly 349. Informoval o tom ve čtvrtek Institut Roberta Kocha. Ministr zdravotnictví Jens Spahn očekává, že epidemie teprve dosáhne svého vrcholu. Na běžnou chřipku v této zimní sezóně v Německu zemřelo přes 200 lidí.
- Britská regionální letecká společnost Flybe zkrachovala. Aerolinky, kterým už letos pomohla vláda, se nedokázaly vyrovnat s prudkým poklesem poptávky po cestování kvůli epidemii způsobené novým typem koronaviru. Všechny lety byly s okamžitou platností ukončeny, oznámila společnost. Flybe je tak jednou z prvních leteckých společností, které od vypuknutí epidemie končí.
- Ve středu večer byly oznámeny čtvrtletní úpravy regionálního indexu CECE. Fakticky úpravy indexu proběhnou na konci obchodování v pátek 20. března a nové složení bude platit od pondělí 23. března. Úprava parametrů se z akcií na pražské burze přímo týká akcií Stock Spirits a Kofoly ČeskoSlovensko. Akcie Stock Spirits budou nově zařazeny do indexu, akcie Kofoly z něj naopak budou vyřazeny.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli zvýšil v loňském roce čistý zisk o 5,1 % na 511,9 milionu švýcarských franků. Firma dnes také oznámila, že u příležitosti oslav 175 let svého založení zvýší dividendu o 75 % na 1750 franků za akcii. Tím by se dividendový výnos zvýšil zhruba na dvě procenta. Jedna akcie se aktuálně na burze v Curychu prodává asi za 86.700 franků.
- Dánský výrobce hraček Lego kvůli vyšším nákladům v loňském roce zvýšil zisk pouze o 2,8 % na 8,3 miliardy dánských korun. Tržby navzdory celkovému poklesu trhu s hračkami vzrostly o šest procent, zejména díky nejnovějším verzím klasických stavebnic, novým obchodům a vylepšení internetových stránek, oznámila ve středu firma.
- Německý dodavatel automobilových součástek Continental vloni kvůli útlumu v automobilovém průmyslu vykázal ztrátu 1,2 miliardy eur po zisku 2,9 miliardy eur v předchozím roce. Oznámila to ve čtvrtek firma, která působí i v České republice. Cena akcií podniku se po zveřejnění výsledků propadla o více než deset procent a dostala se na nejnižší úroveň od roku 2013.
- Výsledky JCDecaux ve 2019: Čistý zisk 265,5 milionu EUR (loni: 193,7 milionu EUR), upravené tržby 3,89 miliardy EUR (meziročně +7,5 %).
Výsledky Hugo Boss ve 2018: Čistý zisk 205 milionů EUR (loni: 236 milionů EUR, odhad: 220,3 milionu EUR), tržby 2,884 miliardy EUR (meziročně +3 %)
.
Zdroj: CNBC
Aktuality
