Útlum aktivity v průmyslu eurozóny navzdory koronaviru polevil

Útlum aktivity v průmyslu eurozóny v únoru navzdory obavám z dalšího šíření koronaviru a dopadů na ekonomiku polevil. Konečná hodnota indexu, který aktivitu sleduje, vzrostla na 49,2 z lednových 47,9 bodu, oznámila dnes organizace IHS Markit. Předběžná zpráva, která byla zveřejněna před více než týdnem, stanovila hodnotu indexu o desetinu bodu nižší.
Zpráva je podle analytiků dílčím důvodem k optimismu, protože dosud se mělo za to, že dopady koronaviru budou mít devastující dopad především na dodavatelské řetězce. Dopad bude sice i tak velmi silný, ale pokud i další statistika potvrdí, že situace není tak dramatická, jak se předpokládalo, bude to povzbudivé i pro Evropskou centrální banku (ECB). Ta se snaží růst v eurozóně podpořit mimořádnými opatřeními.
Hodnota indexu aktivity je teď nejvýše za poslední rok. Zůstává ale v pásmu útlumu, kterou definuje hranice 50 bodů. Pokud je index pod ní, znamená to útlum aktivity, hodnota nad 50 bodů signalizuje růst. Index je v pásmu útlumu už 13 měsíců, výsledek ale překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters čekali, že závěrečná hodnota indexu se za únor nezmění.
"Navzdory rozšířeným zprávám od firem, že epidemie koronaviru narušila dodavatelské řetězce a negativně ovlivnila export, únor ukazuje povzbudivé známky, že útlum ve zpracovatelském sektoru eurozóny polevuje," řekl hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson.
Naděje, že epidemie koronaviru poměrně rychle odezní a ekonomická aktivita se vrátí k normálu, ale klesají. Nakažených totiž přibývá a nové případy se objevují v dalších zemích.
Koronavirus se od prosince šíří z Číny, v celém světě je už více než 89.000 nakažených, onemocnění podlehlo více než 3000 lidí. První tři nakažené nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, má i Česká republika. Na nemoc zatím neexistuje spolehlivý lék, několik se jich ale už testuje.
Ve středu bude zveřejněn souhrnný index aktivity, v němž jsou i služby. Ty jsou v západoevropské ekonomice dominantním sektorem. Silně negativní dopady kvůli koronaviru zaznamenává turistika, což se projeví například na kondici ubytovacích zařízení.
Jak jsou na tom jednotlivé země?
Růst aktivity ve španělském zpracovatelském sektoru v únoru zrychlil a index nákupních manažerů se poprvé od května minulého roku dostal nad hranici 50 bodů. Výrobní PMI v únoru stoupl na 50,4 bodu z 48,5 bodu v lednu. Analytici očekávali růst na 49,2 bodu.
Italský index PMI naopak zklamal, po lednovém růstu na 48,9 bodu v únoru klesl na 48,7 bodu. Očekával se další růst na 49,2 bodu.
Také francouzský index nákupních manažerů v únoru klesl, a to z 51,1 bodu v lednu na únorových 49,8 bodu. Po předběžných číslech z poloviny února se však čekal pokles na 49,7 bodu.
Aktivita v německém výrobním sektoru překvapila pozitivně. Index PMI se v únoru zvýšil na 48 bodů z lednových 45,3 bodu. Očekával se přitom růst na 47,8 bodu.
Zdroj: tradingeconomics.com