Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, výrazně klesl technologický sektor

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně, když se investoři soustředili na rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Čínou. V pátek by měla vejít v platnost oboustranná cla na dovoz zboží v hodnotě zhruba 34 miliard USD. Aktivita na trzích byla ve středu utlumená kvůli oslavám Dne nezávislosti v USA.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,04 % na 379,95 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,27 % na 7 573,09 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,07 % na 5 320,5 bodu a německý DAX přišel o 0,26 % na 12 317,61 bodu.
Technologický sektor ztratil více než procento a následoval úterní propad amerických technologických titulů. Důvodem byla úterní zpráva, že čínské úřady dočasně zakázaly prodej čipů společnosti Micron Technology. Z evropských firem na tuto zprávu nejvíce doplatily společnosti Siltronic (-7,02 %) a STMicroelectronics (-2,98 %).
Nedařilo se ani dánskému finančnímu ústavu Danske Bank, jenž odevzdal zhruba 2 % poté, co agentura Bloomberg napsala, že estonská součást Danske Bank mohla být využita k legalizaci minimálně 8,3 miliardy dolarů pocházejících z trestné činnosti.
Evropské akcie (4. července 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Tržby v českém maloobchodě bez prodejů aut v květnu mírně zpomalily meziroční růst na 5 procent z dubnových 5,6 procenta. Zvýšily se hlavně tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty a potraviny. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodů po očištění o sezónní vlivy zvýšily v květnu reálně o 0,4 procenta. Vyplývá to z informací, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
- Jaderná elektrárna Dukovany neplánovaně odstavila čtvrtý blok kvůli kontrole jednoho ze šesti hlavních cirkulačních čerpadel. Elektřinu přestal blok vyrábět ve středu krátce před 9.00, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Práce by měly být hotové do deseti dnů. V elektrárně zároveň končí plánovaná odstávka prvního bloku, která začala 12. května. Dodávky elektřiny do sítě z tohoto bloku by měly být obnoveny v následujících hodinách.
- Možný únik informací energetické společnosti ČEZ k bulharské vládě o prodeji jejích bulharských aktiv hraničil podle odvolaného předsedy dozorčí rady ČEZ Václava Pačese s trestným činem. Pačes to řekl serveru Neovlivní.cz a současně připustil, že vyšetřování úniku, které ČEZ zahájil na jaře v době jeho působení v dozorčí radě, přispělo k jeho odvolání.
- Konec uhelné energetiky v Česku nastane někdy kolem roku 2050. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes to řekl člen představenstva a ředitel divize klasické energetiky Ladislav Štěpánek. Uhlí se v Česku na výrobě elektřiny podílí 47 %.
Zdroj: CNBC