Evropské burzy ve středu zpevnily, dařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v plusových číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu. Pozitivně obchodování ovlivnila také slova britského ministra pro brexit Dominica Raaba, jenž uvedl, že očekává uzavření dohody s EU do 21. listopadu.
Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 1,71 % na 361,71 bodu, za celý říjen však spadl o téměř 6 %. Britský FTSE 100 si připsal 1,31 % na 7 128,1 bodů (říjen -5,09 %), fracnouzský CAC 40 vzrostl o 2,31 % na 5 093,44 bodu (říjen: -7,25 %) a německý DAX posílil o 1,42 % na 11 447,51 bodů (říjen: -6,84 %).
Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, jenž si připsal více než 3 % díky lepším než očekávaným výsledkům hospodaření několika velkých firem.
Z pozitivních kvartálních čísel těžil také francouzský kosmetický gigant L'Oréal, jehož cenné papíry vyletěly vzhůru o necelých 7 procent.
Dařilo se rovněž německé průmyslové společnosti Siemens, jejíž akcie stouply o necelá 2 % poté, co firma oznámila, že hodlá investovat 600 milionů eur do výstavby průmyslového a technologického centra v Berlíně. Vzniknout díky tomu mají stovky pracovních míst, společnost nicméně uvedla, že na přesnější údaje je příliš brzy.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně dále rostly, tempo růstu ale mírně zpomalilo. Nejvíce zdražily byty, nejméně pozemky. Byty zdražily nejvíce také v porovnání s druhým čtvrtletím letošního roku. Ceny bytů rostly nejvíce v mimopražských oblastech, hlavně v Jihočeském, Karlovarském a Libereckém kraji. Na tiskové konferenci to ve středu sdělili zástupci Hypoteční banky.
- Zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen se v září meziměsíčně zvýšilo o zhruba devět miliard korun na 1,62 bilionu Kč. Meziročně dluhy domácností stouply o 114 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka. Dluhy firem v září také stouply, a to proti srpnu o 13 miliard na 1,117 bilionu korun a proti loňskému září o 57 miliard korun.
- Německý kabinet se ve středu dohodl na zvýšení minimální mzdy. V příštím roce by tak minimální hodinová mzda v Německu měla stoupnout o 35 centů na 9,19 eura a v roce 2020 o dalších 16 centů na 9,35 eura. Opatření by se mohlo podle agentury Reuters týkat více než dvou milionů lidí a mohlo by podpořit spotřebitelské výdaje, které jsou v posledních letech hlavním motorem růstu německé ekonomiky.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v září podle očekávání stagnovala na 8,1 %, což je nejnižší hodnota od listopadu 20018. Nezměnila se ani v celé Evropské unii, kde zůstala na 6,7 procenta, což je nejníže od počátku měsíčních statistik v lednu 2000. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
Výsledková sezóna
- Rakouská ropná a plynárenská skupina OMV ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila očištěný provozní zisk (EBIT) o 31 procent na 1,05 miliardy eur. Zasloužily se o to především vyšší ceny ropy a zahájení těžby ropy v Abu Zabí ve Spojených arabských emirátech.
- Výrobce letecké techniky Airbus Group ve třetím čtvrtletí zvýšil očištěný provozní zisk na 1,576 miliardy eur z 655 milionů ve stejném období loni. Do výsledku se promítají vyšší dodávky letounů. Firma ve středečním prohlášení ale varovala, že letošní cíl dodat 800 letadel nemusí splnit kvůli pozdním dodávkám motorů a "některým vnitřním průmyslovým problémům".
- Aerolinkám Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí dařilo, navzdory změně na postu šéfa. Francouzsko-nizozemský podnik i díky nižším daním zvýšil meziročně čistý zisk o 23 procent na 786 milionů eur. Letecká společnost to sdělila ve středu v Paříži.
Zdroj: CNBC
Aktuality
