Evropské burzy zastavily několikadenní propad a posilovaly díky údajům z americké ekonomiky

Evropské akcie si ve čtvrtek po předchozích ztrátách mírně polepšily. Podpořila je data z americké ekonomiky i informace o blížící se dohodě mezi americkou společností Verizon a britským Vodafonem.
Britský FTSE 100 připsal 0,82 %, francouzský CAC 40 0,65 % a německý DAX 0,45 %. Nejvíce se dařilo sektorům telekomunikací a médií, mírně naopak ztrácely realitní a ropné společnosti.
Akcie společnosti Vodafone ve čtvrtek vystřelily prudce vzhůru (+9,05 %) a dotkly se jedenáctiletých maxim po zprávě, že dohoda o prodeji podílu americké formě Verizon ve společném podniku Verizon Wireless je na dosah. Cenné papíry obchodního řetězce Carrefour podražily nejvíce za posledních šest týdnů poté, co firma oznámila, že v prvním pololetí vzrostl její zisk o 4,9 %.
Pozitivní dojem v investorech zanechal i zpřesněný odhad růstu amerického HDP za druhé čtvrtletí, který byl vyšší, než analytici čekali, díky nižšímu obchodnímu deficitu, zásobám a lepšímu exportu. A očekávání trhu ve čtvrtek překonaly i týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
Pokračuje krize v Sýrii
Ve čtvrtek probíhala debata v britském parlamentu o tom, zda se země připojí k intervenci Spojených států i bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Syrský prezident Asad mezitím vystoupil s prohlášením, že se Sýrie bude jakékoli agresi bránit, a Rusko oznámilo, že navýší svou vojenskou přítomnost ve Středozemním moři.
Analytici se mezitím předhánějí v predikcích ceny ropy. Société Générale vydala zprávu o možných scénářích vývoje situace a jejich dopadu na cenu ropy Brent a známý investor Jim Rogers radí sázet na ropu a a zlato.
"Nemyslím si, že Sýrie bude mít na trhy dlouhodobý dopad," říká Tobias Britsch z Meriten Investment Management GmbH. "V horizontu šesti až dvanácti měsíců zůstávám ohledně akcií optimistický. Nejsme ještě venku z lesa, ale jsme na lepším místě, než jsme byli," dodává.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
