US MARKETOtevírá za: 10 h 50 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Index cen výrobců v Česku v květnu klesl o 2,1 % meziročně (odhad: -2,4 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,4 % (odhad: +0,2 %)

Meziměsíčně vzrostly ceny průmyslových výrobců o 0,4 %, stavebních prací a tržních služeb shodně o 0,1 %. Ceny zemědělských výrobců klesly o 2,2 %. Meziročně byly nižší ceny zemědělských výrobců o 12,1 % a průmyslových výrobců o 2,1 %. Ceny stavebních prací byly vyšší o 1,1 %, ceny tržních služeb o 0,2 %.

Ceny zemědělských výrobců se meziměsíčně snížily o 2,2 %. Klesly ceny obilovin o 1,5 %, mléka o 1,7 %, drůbeže o 4,4 % a vajec o 5,5 %. Ceny průmyslových výrobců vzrostly o 0,4 %. Zvýšily se zejména ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. V oddílu chemických látek a výrobků vzrostly ceny o 4,2 %. Ceny PC, elektronických a optických přístrojů byly nižší o 0,5 %, potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 0,3 %. Ceny v oddílu nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu klesly o 0,2 %.

Ceny stavebních prací dle odhadů meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 0,3 %. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se zvýšily o 0,1 %. Shodně vzrostly ceny za architektonické a inženýrské služby a za vydavatelské služby o 0,7 %. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby se zvýšily o 0,1 %.

Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 12,1 % (v dubnu o 10,0 %). V rostlinné výrobě se snížily ceny o 13,6 %. Klesly ceny brambor o 34,0 %, olejnin o 13,3 %, obilovin o 12,5 % a ovoce o 7,4 %. Ceny čerstvé zeleniny se zvýšily o 4,7 %. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 10,5 % v důsledku poklesu cen mléka o 15,8 % a jatečných prasat o 12,7 %. Dále byly nižší ceny vajec o 3,6 % a drůbeže o 2,8 %. Vzrostly ceny skotu, a to o 3,0 %.

Ceny průmyslových výrobců se snížily oproti loňskému květnu o 2,1 % (v dubnu o 2,6 %). Klesly především ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků byly nižší o 6,4 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku klesly o 3,0 %, z toho ceny mléčných výrobků o 10,0 %, ostatních potravinářských výrobků o 5,2 % a masa a masných výrobků o 2,6 %. Vzrostly ceny vody, její úpravy a rozvodu o 3,4 % a v oddílu nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 1,6 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií o 5,2 %. Ceny stavebních prací se dle odhadů zvýšily o 1,1 % (v dubnu o 1,0 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 0,4 % (v dubnu nižší o 0,2 %).

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly meziročně vyšší o 0,2 % (v dubnu o 0,1 %). Vzrostly ceny za poštovní a kurýrní služby o 6,9 %, za finanční služby, kromě pojišťovnictví a penzijního financování, o 4,3 % a za vydavatelské služby o 3,6 %. Nižší byly ceny za informační služby o 1,5 % a za služby v pozemní dopravě o 1,6 %. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 0,1 % (v dubnu se nezměnily).

"Ceny průmyslových výrobců v české ekonomice v květnu zmírnily svůj meziroční pokles. Jde o třetí zmírnění meziroční poklesu cen průmyslových výrobců v řadě a za zmínku stojí, že na úrovni -2,1 % je pokles mírnější, než předpokládal finanční trh. Hlavní zprávou ovšem je, že inflační tlaky na straně výrobců zůstávají v české ekonomice utlumené, ceny průmyslových výrobců však již alespoň dále neprohlubují svůj meziroční propad. Toto konstatování ostatně platí pro středoevropský region jako celek a stejně tak i pro ekonomiku eurozóny," okomentoval zprávu Radomír Jáč, hlavní analytik Generali Investments CEE.

"Ceny komodit jako jsou ropa a potraviny by měly táhnout meziroční indikátor cen průmyslových výrobců ze záporných hodnot směrem k nule i v dalších měsících: jak v české ekonomice, tak v Evropě obecně. Do kladných hodnot, tedy nad nulu, by se ukazatel meziroční změny cen průmyslových výrobců mohl v případě české ekonomiky podívat v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Postupně se na cenách výrobců začne projevovat i pokračující hospodářský růst, ale nástup viditelnějších inflačních tlaků napříč českou ekonomikou ještě stále zůstává během na delší trať," poukazuje Jáč.

"Zároveň však ceny průmyslových výrobců vykazují v průběhu letošního druhého čtvrtletí dle všeho výraznější zmírnění svého meziročního poklesu, než ve své květnové prognóze čekala Česká národní banka a z pohledu očekávání centrální banky se tak ceny výrobců v tuzemském průmyslu ubírají správným směrem," dodává Jáč.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika