Inflace v Česku se v lednu vyšplhala nejvýše za téměř osm let, koruna posílila pod 24,80 EUR/CZK

(AKTUALIZOVÁNO) Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu zrychlil na 3,6 % z prosincových 3,2 %. Jde o nejvyšší meziroční růst od března 2012. Inflaci ovlivnilo hlavně zdražování potravin, alkoholu a bydlení. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad. Analytici čekali stagnaci tempa růstu cen na 3,2 %. Koruna dopoledne v reakci na zprávu přechodně posílila pod 24,80 EUR/CZK.

Na meziroční zvýšení cenové hladiny mělo v lednu výrazný vliv zdražení nájmů o 4,2 %. Lidé si připlatili také za vodné a stočné a za zemní plyn, který meziročně zdražil o 2,9 %. Ceny elektřiny byly vyšší o desetinu.

Další příčinou zrychlení růstu cen bylo zdražování potravin a nápojů. Například ceny vepřového masa stouply proti loňskému lednu téměř o pětinu, ovoce zdražilo o 14,7 a uzeniny o 12,2 %. Ceny alkoholu stouply o více než pět procent. Meziroční cenový růst v lednu zrychlil též v oddílu odívání a obuv.

V meziměsíčním srovnání vzrostly na začátku roku spotřebitelské ceny o 1,5 %, zdražily hlavně zelenina a ovoce. O více než 11 se zvýšily ceny lihovin, což bylo částečně ovlivněno nárůstem spotřební daně od začátku letošního roku.

Inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB

Lednová inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze. Důvodem rozdílu byl především růst cen potravin, jehož zrychlení bylo ve srovnání s prognózou výraznější, uvedl v pátek ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.

Mírně nad odhady ČNB byla v lednu rovněž takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje sezónní vlivy. Rychleji proti odhadům rostly i ceny pohonných hmot, jejichž příspěvek k odchylce od prognózy byl ovšem podle centrální banky zanedbatelný. Meziroční růst regulovaných cen byl v lednu proti předpokladům mírně nižší a primární dopady změn nepřímých daní odpovídaly prognóze centrální banky.

"Zveřejněná data jsou kvalitativně v souladu se stávající prognózou. Ta pro několik prvních měsíců roku očekává zvýšení inflace zřetelně nad horní hranici tolerančního pásma cíle. Důvodem jsou zejména cenové dopady změn nepřímých daní v prostředí, kde přetrvávají domácí fundamentální inflační tlaky," uvedl Král. Ty podle něj odrážejí jen pomalu polevující napětí na trhu práce při stále rekordně nízké nezaměstnanosti, svižném růstu mezd a pokračujícím růstu spotřeby domácností.

Koruna v reakci na zprávu posílila pod 24,80 EUR/CZK. Investoři by tak mohli spekulovat na další zpřísnění měnových podmínek České národní banky. Minulý týden ČNB i v reakci na růst inflace zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Guvernér Jiří Rusnok ale následně řekl, že další růst sazeb kvůli inflaci nepředpokládá.

Na horizontu měnové politiky, tedy v prvním pololetí roku 2021, by se podle ČNB inflace měla snížit do blízkosti 2% cíle. "To je podporováno zpřísněním měnových podmínek ze začátku letošního roku a stále pevným ukotvením inflačních očekávání v blízkosti 2% cíle," dodal Petr Král.

Analytici: Inflace výrazně nad třemi procenty zůstane několik měsíců

Podle analytiků se meziroční inflace bude i v dalších měsících pohybovat výrazně nad třemi procenty, klesat by podle nich měla začít až ve druhé polovině roku. Rozhodnutí České národní banky z minulého týdne zvýšit úrokové sazby se tak podle nich jeví jako adekvátní. Průměrnou inflaci za celý loňský rok analytici už nyní odhadují na zhruba 3 %, loni byla 2,8 %.

"V první polovině letošního roku se bude spotřebitelská inflace držet významně nad třemi procenty. V průběhu druhé poloviny roku začne růst cen zpomalovat a postupně se dostane pod tři procenta. Na to, že letos v některém měsíci uvidíme meziroční růst inflace přesně na dvou procentech, ovšem můžeme velmi pravděpodobně zapomenout," řekl analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Ekonom Komerční banky Michal Brožka počítá letos s průměrnou inflací tři procenta. "Cenové nárůsty se odehrají v prvním čtvrtletí, poté by růst spotřebitelských cen měl začít citelně ustupovat," uvedl. Inflaci podle něj bude snižovat postupné slábnutí výkonu ekonomiky, silná česká koruna a nedávno zvýšené úrokové sazby ČNB. "V očích ČNB aktuální míra inflace ospravedlňuje poslední zvýšení úrokových sazeb," dodal.

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler upozornil, že lednovou inflaci je obvykle obtížné odhadnout, protože začátkem roku se mění v ekonomice řada cen. Letos to bylo zvýšení spotřební daně na cigarety a líh, naopak se do druhé snížené sazby DPH přesunulo dodávání tepla.

"V dalších měsících by ceny mohly ještě mírně růst, jelikož se do nich budou postupně promítat vyšší daně tabákových výrobků, které se v lednu projevily jen částečně. Inflace by se tak mohla v první polovině roku přiblížit i čtyřprocentní hranici, ačkoli je možné, že vysoké ceny potravin budou mírně korigovat. Růst cen by tak měl dosáhnout svého letošního vrcholu v dubnu, poté by měla meziroční dynamika cen opět mírně zvolnit, nicméně zůstane patrně stále nad třemi procenty," uvedl Seidler.

Navzdory citelnému překvapení ani podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského nemusí ještě lednová výše představovat pro inflaci strop. Inflaci budou podle něj v nadcházejících měsících v návaznosti na zvýšení spotřební daně nadále tlačit nahoru hlavně postupně zdražující cigarety. Pravděpodobné je i další zvyšování nájemného a cen dalších položek souvisejících s bydlením.

"S ohledem na poslední krok ČNB a zejména pak na fakt, že ekonomika vstoupila do další fáze zpomalení, nečekáme, že by centrální banka chtěla do aktuální inflace ještě zasahovat. Předpokládáme proto v dalších měsících stabilitu úrokových sazeb," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,4 %, ve čtvrtém kvartálu tempo kleslo na 1,7 %
Růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,4 %. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje hrubého domácího produktu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 meziroční růst HDP rovněž zpomalil, a to na 1,7 % z 2,5 % ve třetím čtvrtletí. Analytici tento vývoj zhruba předpovídali. V roce 2018 vzrostl HDP o 2,8 %.
Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat