US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,35 %
ČEZ-1,00 %
NVIDIA-2,47 %

Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v květnu dále zpomalilo na 0,5 % z dubnových 0,8 %. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad. Inflace v Německu se tak ještě více vzdálila od cíle Evropské centrální banky.

Redakce IW
Redakce IW
28. 5. 2020 | 14:55
Německo

Ve srovnání s předchozím měsícem zůstaly harmonizované ceny beze změny. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali zpomalení inflace na 0,5 %, meziměsíčně však podle nich měly ceny klesnout o 0,1 %.

Podle neharmonizovaných údajů činila míra inflace v květnu 0,6 %. Ceny energií se snížily o 8,5 %. Ceny potravin naopak o 4,5 % vzrostly, služby zdražily o 1,3 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle neharmonizovaných údajů klesly o 0,1 %.

Rychlý odhad inflace vychází z údajů od šesti z 16 spolkových zemí, ve kterých žije více než polovina německé populace. Konečné údaje za květen zveřejní statistici 16. června.

ECB usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Německo je největší ekonomikou Evropy a zpomalení inflace v Německu dává ECB dodatečný prostor pro zavádění stimulačních opatření, která by pomohla vykompenzovat dopady pandemie způsobené koronavirem. ECB už mimo jiné v reakci na pandemii zrušila omezení pro nákup dluhopisů zemí eurozóny. Uvolnila tak cestu případnému neomezenému tisku peněz.

Zdroj: ČTK

InflaceKoronavirusNěmecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio