US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,23 %
NASDAQ+0,80 %
DOW JONES+0,34 %
PX+err %
ČEZ-0,62 %
NVIDIA+5,11 %

Jihokorejská centrální banka poprvé po třech letech snížila úroky

Jihokorejská centrální banka ve čtvrtek nečekaně a poprvé po více než třech letech snížila základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt bodu na 1,5 procenta. Zároveň snížila také odhad růstu ekonomiky na letošní rok, především z důvodu narůstající nejistoty ohledně obchodních sporů s Japonskem.

Banka podle tiskových agentur doufá, že se jí za pomoci nižší úrokové sazby podaří povzbudit růst ekonomiky. Tu zpomaluje pokles vývozu a investic způsobený obchodním konfliktem mezi Čínou a Spojenými státy, který má globální dopady. Sousední Japonsko navíc počátkem měsíce rozhodlo, že začne přísněji kontrolovat vývoz složek důležitých pro výrobu polovodičů a displejů.

Tokio opatření zdůvodnilo ztrátou důvěry, Soul to označil za hospodářskou odvetu. Příčinou je podle agentur spor o odškodnění za nucenou práci Jihokorejců pro Japonsko během japonské nadvlády v letech 1910 až 1945.

Polovodiče a ploché obrazovky patří spolu s petrochemickými produkty, auty, loděmi, stroji a mobilními telefony k hlavním vývozním artiklům Jižní Koreje.

Centrální banka nyní počítá s celoročním tempem růstu hrubého domácího produktu o 2,2 procenta. Ještě v dubnu odhadovala pro tuto čtvrtou největší asijskou ekonomiku růst o 2,5 procenta.

Zdroj: ČTK

Asijská ekonomikaCentrální bankyJižní KoreaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh