US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,84 %
NASDAQ-1,43 %
DOW JONES-0,34 %
PX+0,34 %
ČEZ+0,00 %
NVIDIA-3,93 %

Kanadský velvyslanec v Číně rezignoval, možná kvůli kauze kolem Huawei

Kanadský velvyslanec v Číně John McCallum v sobotu rezignoval poté, co ho k tomu vyzval kanadský premiér Justin Trudeau. Informoval o tom úřad premiéra v prohlášení, aniž upřesnil důvod McCallumovy demise. Server BBC ale v neděli v této souvislosti uvedl, že velvyslanec tento týden zpochybnil žádost USA o vydání finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou zatčené v prosinci v Kanadě.

Redakce IW
Redakce IW
27. 1. 2019 | 11:33
Kanada

"Požádal jsem a přijal žádost Johna McCalluma o rezignaci na post velvyslance v Číně," uvedl kanadský premiér v prohlášení, v němž ambasadorovi poděkoval za služby. Důvod rezignace neuvedl.

Podle serveru BBC McCallum v úterý zpochybnil žádost USA o vydání finanční ředitelky Huawei. Následující den ale vydal prohlášení, že se nevyjádřil přesně a že lituje zmatku, který jeho slova způsobila. V pátek pak podle BBC uvedl, že by bylo skvělé pro Kanadu, kdyby USA od svého požadavku na vydání čínské manažerky ustoupily.

Meng Wan-čou byla začátkem prosince v Kanadě zadržena na žádost USA, které ji viní z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Podle čínských médií se ale Washington takto snaží omezit globální expanzi firmy Huawei Technologies, která patří k předním světovým prodejcům chytrých mobilních telefonů na světě. Americká žádost o zatčení přišla v době, kdy vede Washington s Čínou obchodní válku.

Mengová, která je rovněž dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, je nyní v Kanadě na svobodě. Soud ji v prosinci propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů.

McCallum byl kanadským velvyslancem v Číně od roku 2017. Předtím zastával postupně několik ministerských postů, mimo jiné vedl ministerstvo pro imigraci či ministerstvo obrany. Podle kanadských médií má blízký vztah k Číně, odkud také pochází rodina jeho manželky.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

ČínaKanadaPolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie