Komise se podle auditorů snaží zemím EU pomáhat s řešením radikalizace

Evropská komise se snaží být nápomocna členským zemím EU při řešení problému radikalizace, tedy situací, kdy se mladí lidé přiklánějí k extrémním ideologiím, které by je mohly dovést k páchání násilí a teroristických činů. Auditoři Evropského účetního dvora, kteří přístup ze strany Bruselu k řešení problematiky v minulém roce prověřovali, v úterý ale upozornili, že dostupné prostředky někdy nebyly využívány maximální možné míře, a že také komise samotná mnohdy nemá zpětnou vazbu o tom, jaké reálné dopady její kroky mají.

"V zásadě jsme posuzovali, jestli Evropská komise poskytovala dostatečnou podporu členským státům," vysvětlil v úterý Jan Gregor, který byl za přípravu zprávy v Evropském účetním dvoře odpovědný. Zdůraznil, že jsou to právě členské země, které mají podle unijních pravidel odpovědnost za svou vlastní národní bezpečnost, včetně řešení problematiky terorismu. Evropská komise jim může pomoci finančně, ale také koordinací a snahou podpořit jejich odborníky při vzájemné komunikaci o tom, jaké postupy fungují a jaké ne.

Většina podezřelých zapojených do nedávných teroristických útoků v Evropě byli unijní občané, kteří se radikalizovali, v některých případech třeba při pobytu ve vězení.

Unijní podpora snahám zemí tuto problematiku řešit je nyní financována z různých fondů, jako je Fond pro vnitřní bezpečnost, program Horizont 2020, program Spravedlnost, program Erasmus+ a Evropský sociální fond. "Každý z těchto fondů se té oblasti věnuje jen okrajově, proto je podle našeho názoru důležitá koordinace," upozornil v úterý Gregor.

Auditoři právě takové zlepšení na základě svých zjištění komisi doporučili. EK by podle nich měla také zlepšit konkrétní praktickou podporu těch, kdo se v jednotlivých zemích této věci věnují. Zlepšení práce by se tak měla dočkat síť, která propojuje psychology, učitele, sociální pracovníky, policisty a vězeňské a probační služby napříč Evropou, tedy všechny ty, kdo pracují s lidmi, u nichž může radikalizace hrozit.

Zpráva se zabývá také snahou EU bojovat s šířením extrémní a teroristické propagandy na internetových sociálních sítích. Auditoři přitom upozornili, že statistiky neukazují konkrétní dopad unijních opatření na omezení výskytu takových materiálů. Ten se poté, co jej třeba služby jako facebook nebo youtube odstraní, prostě objeví jinde a "hra na kočku a myš" tak jen pokračuje dál. Například francouzští odborníci auditory ECA upozornili na to, že snaha vytlačit teroristickou propagandu z internetu vede k tomu, že radikálové začínají využívat sofistikovanější systémy, které je těžší odhalit.

Zdroj:
ČTK
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat