Kompozitní index nákupních manažerů v eurozóně v únoru klesl na nejnižší úroveň od ledna 2015

Podle finálních dat agentury Markit sektor služeb v eurozóně v únoru expandoval rychleji, než se původně čekalo, avšak přesto pomaleji než v lednu. Index nákupních manažerů klesl na 53,3 bodu z lednových 53,6 bodu, předběžná data predikovala ještě slabší výsledek 53 bodů. Kompozitní index spadl na 53 bodů, tedy nejnižší hladinu od ledna 2015, rovněž však byl lepší, než uváděla předběžná data, která poukazovala na pokles na 52,7 bodu z lednových 53,6 bodu.

Růst ekonomiky eurozóny by mohl v prvním čtvrtletí zpomalit z 0,3 %, kde byl v závěru loňského roku. Údaje tak podporují očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) na svém zasedání tento měsíc přikročí k dalšímu uvolnění měnové politiky.

"Výsledky průzkumu posilují vyhlídky na další zpomalení hospodářského růstu z již tak slabého tempa v závěru loňského roku, kdy hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl jen o 0,3 %," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. Analytici přitom podle únorového průzkumu agentury Reuters počítali v letošním prvním čtvrtletí se zrychlením růstu na 0,4 %.

"Zpomalování růstu podnikatelské aktivity doprovázené obdobným zvolněním tvorby pracovních míst a nejvýraznějším poklesem cen za poslední rok naznačuje, že hospodářské oživení v regionu ztrácí na síle," uvedl Williamson. "To zvyšuje pravděpodobnost, že Evropská centrální banka uskuteční agresivní kroky, aby zabránila obnovenému útlumu ekonomiky," dodal.

Analytici předpokládají, že ECB příští týden přikročí k dalšímu snížení depozitní sazby hlouběji do záporného pásma. Nevylučují ani rozšíření takzvaného kvantitativního uvolňování, které zahrnuje nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů.

Ve Francii se index nákupních manažerů propadl pod padesátibodovou hranici, tedy do pásma kontrakce. Snížil se na 49,9 bodu z lednových 50,3 bodu, předběžná data predikovala 49,8 bodu. Kompozitní index se ve Francii snížil dokonce na 49,3 bodu, tedy 13měsíční minimum, z předchozích 50,2 bodu, podle předběžných dat měl klesnout jen na 49,8 bodu.

Italský sektor služeb v únoru zaznamenal mírné zvýšení tempa expanze. Index nákupních manažerů vzrostl na 53,8 bodu z lednových 53,6 bodu, očekával se pokles na 52,8 bodu. Kompozitní index se však snížil na pětiměsíční dno 53,7 bodu z předchozích 53,8 bodu.

V Irsku kompozitní index zaznamenal pokles na 4měsíční minimum, tedy 59,5 bodu, stále se však nachází daleko před ostatními státy eurozóny.

Španělsko zaznamenalo v oblasti kompozitních dat pokles na 14měsíční dno, byť to pro index znamená stále dost solidní hladinu 54,5 bodu oproti předchozím 55,3 bodu. V sektoru služeb index klesl na 54,1 bodu z lednových 54,6 bodu, čekalo se přitom 54 bodů. Index tak zde klesá již třetí měsíc v řadě.

Aktivita v německém sektoru služeb v únoru se podle finálních dat agentury Markit zvýšila více, než se čekalo. Předběžná data počítala s růstem indexu nákupních manažerů na 55,1 bodu z předchozích 55 bodů, index však vyskočil na 55,3 bodu. Kompozitní index se naproti tomu snížil méně, než se čekalo, klesl na pětiměsíční minimum 54,1 bodu z předchozích 54,5 bodu, předběžná data predikovala pokles na 53,8 bodu.

Zdroj:
ČTK, Bloomberg
Eurozóna
Přestat sledovat
Indexy nákupních manažerů (PMI)
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat