Ministři financí zatím nenašli dohodu na pravidlech záchrany bank

Ministři financí zemí Evropské unie zatím stále nenašli shodu na konečné podobě mechanismu na záchranu bank bez potřeby využití peněz daňových poplatníků. O tomto nástroji, známém jako Single Resolution Mechanism (SRM), přitom jednají v různých sestavách už od pondělí.

Český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, pro kterého je nynější jednání v Bruselu premiérou, novinářům řekl, že Praha se nyní může pochlubit jedněmi z nejzdravějších bank v Evropě. "Jsou velice likvidní a jsou na tom velmi dobře," upozornil. Problém by však mohly mít jejich zahraniční mateřské společnosti a pak by se jejich potíže týkaly i českých dcer.

"My nejsme v eurozóně, nás se to de facto netýká, pokud do ní nevstoupíme. Ale perspektivně se s tím počítá, takže do toho zasahujeme," připomněl Babiš. Ministr v této chvíli ani nepředpokládá, že by ČR dobrovolně vstupovala do bankovní unie ještě před tím, než v blíže neurčené budoucnosti přijme euro. Nynější české vládní strany ve své koaliční smlouvě uvedly, že případné připojení k bankovní unii "posoudí".

V programovém prohlášení pak stojí, že vláda bude do debaty o vznikající bankovní unii aktivně zasahovat. "Hlavní slovo tam samozřejmě mají největší státy," připustil dnes ministr. Je podle něj ale očividné, že není odhodlání k tomu, aby na špatná bankovní aktiva doplácely státy z veřejných peněz.

Také slovenský ministr Peter Kažimír zdůraznil, že Slovensko má podobný názor, který ostatně zastává například i Německo. Kažimír připustil, že nynější jednání jsou velmi komplikovaná. "Nedá se vyloučit, že se sejdeme ještě jednou. Ale den ještě neskončil," řekl.

Na podobě mechanismu se už členské země EU shodly loni v prosinci. Dosažený kompromis se však nelíbil Evropskému parlamentu, a tak řecké předsednictví od začátku roku jedná o možných změnách. Pokud nebude věc legislativně schválena na poslední schůzi europarlamentu v dubnu, její vznik se kvůli konci mandátu nynějších poslanců a květnovým volbám posune o několik měsíců. Pokud se dnes nepodaří domluvit nový kompromis, není vyloučeno například další ministerské setkání příští týden, nejspíš v úterý.

V pondělí o věci jednali ministři zemí platících eurem, večer se pak sešla mezivládní konference, která připravuje mezivládní dohodu o některých aspektech celé konstrukce SRM a s ní spojeného finančního fondu. Fond, vytvořený z peněz samotných bank, je jádrem této části bankovní unie.

Podle dosavadní dohody by celkem 55 miliard eur mělo být ve fondu po deseti letech od jeho vzniku. Pravidla mají začít platit už od roku 2015, záchranné funkce fondu by měly "naběhnout" o rok později. Fond by měl vzniknout postupně, vždy každoročním zapojováním další desetiny z národních zajišťovacích fondů. Právě délka naplňování fondu je ale jeden z bodů, který se europoslancům nelíbí. Ti navrhovali roky tři a v dnešní veřejné části debaty ministři financí nejčastěji zmiňovali let osm.

Diskuse se vedou také o možnosti fondu půjčovat si případně potřebné peníze na finančních trzích a o možných státních zárukách za podobné půjčky. Otázkou je i možné zapojení peněz z Evropského stabilizačního mechanismu, jako "záchranné brzdy" pro případ, že peníze z fondu nebudou stačit.

SRM je jedním ze tří pilířů připravované bankovní unie. Dalším pilířem je dohled nad asi 130 největšími evropskými bankami, které představují 85 % unijního bankovního sektoru. Dohledu se letos ujme Evropská centrální banka (ECB). Třetím pilířem jsou společná pravidla pro pojištění bankovních vkladů.

Zdroj:
ČTK
Eurozóna
Přestat sledovat
Bankovní unie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat