ANKETA: Co může epidemie koronaviru znamenat pro trhy a ekonomiku?

Několika českým tržním expertům jsme rozdali poměrně jednoduchou a očekávanou anketu. Co bude šíření koronaviru znamenat pro trhy a ekonomiku?

Vladimír Vávra

makléř, WOOD & Company

Byť historicky byl vliv obdobných epidemií na finanční trhy spíše krátkodobý, domnívám se, že hovořit nyní o nákupní příležitosti je předčasné. Podle stávajících informací nový koronavirus nemá u nakažených tak dramatický průběh jako například SARS, ale počtem nakažených jej s největší pravděpodobností významně překoná. S oportunistickými nákupy v zasažených sektorech, jako jsou aerolinie, cestovní ruch, automobilový průmysl či ropný sektor, bych nejspíše počkal až na dobu, kdy díky globálně koordinovaným opatřením přestane růst počet nakažených, případně jeho dynamika razantně zpomalí. Na takovou příležitost čekám například u akcií v ruském ropném sektoru, sleduji také akcie Las Vegas Sands, která provozuje kasina v Macau.

Počtem nakažených již koronavirus překonal SARS a je pravděpodobné, že tento počet může dosáhnout desítek tisíc, v nejčernějších scénářích se hovoří o stovkách tisíc. SARS měl podle odhadů negativní vliv na globální ekonomiku na úrovni okolo 40 miliard USD, finanční dopad šíření koronaviru tudíž může být významně vyšší.

Martin Zezula

portfoliomanažer, Raiffeisen investiční společnost

Prvotní reakcí investorů na šíření viru jsou výprodeje rizikových aktiv, a tedy i pokles cen akcií. Pro další vývoj bude zásadní, nakolik se podaří šíření viru zastavit, což je nyní těžké odhadnout. Zkušenosti z obdobných událostí v minulosti (nejpodobnější byla epidemie SARS z let 2002 a 2003) naznačují, že po úvodních, často až panických výprodejích dochází v horizontu týdnů až měsíců k "normalizaci".

Největšímu ekonomickému ohrožení aktuálně čelí vedle Číny samotné její přilehlé regiony, sektorově primárně oblasti spojené s cestováním, turistickým ruchem, ubytováním, volnočasovými aktivitami a podobně. Svou daň si může vybrat strach ze shromažďování velkého množství lidí. V případě, že bude problém výrazněji eskalovat, nevyhnou se problémům také odvětví závislá na mezinárodním obchodu.

Ačkoli se nyní rady investorům do značné míry podobají věštbám, ve svých portfoliích hodláme při aktuálním prudkém poklesu cen akcií opatrně posilovat vybrané akciové pozice, samozřejmě ve vazbě na ekonomické fundamenty. Spíše než na bezprostředně zasažené regiony a sektory budeme cílit na široké regionální akciové indexy v USA a západní Evropě, jejichž pokles v uplynulých dnech se z našeho pohledu jeví jako krátkodobě přehnaný.

Lokální dopady mohou být samozřejmě značné, ve výkonnosti globální ekonomiky by se však koronavirus neměl projevit nijak dramaticky. Analytický konsenzus aktuálně pracuje s růstem globálního HDP v letošním roce o 3,1 %, negativní dopad epidemie SARS z let 2002 a 2003 byl zpětně vyčíslen na 0,1 procentního bodu.

David Navrátil

hlavní ekonom, Česká spořitelna

Pokles akciových trhů je příležitostí k nákupu. Analýza reakcí akciového trhu na předchozí epidemie ukazuje, že tlak na nižší ceny je přechodný, nejpozději po pár měsících se situace uklidní. Současnou paniku dobře ilustruje prudký růst ceny akcií společnosti Kawamoto, která mimo jiné vyrábí roušky.

Světová banka odhaduje, že roční náklady mírně vážné až vážné pandemie se pohybují okolo 570 miliard USD, tedy zhruba 0,7 % globálního HDP. Okamžitý nepříznivý dopad je patrný v cestovním ruchu. V případě SARS došlo v nejhorším měsíci k poklesu turistického ruchu v Hongkongu o téměř 70 %, v případě MERS byl pokles hlubší než 50 %.

Světová banka odhaduje, že v případě středně vážné až vážné pandemie (takže ne takové, jakou zatím sledujeme v případě koronaviru) by byl ekonomický dopad v Česku okolo 0,4 % HDP, tedy asi 22 miliard Kč. Negativní dopad by tak byl nižší než ve světové ekonomice (0,7 %) a jen pětinový ve srovnání s jižní a jihovýchodní Asií (2 %).

Jaroslav Tupý

analytik, Purple Trading

Trh reaguje na zveřejňované počty nemocných a obětí i na zprávy o šíření viru mimo Čínu. Koronavirus zhruba za měsíc překonal počty nemocných a obětí epidemie SARS za výrazně delší období. Ekonomické dopady prozatím nejsou příliš výrazné, jde hlavně v případě Číny o omezení spotřeby a dopravy a také karantény spojené s uzavíráním poboček významných světových řetězců.

Také samotná korekce na světových akciových indexech je prozatím minimální, když vezmeme v úvahu předchozí růsty. Jde zatím stále o jednotky procent. Citelnější je vliv obav z poklesu výkonu globální ekonomiky na trhu s ropou. V Evropě prozatím epidemie dopadá částečně na firmy, které mají čínské zaměstnance a mají v Číně pobočky, případně spolupracují s čínskými podniky.

Tato dosud víceméně klidná situace na trzích (psáno 30. ledna 2020 – pozn. red.) se může rychle a dramaticky změnit, pokud by se koronavirus začal významně šířit také v západních zemích a vývoj účinné očkovací látky by byl v nedohlednu.

Zdá se tedy, že jsme v jakémsi vyčkávacím období. Pokud se koronavirus rozšíří na západ, bude RISK OFF sentiment ještě významně sílit a křivky vývoje akciových indexů naberou jasný jižní směr. Totéž platí pro ropu. Signály k nákupu pak budou spojeny se zprávami o vývoji účinné protilátky a její dostatečně rychlé výrobě a distribuci do zasažených oblastí.

Michal Stupavský

investiční stratég, Conseq Investment Management

V minulosti, například u viru SARS, platilo, že se trhy po počátečním propadu poměrně rychle vrátily na předchozí úrovně. Očekávám, že podobný vývoj budeme sledovat také v případě koronaviru. Jde o můj základní scénář. Pokud by ovšem průběh epidemie byl horší, než se očekává, trhy by samozřejmě mohly krátkodobě klesat výrazněji.

Koronavirus
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat