Newsweek: Ukrajinské civilní letadlo u Teheránu podle zdrojů z USA omylem sestřelila íránská protivzdušná obrana

(AKTUALIZOVÁNO) Americký zpravodajský časopis Newsweek přišel s informací, že letadlo ukrajinských aerolinek u Teheránu údajně sestřelila íránská protivzdušná obrana. Odvolává se na zdroje z USA (mimo jiné z Pentagonu) a na zdroj z iráckých zpravodajských služeb. Zdroje z Pentagonu se prý domnívají, že si Írán mohl myslet, že se po útoku na základny v Iráku s americkými jednotkami stal terčem protiútoku.

Zdroje Newsweeku údajně uvedly, že Írán v rámci raketového útoku na základny na území Iráku se zastoupením amerických jednotek aktivoval zařízení protivzdušné obrany. Poté měla být, s velkou pravděpodobností omylem, vypálena raketa Tor M1 typu země-vzduch na startující boeing ukrajinských aerolinek. O rozšiřujícím se množství důkazů o sestřelení letadla íránskou protivzdušnou obranou začal večer hovořit i kanadský premiér Justin Trudeau.

Stroj aerolinek Ukraine International Airlines se zřítil nad ránem 8. ledna, krátce po útoku Íránu na vojenské základny v Iráku. Zahynulo všech 176 lidí na palubě. Letadlo na pravidelné lince mířilo z letiště Imáma Chomejního u Teheránu na kyjevské letiště Boryspil.

Ceny ropy i zlata rostou. Napětí na Blízkém východě zvýšily útok Íránu na základny s americkými jednotkami a pád civilního letounu u Teheránu
(AKTUALIZOVÁNO) Ceny ropy i zlata se zvyšují. Může za to nárůst napětí na Blízkém východě. V noci na středu nejprve Írán ze svého území odpálil balistické střely, které dopadly na vojenské základny v Iráku s přítomností amerických jednotek, nad ránem poté u Teheránu havarovalo letadlo ukrajinských aerolinek se 176 lidmi na palubě.

Už dříve ukrajinská strana, jež se podílí na vyšetřování nehody přímo v Íránu, oznámila, že mezi hlavní prověřované scénáře patří i zasažení letadla raketou. Hovoří se však třeba i o teroristickém útoku v podobě výbuchu nálože na palubě. Írán trvá na technické závadě motoru.

Neověřené důkazy: Fotografie zbytku rakety i video zachycující její výbuch

Na internetu se také objevily snímky trosek, jež by mohly pocházet právě z rakety Tor M1. Zatím ale nebylo ověřeno, zda skutečně byly pořízeny na místě nehody ukrajinského letadla nebo v jeho blízkém okolí. Jde nicméně o snímky, které na internetu dosud zveřejněny nebyly.

Tor je raketový systém země-vzduch vyvinutý v 80. letech v SSSR. Určen je pro ochranu před prostředky vzdušného napadení a průzkumu, jako jsou letadla, vrtulníky, střely s plochou dráhou letu nebo bezpilotní prostředky. Rusko vyvezlo do Íránu podle dostupných informací nejméně 29 bojových kompletů tohoto typu.

Ve čtvrtek večer SEČ se na Twitteru objevilo video, které údajně zachycuje samotný okamžik výbuchu rakety u ukrajinského boeingu. Kolem 21.30 SEČ napsal list The New York Times, že byla potvrzena autenticita záznamu.

Portál Bellingcat, který se zaměřuje na analýzu veřejně dostupných dat, určil také pravděpodobné místo pořízení tohoto videa. V blízkosti místa události by se přitom měla nacházet základna vzdušných a kosmických sil íránských revolučních gard.

Určení pravděpodobného místa pořízení videa, zdroj: Bellingcat

Další zveřejněné záběry pak mají zachycovat okamžik dopadu letadla.

Írán: Černé skříňky nevydáme, analýzu ale možná sami nezvládneme

Spekulace o příčině pádu letadla přiživilo i vyjádření ředitele íránského úřadu pro civilní letectví Alího Ábedzádeha, který uvedl, že obě nalezené černé skříňky obsahují paměťová zařízení, ale ta nesou známky fyzického poškození. Neuvedl nicméně nic k tomu, zda bude možné data přečíst.

Už dříve navíc Írán prohlásil, že černé skříňky nepředá výrobci letadla, americké společnosti Boeing, a podle některých zpráv ani žádné další zemi. Íránští vyšetřovatelé ale údajně rovněž prohlásili, že se při čtení dat možná neobejdou "bez pomoci zvenčí".

Mezitím Írán k vyšetřování nehody přizval vedle Ukrajiny také Kanadu a Švédsko. Západní média uvádějí, že mezi obětmi je 63 Kanaďanů a deset Švédů. Teherán uvádí jiné počty, což je pravděpodobně dáno faktem, že Írán neuznává dvojí občanství.

Teherán sestřelení letadla popírá, jde prý o "nelogické fámy"

Pokud se spekulace o sestřelení letadla íránskou raketou potvrdí, půjde podle korespondentky CNN v Pentagonu Barbary Starrové o takzvaný fog of war incident. Zdroje z Pentagonu se podle ní domnívají, že si Írán mohl myslet, že se stal terčem útoku, a na letadlo, jež mohlo být považováno za útočný dron, odpálil raketu.

Televize CNBC na svém webu napsala, že Američané jsou o sestřelení stroje protivzdušnou obranou Íránu přesvědčeni mimo jiné na základě pořízených špionážních satelitních snímků. Informace o sestřelení prý měly Spojené státy hned po události, důkladně je ale prověřovaly.

Ředitel íránského úřadu pro civilní letectví Ábedzádeh v reakci na zprávy západních médií o sestřelení letounu uvedl, že "z vědeckého hlediska je nemožné, aby raketa zasáhla ukrajinské letadlo". Spekulace na toto téma označil za "nelogické fámy". Trvá přitom na předchozím vyjádření íránské strany, že se letoun ocitl krátce po startu v technických problémech a pilot stroje se neúspěšně pokusil o návrat na letiště.

CNN večer přinesla informaci, že vedoucí týmu íránských vyšetřovatelů podle íránské zpravodajské agentury Fars k účasti na objasňování příčiny pádu letadla přizval i společnost Boeing. Ta by v případě zájmu o vyslání svých zástupců do Íránu zřejmě potřebovala kvůli protiíránským sankcím Washingtonu svolení od americké vlády.

Akcie Boeingu posílily, ve středu je oslabily spekulace o technické závadě letadla

Nové zprávy ovlivnily i dění na burze. Akcie společnosti Boeing navečer SEČ na Wall Street posilovaly zhruba o dvě procenta, zatímco ve středu klesly kvůli obavě investorů, že byl pád stroje způsoben závadou na motoru či jiné součásti letounu.

Cena severomořské ropy Brent večer rostla o necelé procento na 65,58 USD za barel, cena zlata naopak mírně klesala na 1 551 USD za trojskou unci.

Vývoj ceny akcií Boeing (k 9. 1. 2020, 21.55 SEČ), zdroj: Yahoo! Finance

Zdroj:
Newsweek, CNN, CNBC, AP, Bellingcat, Press TV, Fars
Přestat sledovat
Blízký a Střední východ
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Erste Group Bank
4. 7. 2022 12:50
Nemovitostní trh v době vyšších sazeb a inflace: Záleží na segmentu. Poptávka je silná, větší…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
4. 7. 2022 6:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat