OECD: Stimuly čínské ekonomiky mohou zhoršit strukturální problémy

Čínská opatření na podporu domácí ekonomiky napomohou jejímu růstu letos a v příštím roce, ve střednědobém horizontu ale mohou podkopat snahu Pekingu kontrolovat zadlužení a mohou také prohloubit strukturální deformace. Zjistila to ekonomická studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), z níž citovala agentura Reuters.
Peking posílil fiskální stimuly, aby zabránil prudkému zpomalení druhé největší ekonomiky světa, na níž má negativní dopad slabší domácí poptávka a obchodní válka se Spojenými státy.
V letošním roce budou místní vlády moci vydat speciální dluhopisy na financování infrastrukturních projektů v hodnotě 2,15 bilionu jüanů, což je o 59 procent víc, než v roce 2018. Přitom podle loňské kalkulace společnosti S&P Global Ratings už tak tyto vlády dluží až 40 bilionů jüanů.
OECD upozorňuje rovněž na vyšší riziko opětovného růstu zadluženosti podnikového sektoru, který činí asi 160 procent hrubého domácího produktu, což je nad úrovní ostatních velkých ekonomik.
Vláda v březnu oznámila daňové a další škrty pro podniky, které zřejmě letos vyústí ve zvýšení rozpočtového schodku na 2,8 procenta HDP z 2,6 procenta vloni. Čínské fiskální stimuly by v letošním roce mohly dosáhnout až 4,25 procenta HDP, což představuje nárůst z 2,94 procenta v roce 2018, dodala OECD.
Tempo růstu čínské ekonomiky v letošním roce podle OECD zřejmě zpomalí na 6,2 procenta, a to znamená nejslabší tempo za téměř 30 let. V příštím roce se má dále snížit na rovných šest procent. Vloni ekonomika expandovala tempem 6,6 procenta. Přitom ještě v březnu OECD odhadovala hospodářský růst na 6,5 procenta v letošním a na 6,3 procenta v příštím roce.
Zdroj: ČTK