Oživení na trhu s ropou? Chybí poslední důkaz (a nějaký ten fundament)

Ceny ropy se začaly propadat v polovině roku 2014. Od té doby se už jen spekuluje, kdy, do jaké míry a jak rychle dojde na trhu s černým zlatem k oživení. Pohled na minulé komoditní cykly nám může pomoci odhalit signály typické pro udržitelnou rally cen ropy.

Od roku 1985 došlo na trhu s ropou k šesti krachům, při nichž spotová cena komodity klesla o více než 20 % (měřeno od tržního vrcholu ke dnu). Nicméně ne všechny ropné výprodeje se vzájemně podobaly jako vejce vejci. Fundamenty, makroekonomické podmínky, rychlost a rozsah oživení, korelace cen ropy s rizikovými aktivy a expozice optimálního investičního portfolia, to vše se během jednotlivých cyklů mohlo významně lišit.

Z analýzy "ropné historie" lze ale učinit následující závěry.

  • Výprodeje obvykle trvají déle, pokud převládají nabídkové (spíše než poptávkové) šoky.
  • Ropa mívá během výprodejů vlivem nabídkových šoků nízkou korelaci s rizikovými aktivy.
  • Celkový dopad zlevnění komodity vlivem nabídkových šoků je ve finále čistě pozitivní, podpoří totiž budoucí růst světového HDP.

Bez ohledu na specifické faktory ropných poklesů a následných oživení mají body zvratu v těchto cyklech obvykle tři společné znaky:

1. Zlepšuje se investorský sentiment a přibývá dlouhých spekulativních pozic

Když probíhá oživení na trhu s ropou, reflektuje to zpravidla sentiment investorů a jejich obchodování. Volatilita cen ropných kontraktů klesá, spekulanti začínají upřednostňovat dlouhé pozice a trend spotové ceny komodity nabírá na momentu.

2. Křivka ropných futures se zplošťuje

Když jsou ceny nejbližších kontraktů nižší než kontraktů pozdějších, zpravidla to indikuje bezprostřední obavy z přebytku komodity na trhu a hromadění zásob (křivka s kladným sklonem - kontango - znamená, že dlouhodobější futures jsou dražší než krátkodobé; opakem je křivka se záporným sklonem - backwardation). Když roste důvěra investorů v pozitivní vývoj ropných fundamentů (předpokládají, že se hromadění zásob zpomalí), pak se sklon křivky zplošťuje.

3. Hromadění zásob zpomaluje a začíná jejich čerpání

Když stav zásob klesá (nebo stoupá pomaleji), může to indikovat oslabující růst nabídky nebo zlepšení poptávky, potažmo bod zvratu ropného cyklu.

Čím je tažen aktuální ropný cyklus?

Také hlavními tahouny současných ropných výprodejů (2014-2016) byly nabídkové faktory. OPEC změnil strategii v reakci na boom nabídky ropy těžené z amerických břidlic. Výprodeje byly posíleny silným americkým dolarem a menším než očekávaným dopadem potenciálních geopolitických rizik.

Korelace ropy a rizikových aktiv byla po většinu dobu sestupu cen ropy nízká (tlak na akciový trh přišel až později, ještě loni akcie posouvaly historická maxima). Aktuální cyklus se ale liší v jednom ohledu - negativní dopady tlaku na komoditní producenty zasáhly ekonomiku prakticky bezprostředně, zatímco výhody pro ostatní oblasti světové ekonomiky se ještě zcela neprojevily.

Upozornění na obrat ropného cyklu zatím přinášejí dva ze tří výše uvedených signálů - zlepšují se investorský sentiment a nastavení pozic spekulantů a od února se zplošťuje křivka ropných futures.

Zatím postrádáme třetí signál - nepřicházejí spolehlivé důkazy o zpomalení tvorby zásob. Dokud se tak nestane, nelze s jistotou říci, že se dlouho očekávaný střednědobý býčí trend na trh s ropou vrátil.

Tržní dno aktuálního ropného cyklu jsme pravděpodobně již viděli. Ceny se ale nevyvíjejí zcela v rytmu fundamentů, což brzdí proces oživení.

Jak vhodně nastavit investiční portfolio?

Z investorské perspektivy je rozumnou sázkou na komoditní oživení mírné nadvážení energetiky v portfoliu. Lze jej dosáhnout například prostřednictvím akcií z energetického sektoru, komoditních futures nebo komoditních měn.

Zdroj:
AB Blog
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: O rezidenčních nemovitostech s makléřem Petrem Vomastkem
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 9. 2021 6:11
6 let dieselgate a smutná česká statistika: 160 tisíc poškozených a nulové odškodnění. Vrátí téma…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volkswagen
Přestat sledovat