Pivovary Lobkowicz Group v prvním pololetí dosáhla zisku 29,9 milionu Kč

Pivovarnická skupina Lobkowicz hospodařila v letošním prvním pololetí s čistým ziskem 29,9 milionu Kč. Loni skupina za stejné období vykázala čistou ztrátu 26 milionů korun. Meziročně se tak ukazatel zlepšil o 215 %. Tržby skupině meziročně vzrostly o 0,4 % na 580,2 milionu Kč.

Ukazatel EBITDA (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) se meziročně zvýšil o 3,5 % na 117,3 milionu Kč ze 113,3 milionu Kč a očištěný zisk EBITDA stoupl o 2 % na 123,5 milionu Kč ze 121,2 milionu Kč v loňském prvním pololetí.

EBITDA marže se skupině zvýšila o 0,6 procentního bodu na 20,2 % z 19,6 % a upravená EBITDA marže stoupla o 0,3 procentního bodu na 21,3 % z 21 %.

Kapitálové výdaje se skupině zvýšily na 53 milionů korun z 51 milionů korun, čistý dluh stoupl na 255 milionů korun ze 195,5 milionu korun a počet zaměstnanců celé skupiny klesl meziročně na 639 z 676. V poměru k tržbám dosáhly kapitálové výdaje v letošním prvním pololetí 9 %, loni činily 8,8 %.

Skupina uvedla, že mírný nárůst tržeb podpořil prodej piva (+0,2 % meziročně) i sladu. Tržby z prodeje nealkoholických nápojů skupině v pololetí meziročně klesly o 16,1 % na 13,1 milionu korun.

Hodnota exportu dosáhla 99 milionů korun, což indikuje pokles o 16,5 % proti loňskému prvnímu pololetí. Firma to vysvětluje poklesem vývozu do Ruska a na Slovensko.

"Dosažené výsledky hospodaření za první pololetí 2015 potvrzují naši dobrou pozici na vysoce konkurenčním trhu piva v České republice. Ukazuje se, že zaměření našich pivovarů na vaření poctivého piva řemeslným způsobem se vyplácí a konzumenti to oceňují. Daří se nám jak na provozní úrovni, kde mírně rosteme, tak na úrovni čistého zisku pro akcionáře, který jsme výrazně vylepšili v rámci kapitalizace akcionářských půjček," řekl Zdeněk Radil, generální ředitel a předseda představenstva skupiny Lobkowicz. "Jsme velice optimističtí, co se týče výsledků za třetí čtvrtletí, kdy se nám díky teplému počasí podařilo maximalizovat prodeje. Červenec znamenal absolutní rekord v prodeji piva v historii skupiny a meziroční nárůsty prodejů za letní měsíce (červen až srpen) přesáhly 10 %. Na odhad dopadu do konsolidovaných výsledků je zatím brzy, přesto věříme v dosažení vynikajícího výsledku za třetí kvartál."

"Výsledky PLG byly vzhledem k vysoké základně z loňského roku a klesajícímu českému trhu solidní. Tržby z restaurací meziročně asi o procento klesly, zatímco tržby z maloobchodu zhruba o 3 % vzrostly, což je v souladu s naším očekáváním. Vyšší podíl maloobchodu ale neměl výrazný vliv na provozní náklady, což je mírně pozitivní překvapení. Čistý zisk výrazně nad očekáváním je hlavně výsledkem nižších odpisů a daní, což nevidíme jako fundamentálně významné (čekáme vyšší daně ve druhém pololetí). Dobrý výhled na třetí čtvrtletí je důsledkem teplého počasí. Firma nekomentovala vývoj expanze v segmentu restaurací. U probíhajícího převzetí firmy se zdá, že se vyvíjí v souladu s plánem. Nečekáme od výsledků dopad na cenu akcií PLG," okomentovali čísla analytici z České spořitelny.

Analytik z J&T Banky Milan Lávička odhadoval, že skupina vykáže pololetní očištěný zisk EBITDA 118 milionů korun a čistý zisk 20 milionů korun. Upravenou EBITDA marži Lávička odhadoval na 20,1 %.

Ve výhledu skupina uvedla, že chce pokračovat v billboardových kampaních na podporu svých regionálních značek. Dále chce své produkty propagovat také prostřednictvím tištěných materiálů v místech jejich prodeje. Zároveň se chce skupina prezentovat na pivních festivalech, kde se koncentrují nejen velké, ale i menší a regionální pivovary. "Vysokou prioritou zůstávají akvizice dalších restauračních zařízení a rozšiřování restauračního konceptu ŠNYT," poznamenala dále společnost.

Na začátku června společnost Lobkowiczký pivovar, firma 100% vlastněná generálním ředitelem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, oznámila, že koupí 79,4 % akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group od Palace Capital a GO Solar za 1,9 miliardy korun. Prodej je podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna. Na dotaz ohledně budoucnosti akcií PLG na pražské burze Radil Investičnímu webu řekl, že chce podporovat jejich veřejnou obchodovatelnost a z trhu se je stahovat nechystá.

Ve výsledkové zprávě za letošní první pololetí se skupina PLG k transakci výrazněji nevyjádřila. Pouze uvedla, že záměr Zdeňka Radila platí a transakce by měla být uskutečněna do konce srpna.

Zdroj:
Pivovary Lobkowicz Group
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pivovary Lobkowicz
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat