Pražská burza se v pátek propadla o více než 2 %, za celý týden ztratila přes 5 %

Pražská burza se v pátek po čtvrteční stagnaci vrátila k poklesu, index PX se propadl o 2,15 % na 867,79 bodu. Zlevnily akcie zavedených bank i energetické společnosti ČEZ, cenné papíry telekomunikační firmy O2 ztratily více než 8,5 %. Akcie burzovního nováčka MONETA Money Bank naopak vzrostly o 0,07 % a pražská burza díky nim zaznamenala největší letošní objem obchodů.

"Událostí dne i celého týdne byl vstup banky Moneta na pražský trh. Burza díky němu v pátek zaznamenala nejvyšší letošní objem obchodování a druhý nejvyšší od konce listopadu 2012, kdy zavedla obchodní systém Xetra. Upisovací cena akcií Monety byla stanovena na spodním okraji cenového rozpětí, tedy 68 Kč. Během první obchodní seance se zobchodovalo 28 milionů kusů akcií, tedy zhruba 5,5 % celkového množství cenných papírů společnosti. Moneta zakončila svůj první den na úrovni 68,05 Kč," říká Milan Vaníček, analytik J&T Banky.

MONETA Money Bank na trhu nabídla 51 % svých akcií, k prodeji nedala žádné nově vydané akcie. Banku, která se do konce dubna jmenovala GE Money Bank, vlastní společnost GE Capital International Holdings. Nabídka akcií souvisí se záměrem amerického konglomerátu prodat banku a zaměřit se na průmyslovou činnost.

Na pátečním poklesu burzovního indexu o víc než dvě procenta se výrazně podepsal propad akcií O2 C.R. o 8,51 % na 215 korun. Vysvětlením může být podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera přesun části investorů od akcií O2 k cenným papírům Monety.

Cenné papíry Erste Group Bank spadly o 2,66 % na 630 korun a Komerční banka klesla o 1,04 % na 4 576 Kč. Rovněž tyto poklesy může mít na svědomí nový konkurent na burze. Cenné papíry ČEZ odepsaly 1,79 % na 440 korun.

Akcie petrochemického holdingu Unipetrol pátek zakončily beze změny na 188 korunách. "Vzápětí představenstvo Unipetrolu oznámilo návrh dividendy 5,52 Kč na akcii. To představuje dividendový výnos necelá 3 % vzhledem k aktuální ceně, což je ve srovnání se sektorem podprůměr," poznamenal Frayer.

Týden na BCPP: Index PX -5,3 %, O2 C.R. -10,4 %

Za celý uplynulý týden index PX ztratil 5,3 %. Nejvíce oslabily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Žádné akcie v týdnu nerostly, jen Kofola zůstala beze změny. V předchozím týdnu akcie klesly podle indexu PX o 0,4 %.

"Výsledková sezóna na světové trhy přinášela spíše negativní náladu vzhledem k tomu, že výhledy společností nebyly nijak optimistické. Celkově si indexy vybíraly na začátku nového měsíce oddychový čas a výsledková sezóna poukázala na stav hospodaření některých firem s vykřičníkem. K celkově negativní náladě se přidal i domácí index PX," okomentoval situaci na akciových trzích Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla na pražské burze O2 C.R., která přišla o 10,4 %. U firmy se neobjevily žádné kurzotvorné informace. "Odhadujeme, že jde o technický pohyb spojený se vstupem nového titulu na pražskou burzu. Investoři vyhodnocují možnosti, že by Moneta mohla potenciálně nahradit O2 C.R. v indexech," uvedl Vaníček.

Hospodářské výsledky v týdnu na pražské burze zveřejnily Kofola ČeskoSlovensko, Erste Group Bank a Komerční banka.

Kofole ČeskoSlovensko v prvním čtvrtletí vzrostly tržby na 1,47 miliardy Kč, přesto se firma propadla do ztráty 21 milionů Kč
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první tři měsíce letošního roku tržby 1,47 miliardy Kč, o rok dříve byly výnosy pouze 1,25 miliardy Kč. Přesto se společnost propadla do ztráty 21 milionů Kč. V prvním čtvrtletí loňského roku dosáhla Kofola na úrovni zisku stejného výsledku, avšak s kladným znaménkem. První čtvrtletí je pro společnost tradičně slabší, když výnosy z tohoto období tvoří v průměru jen asi pětinu celoročního výsledku.
Erste Group Bank v prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o více než pětinu na 274,7 milionu eur
(AKTUALIZOVÁNO 7.50) Rakouské finanční skupině Erste Group Bank v prvních třech měsících letošního roku vzrostl čistý zisk o téměř 22 % na 274,7 milionu eur. České spořitelně, která je součástí skupiny Erste, se naopak čistý zisk meziročně zhruba o 8 % snížil a dosáhl 3,4 miliardy Kč.
Čistý zisk Komerční banky v prvním čtvrtletí poklesl meziročně o 16,3 % na 2,89 miliardy Kč
Čistý zisk Komerční banky v prvním čtvrtletí poklesl meziročně o 16,3 % na 2,89 miliardy Kč, podle odhadů analytiků měl ale klesnout dokonce o více než pětinu na zhruba 2,7 miliardy Kč. Ve stejném období loni banka vydělala 3,46 miliardy Kč. Díky nárůstu obchodních objemů společnosti zůstaly konsolidované výnosy meziročně na téměř stejné úrovni (-0,5 %), přestože nízké tržní úrokové sazby nadále tlačily dolů úrokové výnosy.

Další událostí týdne bylo pozastavení obchodování s akciemi NWR, majitelky černouhelné firmy OKD, která v úterý sama na sebe podala insolvenční návrh. "OKD nemá podle generálního ředitele Ekmarka dostatek financí na krytí dluhů. Podobný krok byl trhem již dlouhou dobu předpokládán. Společnost se bude snažit o reorganizaci, tzn. ozdravení podniku, aby mohl dále fungovat. To nicméně bude v současných tržních podmínkách složité," říká Vaníček.

V příštím týdnu budou investoři sledovat doznívající výsledkovou sezónu a ceny ropy. "Očekáváme, že obrázek relativně slabé výsledkové sezóny se jen více potvrdí. Ceny ropy jsou velice rozkolísané a nedá se s větší pravděpodobností určit jejich další směr. Celkově jsme nadále opatrní a očekáváme pokračující prodejní tlak na akciových trzích," odhaduje Vaníček. Na pražské burze se výsledky v úterý ráno pochlubí energetická společnost ČEZ.

Zdroj:
BCPP, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 8. 2021 9:00
Petr Zýma (XTB): Z technického hlediska se zajímavě na SHORT jeví Nasdaq 100, u S&P 500 zatím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat