US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ-0,08 %
KB+1,77 %
Erste-0,17 %

Pražská burza zahájila týden propadem. Albánská zkušenost ČEZ je varováním pro investory

Pražská burza v pondělí oslabovala. Index PX odepsal 1,86 %.

Redakce IW
Redakce IW
15. 4. 2013 | 16:31
ČEZ

Pražská burza v úvodu týdne oslabovala. Index PX odepsal 1,86 % a zakončil obchodování na 959,71 bodu.

Nejvíce ztratily akcie NWR, které zlevnily o 9,02 %, CETV (-6,36 %) a Komerční banky (-5,79 %).

Pražská burza už 1,4 % v mínusu, ztrácejí KB po dividendě a NWR po snížení doporučení od Citigroup

Mírně se naopak dařilo Telefónice C.R., jejíž cenné papíry zdražily o 0,67 %.

Hned ráno ubrala trhům optimismus zpráva z čínské ekonomiky, kde hrubý domácí produkt rostl v prvním čtvrtletí nečekaně pomaleji. "Lépe již vyznívá zpráva, že se Řecko dohodlo s Troikou mezinárodních věřitelů a brzy by mělo obdržet další tranši finanční pomoci v objemu 2,8 miliardy eur," uvedl Pavol Mokoš z Patrie Direct.

Hlavním strůjcem pražského propadu byly akcie Komerční banky, které přišly o 5,79 % na 3 580 korun poté, co se první den obchodovaly bez nároku na dividendu 230 Kč na akcii. Erste Group Bank zlevnila o 1,76 % na 608,70, ČEZ si pohoršil o 1,02 % na 584 Kč.

Ve slabých výkonech pokračovaly akcie NWR, které se propadly o 9,02 % na 60,05 Kč. Analytici Citigroup snížili doporučení u tohoto titulu na "prodat" z "neutrální" a cílovou cenu zaokrouhlili na britskou libru, tedy mírně nad 30 korun za akcii. Ve zprávě například varují, že tlak nízkých cen koksovatelného uhlí může NWR donutit dokonce i zavřít některý z dolů.

Albánské memento

Albánská zkušenost české energetické společnosti ČEZ je varováním pro potenciální investory v této a dalších balkánských zemích. Ty trpí neprůhledným právním a regulačním prostředím a nejistotou ohledně postoje vlád, u nichž není jasné, zda jsou ochotny chránit zahraniční investice. Agentuře Reuters to sdělili experti a investoři.

Skupina ČEZ v únoru zahájila proces mezinárodní arbitráže proti Albánii, aby dosáhla uhrazení škody, která jí v Albánii vznikla v důsledku neochráněné investice do distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. ČEZ v Albánii v lednu přišel o licenci na distribuci elektřiny.

"Podnikatelské prostředí v Albánii není natolik vyspělé, aby vyhovovalo firemním investorům," řekl bývalý turecký diplomat Zeki Kaya. Ten je nyní albánským zástupcem turecké ocelárny Kurum, která tam koupila čtyři malé hydroelektrárny, aby si zajistila elektřinu pro svou produkci.

Balkánské státy v přípravě na vstup do Evropské unie musí liberalizovat svůj energetický sektor, řada tamních vlád ale drží ceny energii na uměle nízké úrovni. Investoři váhají se vstupem na tyto jinak perspektivní trhy, protože se bojí rozbujelé a svévolné byrokracie, regulační nejistoty, právní neprůhlednosti a dominance domácích státních energetických podniků.

Albánská vláda nedávno zrušila dohodu, kterou uzavřela s americkou těžařskou firmou Sky Petroleum. V listopadu kanadská Empire Mining zastavila operace v zemi kvůli tomu, že v obnoveném licenčním řízení dostala jen polovinu dříve poskytnutého průzkumného území. Firma sice spor u soudu vyhrála, na licenci ale stále čeká.

Zdroj: BCPP

Akcie ČRČEZ
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně