Průmyslová produkce v Česku v červenci nadále rostla solidním tempem, pokračoval i výrazný růst ve stavebnictví

Průmyslová produkce v červenci meziročně vzrostla reálně o 4,6 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 7,2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,2 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2,2 %.
"Průmysl nadále reaguje na silnou domácí a postupně oživující zahraniční poptávku a přispívá výraznou měrou k růstu ekonomické aktivity v Česku. Lze očekávat, že solidní růst průmyslové produkce bude pokračovat i v následujících měsících. Možným rizikem jsou problémy v Číně, které by mohly ovlivnit vývoj českého průmyslu nepřímo přes zpomalení německého růstu, nicméně vzhledem k síle domácí poptávky neočekáváme výraznější dopad tohoto faktoru do růstu v české ekonomice," okomentoval data Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.
K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +1,7 procentního bodu, růst o 9,0 %), výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,5 procentního bodu, růst o 7,0 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,5 procentního bodu, růst o 5,6 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -0,12 procentního bodu, pokles o 3,6 %), výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (příspěvek -0,11 procentního bodu, pokles o 10,9 %) a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek -0,10 procentního bodu, pokles o 4,0 %).
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červenci 2015 meziročně vzrostly o 2,8 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 6,7 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 2,0 %.
Hodnota nových zakázek v červenci 2015 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 2,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,9 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 6,1 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3,4 procentního bodu, růst o 9,5 %), výroba elektrických zařízení (příspěvek +1,2 procentního bodu, růst o 13,9 %) a výroba strojů a zařízení (příspěvek +0,3 procentního bodu, růst o 2,9 %). Nové zakázky klesly v odvětvích výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek -2,1 procentního bodu, pokles o 57,6 %), výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -0,7 procentního bodu, pokles o 10,8 %) a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek -0,6 procentního bodu, pokles o 9,6 %).
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v červenci 2015 meziročně zvýšil o 3,3 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v červenci 2015 meziročně vzrostla o 3,0 % a činila 28 512 Kč.
"Data z průmyslu i stavebnictví potvrzují, že tuzemská ekonomika zrychluje a do 3. čtvrtletí vstoupila v nejvyšším tempu od začátku roku. Vývoj předstihových indikátorů naznačuje, že by vývoj v dalších měsících měl být nadále příznivý, ačkoli dynamika by měla oproti rekordním hodnotám posledních dvou měsíců mírně zpomalit," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. "Méně příznivě se v červenci vyvíjely nové zakázky, které nezopakovaly své dvouciferné růstové hodnoty z předchozího měsíce. Nepříznivý byl zejména meziroční pokles domácích nových zakázek o 6 %. Uvedený propad jde však zejména na vrub vysoké srovnávací základny z července 2014. Letní měsíce mohou být z důvodu čerpání dovolených v tomto ohledu více volatilní, a čísla tak zatím není potřeba interpretovat negativně."
Výrazný růst stavební produkce pokračoval
Stavební produkce v červenci 2015 vzrostla meziročně reálně o 12,3 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se zvýšila o 14,0 %. Červenec 2015 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v červenci 2015 meziměsíčně vyšší o 1,9 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 5,6 % (příspěvek +3,8 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 26,7 % (příspěvek +8,5 procentního bodu). Stavební produkce od počátku roku do konce července 2015 byla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 nižší o 17,1 %.
"Slušný růst české ekonomiky se projevuje také v datech o stavební výrobě. Pomáhá jednak oživení ekonomické aktivity v ČR a v Evropě, a jednak výrazné investice spolufinancované penězi z fondů EU. To je vidět nejlépe na vývoji stavební produkce inženýrského stavitelství, která vzrostla o 26,7 %," vysvětlil Polanský.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v červenci 2015 meziročně snížil o 2,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 7,3 % a činila 33 109 Kč.
Počet vydaných stavebních povolení se v červenci 2015 meziročně snížil o 12,0 %, stavební úřady jich vydaly 6 669. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 18,8 miliardy Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 klesla o 11,8 %.
Počet zahájených bytů v červenci 2015 meziročně klesl o 14,5 % a dosáhl hodnoty 2 249 bytů. V rodinných domech došlo k poklesu počtu bytů o 0,8 %, v bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 34,9 %.
Počet dokončených bytů v červenci 2015 meziročně klesl o 4,8 % a činil 1 555 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech klesl o 12,1 %, v bytových domech se snížil o 22,7 %.
Zdroj: ČSÚ
Aktuality
