Raději dříve než později: 7 důvodů odejít z práce

Nenechte se ukolébat pohodlným životem a pravidelně se sami sebe ptejte, nakolik jste spokojeni se svou kariérou. Plynou vám ze zaměstnání slušné peníze a jste obklopeni dobrým týmem, takže není důvod nic měnit? Možná ale vaše současná práce není to, co byste chtěli dělat do konce života.

Spokojenost se velmi rychle může změnit na pohodlnost, která již s úspěšnou kariérou nemá nic společného. Oklamáváte sami sebe výmluvami typu "vydržím ještě pár měsíců" nebo "nemám teď čas hledat jinou práci"? Nenechte se svázat obavami či dokonce strachem, které by vám bránily v důležitých rozhodnutích.

Určitě znáte ze okruhu svých známých a přátel chytré a talentované lidi, kteří kvůli svému pohodlí zůstávají na horších pracovních pozicích, než na jaké by ve skutečnosti měli. Když se konečně rozhodnou práci změnit, je již pozdě, protože z konkurenčního boje na pracovním trhu vypadli a často ani nevědí, jak napsat životopis, natož procházet pracovními rozhovory. Jsou příliš úzce specializováni a nedokáží se ucházet o pozici, která by nebyla totožná s tou, kterou po letech opustili. Cítí se nezkušení a hendikepovaní ve srovnání se svými konkurenty a mají pocit, že jim ujel vlak. Schází jim odhodlání, a proto raději volí cestu menšího zla a "tvrdnou" v zaměstnání, která plně neodpovídají jejich požadavkům.

Zde jsou jasná znamení, že přišel čas opustit práci a posunout se dále.

1. Status quo

Pokud jste stále ve stejné firmě bez povýšení nebo rozšíření kompetencí poslední tři roky, měli byste se vážně zamyslet nad tím, jestli zde chcete i přesto "zkejsnout", nebo v kariéře budete pokračovat jinde. Dokonce i ve velkých organizacích, kde se dá jen těžko pronikat do vyšších pater, byste vždy měli zaznamenat nějaký posun.

2. Absence zpětné vazby

Pokud od manažera nedostáváte zpětnou vazbu ohledně své výkonnosti, nebo je jen obecná a těžko se tak na ni reaguje, je velmi obtížné získávat hodnotné zkušenosti v rámci organizace a stávat se odborníkem ve svém oboru. Nejlepší manažeři mají zájem na rozvoji kariéry svých zaměstnanců a pravidelně přicházejí s radami pro zlepšení.

3. Žádné nové zkušenosti

Vaše křivka učení se povážlivě zploštila? Nepřicházejí velké výzvy? Jasný signál poohlédnout se jinde. I když se nejde učit každý den něco nového, měli byste zdokonalovat své základní dovednosti a osvojovat si nové. Často je nutné vzít osud do vlastních rukou, například požádat o zapojení do nového projektu, přihlásit se na zajímavé kurzy nebo z vlastní iniciativy navštěvovat odborné semináře či konference. Pokud ale takové možnosti vaše současné zaměstnání nenabízí, znamená to, že firma nemá zájem investovat do vašeho kariérního rozvoje.

4. Neustálý exodus

Máte pocit, že už na rozlučky svých kolegů chodíte příliš často? Všichni kolem vás pořád aktualizují svá CV a profily na LinkedInu? Pokud zpozorujete, že stále více schopných kolegů uvažuje o podání výpovědi, je pravděpodobné, že se asi nenacházíte na správném místě. Zeptejte se jich, co je vede ke změně práce. Možná to budou stejné důvody, které by měly k tomu samému přimět i vás.

5. Opakovaná reorganizace

Firma neustále mění management a strukturu? Může to indikovat problémy s vedením firmy a její strategií. Reorganizace přinášejí příležitost zapojit se a vytěžit z nich něco, pokud k nim ale dochází příliš často, signalizují turbulence. Ještě důležitější je, že vytvářejí nepříznivé prostředí pro váš kariérní postup - nikdo z managementu nebude mít čas přemýšlet nad vaším rozvojem, když řeší své vlastní problémy.

6. Zájem personalistů

Všechny ty obtěžující e-maily a nabídky personalistů nepovedou k nové práci snů, když je budete ignorovat. Velké množství takovýchto nabídek znamená, že je váš obor žhavým odvětvím a firmy nabírají nové lidi (což je mimochodem skvělá příležitost, jak se posunout na kariérním a platovém žebříčku výše). Chápejte to jako průzkum trhu - sledujte, které firmy přijímají nové zaměstnance, o jaké pozice je zájem a jaká je průměrná mzda v odvětví na srovnatelné pozici.

7. Pravý čas odejít

Neignorujte svou intuici. Nikdo nezná vaše pracovní prostředí lépe než vy sami. Pokud máte pocit, že byste na tom jinde byli lépe, poslechněte vnitřní hlas a začněte zkoumat možnosti. Mnozí z nás týdně stráví v práci přes 40 hodin, proto si dlužíme pravidelné zhodnocení kariérní situace.

I když jste spokojeni ve své současné práci, zapřemýšlejte o své kariéře minimálně dvakrát do roka. Nejenže získáte skvělou příležitost zrevidovat své silné a slabé stránky (a zaktualizujete životopis), ale přinutí vás to prozkoumat podmínky na pracovním trhu ve vašem odvětví. Cílem je buď najít příležitosti ke zlepšení ve své současné práci, nebo je objevit jinde a jít o dům dál.

Zdroj:
The Muse
Zaměstnání
Přestat sledovat
Pracovní pohovor
Přestat sledovat
Pracovní trh
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Další pokles amerických dluhopisových výnosů by byl špatnou zprávou…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat