Ředitel Stock Spirits Chris Heath odstoupil z funkce, fond Western Gate Investments změnu v managementu uvítal

(AKTUALIZOVÁNO 19. dubna, 8.48) Generální ředitel likérky Stock Spirits Chris Heath v pondělí s okamžitou platností odstoupil z funkce. Než se podaří najít trvalou náhradu, zastoupí ho Mirosław Stachowicz, od listopadu 2015 nezávislý nevýkonný ředitel společnosti. Minulý týden firma jmenovala nového ředitele operací v Polsku. Fond Western Gate Investments, který v likérce drží podíl 9,7 %, změny v managementu uvítal. Fond dále navrhuje jmenovat na květnové valné hromadě dva nové nezávislé členy představenstva, s tím ale vedení Stock Spirits nesouhlasí.

"Vedle zotavení na polském trhu by pro nového šéfa mělo být úkolem také snížení vysokých nákladů centrály, přičemž nové akvizice by zatím neměly být na pořadu dne," říká analytik z Komerční banky Josef Němý.

Společnost Western Gate Private Investments, která je největším individuálním akcionářem Stock Spirits, na počátku měsíce vyzvala Heatha k odchodu a uvedla, že firma potřebuje "novou perspektivu", aby se vypořádala s poklesem svých aktivit v Polsku. Požádala také o jmenování nových členů správní rady, kteří by firmě pomohli zlepšit výkon v Polsku.

Stock Spirits na to zareagovala oznámením, že odkládá výroční valnou hromadu ze 17. května na 23. května, aby mohla připravit odpovědi na poslední požadavky akcionářů. Koncem minulého týdne také jmenovala nového ředitele operací v Polsku, kterým se stal Marek Sypek, jenž dosud působil jako manažer v polském výrobci džemů Agros-Nova.

"Podle vyjádření jednoho z členů představenstva hledá společnost nového generálního ředitele již od začátku února a nedávné kroky akcionáře Luise Amarala, který mimo jiné požadoval výměnu ve vedení společnosti, tento proces pouze urychlily," říká Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Valná hromada ukáže, zda ve společnosti Amaral dokáže získat manažerskou kontrolu. To bychom vnímali negativně z důvodu možného konfliktu zájmů (Amaral je zakladatel a největší akcionář firmy Eurocash, odběratele Stock Spirits)," doplňuje Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

"Na jednu stranu souhlasíme, že Luis Amaral je v silném střetu zájmů a jeho priority mohou být jiné, nicméně to nemění nic na faktu, že současný management nebyl schopný zhoršující se pozici společnosti v Polsku v posledních dvou letech vyřešit," doplnil Lávička.

Stock Spirits je jedním z předních producentů značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě. Kromě Polska a České republiky působí také na Slovensku, v Itálii, Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině, produkci vyváží do více než 40 zemí po celém světě. Globální objem prodeje v současnosti přesahuje 100 milionů litrů ročně. Firma patří mezi přední světové producenty vodky.

Mirosław Stachowicz je dlouholetý zkušený manažer ze sektoru spotřebního zboží a je mimo jiné členem představenstev Harper Hygienics a CCC.

Minulý týden Stock Spirits oznámila, že se v prvním čtvrtletí díky oživení na polském trhu vrátila k zisku. Provozní zisk činil 6,3 milionu eur ve srovnání se ztrátou 4,2 milionu ve stejném období loni. Celkové příjmy se firmě zvýšily meziročně o 29 % na 55,3 milionu eur.

Zdroj:
ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Alkohol a drogy
Přestat sledovat
Management
Přestat sledovat
Stock Spirits
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat