US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,35 %
ČEZ-1,00 %
NVIDIA-2,47 %

Rozvod roku v českém byznysu: Tesař a Krušina si dělí Energo-Pro s aktivy až za 40 miliard korun

Podnikatelé Jaromír Tesař a Jiří Krušina se po měsících jednání dohodli na rozdělení firmy Energo-Pro. Hospodářským novinám to řekl Tesař. Firma vlastní 49 vodních elektráren ve střední a východní Evropě a v Turecku, hodnota jejích aktiv se odhaduje na 30 až 40 miliard korun. Napsal to server IHNED.cz.

Redakce IW
Redakce IW
2. 2. 2016 | 21:09
Energetika

Podle Tesaře "šlo o dlouho připravovanou strategii" a s Krušinou budou nadále spolupracovat na jiné bázi. Vodní elektrárny podnik vlastní zejména v Gruzii, Turecku, Bulharsku a Česku a zaměstnává hlavně v zahraničí 8 000 lidí.

Tesař v Energo-Pro doposud vlastnil 75 % a zbylou čtvrtinu Krušina. V rámci dohodnutého vyrovnání zůstane firma Tesařovi a spolu s ní i všechna její zahraniční aktiva a dvě české vodní elektrárny v Litoměřicích a Brandýse nad Labem, píše server. Krušina získá zbylých 11 českých malých vodních elektráren, například v Kroměříži na řece Moravě nebo Kružberk na Moravici, a dostane také podíl z nynějšího prodeje aktiv v Gruzii, píše IHNED.

Energo-Pro v Gruzii vlastní 15 vodních a jednu plynovou elektrárnu o celkovém výkonu 585 megawattů a ovládá i 70 % tamní distribuce elektřiny, tedy asi dva miliony klientů. Za jejich prodej podle dřívějších odhadů může firma získat více než miliardu dolarů. Kolik by Krušina z této sumy obdržel, není zatím podle serveru jasné.

Tesařovi spolu se dvěma zmiňovanými vodními elektrárnami v Česku zůstane distribuce elektřiny a 14 vodních elektráren v Bulharsku, kde měla firma v posledních letech problémy s tamní levicovou vládou ohledně cen elektřiny. Tesař si podrží také pět vodních elektráren v Turecku, kde chce podle svých slov dál investovat, píše IHNED. Tesařovi zůstane i slovinský výrobce turbín Litostroj a jeho česká dceřiná projekční a konstrukční firma ČKD Blansko Engineering.

Tesař svitavskou energetickou firmu založil v roce 1994. Byznys sdružený pod Energo-Pro si podnikatelé rozdělí téměř po 20 letech.

Zdroj: ČTK

EnergetikaNejbohatší investoři a byznysmeni
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio