Růst americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí prudce zpomalil

Americká ekonomika v posledních třech měsících loňského roku zpevnila o 0,7 % anualizovaně. Čekal se 0,8% růst po 2% růstu ve třetím kvartálu. Jádrové výdaje na osobní spotřebu se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 1,2 % mezikvartálně, v souladu s odhady, po 1,4% zvýšení ve třetím čtvrtletí. Oznámilo to v pátek ministerstvo obchodu USA.
Tempo růstu americké ekonomiky bylo ve čtvrtém čtvrtletí druhé nejnižší za rok 2015. V prvním kvartálu se HDP zvýšil o 0,6 %, ve druhém o 3,9 % a ve třetím o 2 %. Za nižším tempem růstu stojí omezování investic podniků, pokles zásob a horší pozice exportérů v důsledku silného dolaru. Těžaře nadále trápily nízké ceny ropy. V prvním kvartálu 2015 ožívání americké ekonomiky zasáhlo nepříznivé počasí.
"Prudké zpomalení růstu americké ekonomiky jde na konto slabší investiční aktivity, poklesu zásob a negativního příspěvku zahraničního obchodu. Osobní spotřeba růstu výrazně pomohla," řekl Ľuboš Mokráš, ekonom z Fio banky. "Na slabém růstu se podílela kombinace silného dolaru a slabé poptávky ve světě. Opatrné jsou i podniky při investicích kvůli obavám z možných negativních dopadů vývoje ve světě (zejména Číně) a roli hraje i pokles cen ropy a dalších komodit, který způsobil propad investic v těžebním sektoru. Pro Fed to znamená nespěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Zveřejněný údaj je poměrně blízko očekávání, některé odhady spekulovaly o ještě horších číslech. Tržní reakce by proto měla být spíše tlumená," dodal Mokráš.
Bez zahrnutí zásob a obchodní bilance by růst činil 1,6 %. Nižší tvorba zásob snížila ve čtvrtém čtvrtletí růst o 0,45 procentního bodu a takřka stejně omezil celkový výkon také zvýšený obchodní deficit. Americký vývoz v poslední době podkopává kurz dolaru, který loni proti měnám hlavních obchodních partnerů USA získal 11 %.
Spotřebitelské výdaje, které tvoří asi dvě třetiny amerického HDP, vzrostly o 2,2 % po růstu o 3 % ve třetím čtvrtletí. Ke konci roku na ně mělo negativní vliv teplé počasí, které snížilo nákupy zimního oblečení a omezilo poptávku po vytápění.
Podnikatelské výdaje nadále srážel propad investic v energetickém sektoru, který odráží rok a půl trvající sestup cen ropy. Investice do těžby klesly o 39 % a za celý rok se snížily o 35 %, nejvýrazněji od roku 1986. Celkové se podnikatelské investice do vybavení snížily o 2,5 %, investice do obytné výstavby naopak o 8,1 % vzrostly.
"Americká ekonomika má stále potenciál růst rychleji, takže není důvod, abychom byli až příliš pesimističtí," řekl po zveřejnění čísel Thomas Costerg, ekonom z newyorské pobočky banky Standard Chartered.
Za celý loňský rok největší světová ekonomika stoupla o 2,4 %, tedy stejným tempem jako v roce 2014.
Kurz eurodolaru v reakci na zprávu sestoupil z 1,0921 na 1,0865. Investoři tak podle všeho spekulují, že zpomalení růstu HDP Fed přiměje k větší opatrnosti při zvyšování úrokových sazeb, které zahájil loni v prosinci. Fed tento týden připustil, že růst HDP ke konci roku zpomalil, další zvyšování úroků v letošním roce však nevyloučil.
Podle dat agentury Bloomberg aktuálně trh věří, že se sazby zvýší nejdříve na listopadovém zasedání měnového výboru centrální banky USA. Pravděpodobnost růstu základní úrokové sazby nad 0,25-0,5 % je aktuálně podle Bloombergu pro listopadové zasedání FOMC 54 %.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
