US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,62 %
NASDAQ+0,65 %
DOW JONES+0,99 %
PX+1,08 %
ČEZ+1,59 %
NVIDIA+1,28 %

Saúdská Aramco se chystá investovat v Malajsii sedm miliard dolarů

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco se chystá investovat sedm miliard dolarů (179 miliard Kč) do rafinerského a petrochemického projektu RAPID v jižní Malajsii. Po setkání se saúdským králem Salmánem to v pondělí oznámil malajsijský premiér Najib Razak.

Redakce IW
Redakce IW
27. 2. 2017 | 13:28
Saúdská Arábie

Rozhodnutí o vstupu do projektu v malajsijském státě Johor se uskutečnilo po pondělním jednání šéfů Aramco a malajsijské státní energetické společnosti Petroliam Nasional Berhad (Petronas). Petronas je hlavním investorem projektu RAPID, jehož náklady jsou vyčísleny na 27 miliard dolarů, uvedla agentura Reuters.

Pondělní oznámení znamená zvrat v dosavadních jednáních o projektu. V lednu informované zdroje z ropného odvětví agentuře Reuters řekly, že Aramco chce z příslibu účasti na projektu s Petronasem vycouvat. Petronas zároveň sdělil, že bude v projektu pokračovat, i kdyby z něj Aramco odstoupila.

Projekt RAPID má zahájit provoz na počátku roku 2019. Zahrnovat bude ropnou rafinerii s kapacitou zpracování 300 000 barelů ropy denně a petrochemický komplex o výrobní kapacitě 7,7 milionu tun ročně. Komplex bude stát vedle skladiště ropy v Pengerangu na samém jihu poloostrova, naproti Singapuru.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

MalajsieRopaSaúdská Arábie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Největší investiční lekce do roku 2026: Co doporučují odborníci?

Největší investiční lekce do roku 2026: Co doporučují odborníci?

2. 1.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Výhled na rok 2026