Singer (ČNB): Regulace může negativně ovlivnit hospodaření bank

Náklady na zavedení regulatorních opatření mohou negativně ovlivnit hospodaření finančních institucí. Regulace může také znamenat změny v jejich organizačním uspořádání. Na konferenci České bankovní asociace (ČBA) o regulaci bankovního sektoru a jejích dopadech na ekonomiku to v pondělí řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer.
Zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který reaguje na novou evropskou směrnici a ve Sněmovně míří do třetího čtení, ukládá bankám, družstevním záložnám a obchodníkům s cennými papíry povinnost přispívat do Fondu pro řešení krize. Peníze v něm mají být k dispozici pro případ krizových situací. Doprovodný zákon pak kromě jiného zvyšuje informovanost klientů bank o pojištění jejich vkladů.
Podle Singera centrální banka považuje výslednou podobu finanční regulace za obtížně předvídatelnou, důvodem je zejména její vytváření 'krok za krokem'. "Případné změny regulace by neměly vést k oslabení požadavků na obezřetnost. Regulace je totiž velmi komplexní, ale málo přehledná," dodal.
Vlna regulací a vytvoření jednotného evropského dohledu znamená pro ČNB nutnost posílit početní stavy expertů, zvýšit podíl na jeho financování a přizpůsobení IT systémů, upozornil guvernér.
Vedle zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu připravuje ministerstvo financí rovněž nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon má například vymezit okruh subjektů oprávněných poskytovat úvěry pro spotřebitele a stanovit podmínky pro poskytování těchto úvěrů nebankovními subjekty. Dále zavádí registr nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů, který má vést ČNB, a zpřísňuje dosavadní úpravu jednání při poskytování a zprostředkování úvěrů pro spotřebitele.
Zdroj: ČTK