US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Slovensko snížilo výhled růstu ekonomiky na tento i další roky

Slovenské ministerstvo financí zhoršilo výhled růstu domácí ekonomiky na tento i na další dva roky. Důvodem je slábnoucí zahraniční poptávka a vývoj u klíčových obchodních partnerů Slovenska. Ministerstvo to uvedlo v nejnovější prognóze, kterou dnes zveřejnilo. Tahounem exportně orientované slovenské ekonomiky je automobilový průmysl. Ministr financí Peter Kažimír novinářům řekl, že pro letošní rok nadále očekává dosažení vyrovnaného hospodaření státu.

Redakce IW
Redakce IW
4. 2. 2019 | 13:42
Slovensko

Na letošní rok úřad počítá s růstem hrubého domácího produktu o čtyři procenta oproti dosavadnímu odhadu na úrovni 4,5 procenta. Výhled na další období ministerstvo financí revidovalo méně, na příští rok předpokládá zvolnění tempa hospodářského růstu na 3,7 procenta a v roce 2021 na 3,2 procenta. Nižší růst HDP ve srovnání s předchozími odhady patrně zaznamená rovněž eurozóna, jejíž členem je i Slovensko.

"Slovenská ekonomika podle našich odhadů dosáhla svého cyklického vrcholu už v roce 2018 s růstem 4,3 procenta. Největší příspěvek k růstu zaznamenaly investice a spotřeba domácností," uvedlo ministerstvo.

Objem investic loni podpořila automobilka Jaguar Land Rover (JLR), která na Slovensku zahájila výrobu automobilů. Právě náběh produkce v továrně JLR a nové produkce v bratislavském závodě automobilky Volkswagen podle prognózy pomůže slovenskému exportu i letos. Ekonomiku by letos ale měla podpořit hlavně spotřeba domácností, a to i díky zvyšování mezd.

"Poprvé od roku 2013 neoznamujeme zlepšení ekonomické prognózy. Není důvod k panice. Jsme dobře připravení na to, abychom zvládli ekonomický růst kolem tří procent" uvedl Kažimír. Zároveň vybídl odbory, aby ubraly z požadavků na výraznější růst mezd v příštím období.

Podle Kažimíra navzdory zhoršení ekonomické prognózy zatím zůstává v platnosti cíl vlády hospodařit poprvé od vzniku státu v roce 1993 bez deficitu veřejných financí. "Zatím nepředpokládáme zásadní vliv (nové prognózy) na příjmy státu z daní a odvodů. Stále považujeme za realistické dosažení vyrovnaného hospodaření v letošním roce," řekl ministr.

Celkový dopad případného brexitu bez dohody na slovenskou ekonomiku vyčíslili ekonomové ministerstva financí na 0,7 až 1,4 procenta HDP v průběhu pěti až deseti let. Největší negativní vliv by vystoupení Británie z EU bez dohody s evropským blokem mělo na slovenský automobilový průmysl, který se na exportu Slovenska do Británie podílí téměř dvěma pětinami.

Prognóza počítá s dalším poklesem míry nezaměstnanosti, která se již v současnosti na Slovensku pohybuje na novodobých minimech. Jen v tomto roce by v pětimilionové zemi pod Tatrami mělo vzniknout téměř 30 000 nových pracovních míst.

Letos i v příštím roce by platy na Slovensku, které zaostávají za vyspělými zeměmi Evropy, měly stoupnout shodně o více než šest procent. Výši mezd ovlivní i lepší odměňování pracovníků ve státním a veřejném sektoru. Inflaci, která podle prognózy letos dosáhne na Slovensku úrovně 2,6 procenta, potáhnou hlavně vyšší ceny v sektoru služeb.

Zdroj: ČTK

HDPHospodářský růstSlovensko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná