US MARKETZavírá za: 3 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Spojené státy v pátek data z trhu práce nezveřejní. Proč je to vlastně dobrá zpráva?

Statistický úřad, který ve Spojených státech zpracovává data jednotlivých úřadů práce a měsíčně přináší informace o tom, kolik pracovních míst ekonomika v předchozím měsíci vytvořila, je kvůli částečnému přerušení provozu vlády uzavřen. Na pátek plánovaná zpráva z trhu práce za září proto nevyjde. Analytici však tvrdí, že to vlastně není špatná zpráva. Proč?

1. Výsledky nejsou časově aktuální

Jan Hatzius, hlavní ekonom Goldman Sachs, ve své poslední zprávě vysvětluje, proč jsou data z trhu práce zavádějící: "Je těžké přikládat přílišnou váhu první zprávě z trhu práce a zahrnovat ji do analýz, když tato čísla podléhají několika revizím, a to nejen měsíčním, ale i čtvrtletním a ročním." Ve chvíli, kdy jsou zveřejněna správná a přesná čísla, dávno už nejsou aktuální.

2. Čísla zkresluje sezónnost

"Jak špatná vlastně tato data jsou? Uvědomme si, že standardní odchylka má být zhruba 90 tisíc. Ale v současnosti - po finanční krizi - se tato odchylka téměř zdvojnásobila na 170 tisíc. Odchylka je tedy stejně vysoká jako samotná zveřejňovaná čísla," tvrdí Matthew O'Brien z The Atlantic.

3. Nepřesná data mohou Fed navést ke špatnému rozhodnutí

"Ukazuje se, že Fed v posledních letech zpomaloval tempo nákupu dluhopisů, když data z trhu práce několik měsíců za sebou vykazovala růst, a znovu dluhopisy začal kupovat ve větším objemu, když čísla klesala," tvrdí Matthew C. Klein. "A to i přesto, že skutečná míra nezaměstnanosti nijak nepoukazovala na růst nebo pokles na trhu práce. Jinými slovy, Fed reaguje na zcela bezvýznamná čísla," dodává Klein.

4. Čísla nevedou ani k lepším investičním rozhodnutím

Ve své poznámce klientům Nick Colas, hlavní tržní stratég ConvergEx Group, vysvětluje, že více informací nevede k lepším rozhodnutím. "Někteří investoři, kteří rádi uvažují v širších souvislostech, se mnohdy nechají zlákat přemírou zlepšujících se makrodat. Existuje snad nějaká organizace více soustředěná na makroekonomická data než Fed? Nejspíše ne. Není však dobré nechat se chytit do stejné pasti. Méně je skutečně více," píše Colas.

Zdroj: Business Insider

Americká ekonomikaNezaměstnanost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa