Spotřebitelské ceny v ČR v září meziročně stouply o 0,5 %

Meziroční inflace v Česku v září zpomalila na 0,5 % ze srpnových 0,6 %. Ovlivnilo to zejména zlevnění potravin a nealkoholických nápojů, levnější pohonné hmoty a menší růst cen alkoholu a tabáku. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Analytici očekávali, že meziroční inflace zůstane na 0,6 %.

Proti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,2 %, a to především kvůli levnějším dovoleným na konci letní sezony. Podle statistiků se tak ceny v oddíle rekreace a kultura snížily o 13 %. Vedle toho zlevnily také některé potraviny jako ovoce, jogurty a zelenina a klesly ceny za zboží a služby pro osobní péči.

V meziročním srovnání měl na vývoj inflace vliv zejména nižší růst cen alkoholu a tabáku, například víno zlevnilo o 1,7 %. Ceny šly dolů i u potravin, například u pekárenských výrobků a obilovin klesly o 0,4 %, u zeleniny o 9,2 % a u ovoce o 8,5 %.

Na snižování meziroční cenové hladiny působilo také opětovné zlevnění pohonných hmot v dopravě. Jejich ceny byly v září meziročně nižší o 7,3 %. Ceny zemního plynu pro potřeby bydlení proti loňskému září klesly o 6,9 %.

V úhrnu ceny meziročně v září klesly o 0,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,5 %. Proti srpnu byly ceny zboží úhrnem vyšší o 0,1 %, naopak u služeb se snížily o 0,7 %.

"Navzdory mírně nižší inflaci podle nás nedochází ke změně celkového příběhu. Ve směru nižšího růstu cen i nadále působí především nízký cenový růst v eurozóně, který si dovážíme, a také ceny pohonných hmot a potravin. Opačným směrem působí mzdový růst a domácí poptávka. Tyto faktory ale nemají díky vysoké otevřenosti české ekonomiky sílu protiinflační vlivy přetlačit," okomentoval zprávu Jiří Polanský, analytik České spořitelny.

Analytici: Inflace v dalších měsících nadále poroste

Analytici oslovení ČTK se shodují, že v dalších měsících by měl růst inflace zrychlovat a na konci roku by se meziroční inflace měla pohybovat nad jedním procentem. Dvou procent, tedy cíle České národní banky, podle nich dosáhne inflace v polovině příštího roku.

"Doba velmi nízké inflace se chýlí ke svému konci s tím, jak se začínají zvyšovat ceny pohonných hmot a služeb na českém trhu. Inflace už v závěru roku zamíří nad hranici jednoho procenta, a dostane se tak do tolerančního pásma centrální banky," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Centrální banka může být podle něj s vývojem inflace a vlastně i celé ekonomiky v podstatě spokojená a může se věnovat úvahám, jak zpomalit příliv spekulativního kapitálu na český trh s blížícím se koncem režimu devizových intervencí.

"V závěrečném čtvrtletí letošního roku bude tempo růstu cen zrychlovat, když do inflace přestanou záporně přispívat potraviny a pohonné hmoty. Z pohledu České národní banky se nic nemění," uvedl analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. Ke dvěma procentům by se podle něj měla inflace přiblížit v polovině příštího roku.

"V dalších měsících tempo růstu cenové hladiny zrychlí a ke konci roku se bude pohybovat nad jedním procentem, neboť postupně odezní efekt meziročního zlevnění pohonných hmot," uvedl i hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Také podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela inflace bude v následujících měsících zrychlovat. Na přelomu roku by měla podle něj dosáhnout 1,5 % a v druhé polovině roku již přesáhne dvě procenta. "Zrychlování inflace je předzvěstí k ukončení kurzového závazku. Vyšší meziroční růst cen tak bude lákat spekulativní kapitál a ČNB tak bude nucena intervenovat ještě v mnohem větším objemu," uvedl.

Podobný vývoj očekává i Jiří Polanský. "Hlavním důvodem růstu inflace budou v příštích měsících pohonné hmoty. Jednak dojde k vypadnutí negativních příspěvků loňského poklesu cen ropy, jednak bude ve směru vyšší inflace působit nedávný růst cen suroviny," dodal Polanský.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat